Donovanův útes

Donovan's Reef

Donovanov útulok

Akční / Komedie / Romantický

USA, 1963, 109 min

Teplem prosycený lehký a svěží úsměvný koktejl servírovaný s krásným prostředím ostrova, známými a neznámými sympatickými herci a herečkami, skvěle padnoucí hudbou a celkem svižně ubíhající stopáží. Donovanův útes není žádný velkofilm či velkolepé herecké představení, ale jde o oddechový snímek, u nějž se dá dobře vypnout.(17.5.2011)

Když máte za sebou válku, můžete být vlastně docela v klidu. Jenom když se neusadíte na klidném tichomořském ostrově, kam se jednoho dne vydá ženská. John Wayne v klasické roli frajera, který má trochu problémy s tím zvládnout jednu ženštinu. Není to až tak špatné, ale ten klid a mír prostředí i hudby vás mohou docela dost dobře ukolébat.(24.10.2013)

Reziser John Ford /The Quiet man, Stopari/ natocil len priemerny film. Idyla pacifickeho ostrova nefunguje, a hoci si to John Wayne /3 godfathers, Man who shoot Liberty Valance/ a Lee Marvin /Big red One, Dirty Dozen, Canicule/ doslova uzivaju, priemerny televizny diviak ako ja sa zasbude xmrti nudit jaxvina. Dej sa uplne vytratil, no a krasna Elizabeth Allen ani krasna priroda to uz nezachranili. Najpriemernejsi John Ford : 63 %(23.1.2016)

• Mol

NOT THE BRANDY, YOU DOPE!!! Kdybych já měl rozpočet, Wayna a Marvina, tak bych natočil raději pacifické peklo než-li tento navoněný Polynéský ráj plný nudy. John Ford dostal na těch ostrovech asi úpal, když promrhává rozpočty studia na takhle nekomediální, nedramatickou, vleklou snůšku fádních životů opálených ostrovanů. Ale dívat se na to dalo. A ne kvůli již zmíněným hvězdám, ale hlavně díky atraktivní 34 leté Elizabeth Allen, která do filmu vkročí ze zasněženého Bostonu přímo na držku pacifického oceánu. A i když má ze začátku srdce jako kru co potopila Titanic, nakonec jí roztaje jako kostka cukru v šálku čaje. Film pro jedno nudné odpoledne.(18.4.2016)

• rikitiki

Komediální nadsázku s prvky grotesky se autorům podařilo udržet jen ze začátku. Pak se film rozpadne na sérii jednotlivých výstupů, často ukázky exotických domorodých slavností, které spolu nijak nesouvisejí a nejsou ani vtipné a ani zábavné. Přestože tady Wayne dává hrdince nejvroucnější polibek, jaký jsem kdy v jeho filmech viděla, snímek si dnes už pozornost nezaslouží.(10.5.2015)

• - Kvůli věkovému rozdílů nebylo Johnu Wayne (Donovan) příjemné hrát  romantické scény s Elizabeth Allen (Ameilia Dedham), a tak požádal režiséra Johna Forda, aby místo ní obsadil Maureen O'Hara. Ford mu odpověděl: "Chceš být ten, který jí řekne, že je pro tu roli skvělá, protože je stará?" Po tomto filmu Wayne omezil své romantické scény pouze na starší ženy. (Mol)

• - Kvůli špatnému zdravotnímu stavu Johna Forda byl na place přítomen John Wayne (Donovan) i jako asistent režiséra. (Mol)

• - John Wayne (Donovan) a Lee Marvin (Gilhooley) spolu často popíjeli i přes nelibost Johna Forda. Jednou, když se John Wayne vracel podnapilý do svého hotelu, potkal skupinku katolických knězů a pustil se do nich jedovatými urážkami. Okamžitě mu došlo co udělal a hned na místě se omluvil a přispěl na církevní charitu. (Mol)