Reklama

Reklama

Cirkus Columbia

  • Bosna a Hercegovina Cirkus Columbia (více)

Divko Buntič (Miki Manojlovič) se těsně po pádu berlínské zdi vrací z emigrace do rodného městečka v Hercegovině v Jugoslávii, kde před dvaceti lety zanechal svou ženu i svou minulost. Přiváží si sebou mladou přítelkyni Azru (Jelena Stupljanin), se kterou se chce oženit, a kocoura Bonnyho. Setkává se se starostou městečka, svým dávným přítelem, který mu okamžitě pomůže získat zpět jeho rodný dům. Za pomoci policie z něj násilně vystěhují Divkovu manželku Luciju (Mira Furlan) i s jejich dvacetiletým synem Martinem (Boris Ler).
Původní Divkův plán, rozvést se s Lucijí a oženit se s Azrou, naruší ztráta milovaného kocoura Bonnyho. Navíc se Divko snaží sblížit se svým synem. Snaha najít ztraceného kocoura se mezitím stává Divkovou posedlostí. Nabízí odměnu 2000 marek jeho nálezci, čímž do hledání zapojí polovinu obyvatel městečka.
Jugoslávie se však postupně rozpadá a v městečku roste napětí. Chystá se útok na místní kasárna jugoslávské armády. Na válku se připravuje také srbský velitel kasáren. Vzrůstá vlna nacionalismu a místní Chorvati rozdmýchávají po padesáti letech svou nenávist vůči Srbům. (dzira)

(více)

Videa (1)

Recenze (21)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Myslel jsem si. že Danis Tanovič už nikdy nepřekoná svů debut Země nikoho, ale to jsem se zase jednou spletl. Nádherně vyprávěný příběh, o životě v jedné vesnici, o lidech v ní, o vztazích jedné rodiny, to všechno krásně citlivě s jasným cílem, nechat vyniknout závěr příběhu, který je o začínajícím konfliktu v bývalé Jugoslávii a člověka až mrazí, když si vzpomene na jedny z prvních slov Divkovi manželky "Vždyt tady se všichni znají, jaký pak konflikt" a na poslední záběr. Danis má za zpracování příběhu, atmosféru a mistrovské vykreslení postav jasných pět hvězd. Při závěrečný fázi filmu jsem ani nedýchal. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Zajímavý a originální pohled na počátek vzniku konfliktů v rozpadávající se Jugoslávii. Vše je sledováno skrz krajně nesympatickou postavu navrátilce z Německa. Příběh je víceméně kostrou na niž autoři navěsili epizody dokládající absurdní nesmyslnost vražedných konfliktů mezi lidmi, kteří pár dní předtím proti sobě ještě nic neměli, a ani teď moc nevědí, proč se zabíjejí. ()

Reklama

zette 

všechny recenze uživatele

Vyborny scenar. Radosti a utrapy jedne bosenske rodiny, ktera se po letech potka na zacatku obcanske valky, jsou zajimave sledovat od zacatku do konce. Myslim, ze je velmi dobre vykreslena atmosfera te doby. Jako snad v zadnem jugoslavskem filmu, ani zde nechybi nadhled. Manojlovic skvely jako vzdy. Dobry zaver. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Pamätám si, ako ma zaujala Zem nikoho a tajne som dúfal, že sa dočkám niečoho podobne kvalitného. A dočkal som sa. Veľmi dobre sa cítim pri sledovaní filmov, v ktorých je všetko prirodzené, autentické a nie také ako sme kedysi označovali všetko umelé a nabubrelé ("Ako vo filme.") Pokladám za zbytočné vymenúvať jednotlivé klady filmu, pretože v ňom zapadalo na svoje miesto. Pozadie blížiacej sa občianskej vojny potvrdzuje, že viaceré konflikty vznikli pri nesprávnom alebo samovoľnom rozpade ríší alebo súštátí. A neodpustím si porovnanie s filmami Emira Kusturicu, ktoré mi na rozdiel od dvoch Tanovičových filmov, ktoré som videl, pripadajú ukričané a znervózňujúce. ()

Ephemeris 

všechny recenze uživatele

Neexistuje pre mňa zatiaľ jediný film z Bosny, ktorý by bol slabý alebo len priemerný. Neviem, čím to je, ale proste rad radom všetky bosnianske filmy sú vysoko nadpriemerné. Postavy, prostredie, atmosféra, dialógy. Je pravda, že dojem blížiacej sa vojny v ovzduší dokázal lepšie vyvolať macedónsky film Pred dažďom, ale tu je pre zmenu najsilnejšia linka navrátilca Divka a jeho rodiny. ()

Galerie (18)

Reklama

Reklama