Cirkus Kludský

Krátkometrážní / Dokumentární
Československo, 1967, 25 min

Režie:

Drahoslav Holub

Karel Kludský, Luděk Munzar (vypravěč)

Nostalgické i hořké vzpomínky na světoznámý cirkus, jenž zažíval svůj zlatý věk v předválečné éře... Rodina Kludských stále patří v cirkusovém světě k pojmům a její působení v manéžích nezlomila ani druhá světová válka, ani následné zestátnění cirkusů a varieté. Zlatou éru cirkusu Kludský ovšem uzavřela již hospodářská krize v první polovině třicátých let, kdy nezbyly finance ani na krmení zvířat a ta následně musela být odprodána. V předchozích letech se však podnik těšil světovému renomé zejména díky legendární drezúře 24 cvičících slonů, kteří nakonec vytvořili pyramidu. To bylo největší číslo života Karla Kludského, které v dokumentárním snímku z roku 1967 oživily společně s dalšími hořkosladkými okamžiky života na kolečkách vzpomínky jeho syna. Ten dlouhá poválečná léta prožil v nedobrovolném odloučení od zvířat a manéží. Až v šedesátých letech byl doceněn a státním vyznamenáním stvrzen nejen jeho přínos českému cirkusovému umění. (Česká televize)

ostravak30

Osobně si myslím, že cirkus je skutečně týrání zvířat. Ta se musejí učit a vykonávat věci, které by v divočině a volné přírodě dělat nemusela. Tyto navíc dělají nedobrovolně a není tak divu, že ve světě přibývá situací, kdy se zvířata vzepřou. Na druhé straně tradice cirkusů je tu hodně dlouhá, vždyť o tom vypráví třeba Cirkus Humberto, a tehdejší cvičitelé se těšili veliké slávě. Celá řada archivních fotografií a záběrů a k tomu komentář Karla Kludského o slavné éře i méně slavném konci, to je v krátkosti popis krátkého dokumentárního filmečku. Pravda, leccos zajímavého jsem se o cirkusu dozvěděl. Na druhé straně je též pravda, že jsem se jen utvrdil v tom, že pro mnohá zvířata, hlavně šelmy, jde jen o trápení. ()