• Bosna a Hercegovina

• Francie

• Německo

Bosna a Hercegovina / Francie / Velká Británie / Německo, 2010, 113 min

Po filmu o zemi nikoho jako by se Tanović tentokrát zaměřil na takový "čas nikoho". Krátký čas, kdy jeden mrak sice z bosenského nebe odvál vítr, ale další - mnohem temnější - se opět přiháněl; kdy se staré křivdy urovnávají a jiné znovu otvírají - takové, které sice dlouho pod pláštíkem internacionály spaly, ale nikdy zcela nezmizely. Čas naplněný prazvláštní směsí úlevy, naděje, ale taky obav, napětí a starých vášní. To vše ale film sleduje až jako by v druhém sledu, na pozadí hlavního příběhu z Německa se vracejícího Divka a jeho rodiny. Líbilo se mi právě to, že Tanović nějak zvlášť neřeší "velké" otázky, ale dává jim vyniknout právě skrze onen komorní příběh. To mu umožňuje zdržet se nějakých zásadních soudů a prostě se jen zaměřit na to, jak velké dějiny ovlivňují ty malé. Myslím, že se mu tak podařilo celkem detailně zachytit společenské poměry (včetně takových menších pikantních detailů, kdy třeba muž vykračuje jako paša a za ním žena vláčí tři basy od piva :) tehdejší bosenské vesnice. A napětí je zde skutečně vygradováno perfektně.(24.1.2012)

Zajímavý a originální pohled na počátek vzniku konfliktů v rozpadávající se Jugoslávii. Vše je sledováno skrz krajně nesympatickou postavu navrátilce z Německa. Příběh je víceméně kostrou na niž autoři navěsili epizody dokládající absurdní nesmyslnost vražedných konfliktů mezi lidmi, kteří pár dní předtím proti sobě ještě nic neměli, a ani teď moc nevědí, proč se zabíjejí.(11.11.2018)

Skvělý film a úžasný umělecký zážitek. Tohle ti bývalí Jugoslávci opravdu umějí. Podívat se neuzaujatě na svoji nedávnou historii bez přikrašlování nebo ideologicky jednostranně pojatého výkladu. Situace v mnohonárodnostním rozpadajícím se státě na počátku 90. let byla složitá a z občanských válek těžko lze vinit jednu nebo druhou stranu. Prostě z přátel se najednou stali nepřátelé na život a na smrt. Těžko pochopitelné. Padl socialismus (nikoliv komunismus) a do Bosny se vrací německý emigrant s mladou družkou, který před dvaceti lety uprchl od rodiny, aby nemusel do lidové armády. Vrací se do "svobodné" vlasti, poznává svého syna, zpočátku ze sebe dělá ohromného světáka a vychloubá se mladičkou partnerkou, ale láska k rodné zemi a výbuch válečného konfliktu ho vede k poznání, že peníze nejsou všechno. Umožní na poslední chvíli, aby jeho syn s onou mladou družkou a velitelem vojenské jednotky uprchl před hrozící zkázou. Snad jen ta závěrečná scéna, kdy se jeho skutečná manželka odhodlala zůstat s ním v nebezpečném městě, byla trochu přislazená. To ale nic nemění na tom, že pět hvězdiček si tento film zaslouží.(15.9.2018)

Myslel jsem si. že Danis Tanovič už nikdy nepřekoná svů debut Země nikoho, ale to jsem se zase jednou spletl. Nádherně vyprávěný příběh, o životě v jedné vesnici, o lidech v ní, o vztazích jedné rodiny, to všechno krásně citlivě s jasným cílem, nechat vyniknout závěr příběhu, který je o začínajícím konfliktu v bývalé Jugoslávii a člověka až mrazí, když si vzpomene na jedny z prvních slov Divkovi manželky "Vždyt tady se všichni znají, jaký pak konflikt" a na poslední záběr. Danis má za zpracování příběhu, atmosféru a mistrovské vykreslení postav jasných pět hvězd. Při závěrečný fázi filmu jsem ani nedýchal.(15.9.2018)

Bravo Tanoviču , bravo !! Konečne som videl jeden pekný film. Dej filmu sa odohráva v období tesne po páde komunizmu a začiatkom vojny v oblasti Hercegoviny.(19.12.2010)