poster

Donovanův útes

 • USA

  Donovan's Reef

 • Slovensko

  Donovanov útulok

Akční / Komedie / Romantický

USA, 1963, 109 min

 • Mol
  **

  NOT THE BRANDY, YOU DOPE!!! Kdybych já měl rozpočet, Wayna a Marvina, tak bych natočil raději pacifické peklo než-li tento navoněný Polynéský ráj plný nudy. John Ford dostal na těch ostrovech asi úpal, když promrhává rozpočty studia na takhle nekomediální, nedramatickou, vleklou snůšku fádních životů opálených ostrovanů. Ale dívat se na to dalo. A ne kvůli již zmíněným hvězdám, ale hlavně díky atraktivní 34 leté Elizabeth Allen, která do filmu vkročí ze zasněženého Bostonu přímo na držku pacifického oceánu. A i když má ze začátku srdce jako kru co potopila Titanic, nakonec jí roztaje jako kostka cukru v šálku čaje. Film pro jedno nudné odpoledne.(18.4.2016)

 • Martin741
  ***

  Reziser John Ford /The Quiet man, Stopari/ natocil len priemerny film. Idyla pacifickeho ostrova nefunguje, a hoci si to John Wayne /3 godfathers, Man who shoot Liberty Valance/ a Lee Marvin /Big red One, Dirty Dozen, Canicule/ doslova uzivaju, priemerny televizny diviak ako ja sa zasbude xmrti nudit jaxvina. Dej sa uplne vytratil, no a krasna Elizabeth Allen ani krasna priroda to uz nezachranili. Najpriemernejsi John Ford : 63 %(23.1.2016)

 • cheyene
  ****

  Teplem prosycený lehký a svěží úsměvný koktejl servírovaný s krásným prostředím ostrova, známými a neznámými sympatickými herci a herečkami, skvěle padnoucí hudbou a celkem svižně ubíhající stopáží. Donovanův útes není žádný velkofilm či velkolepé herecké představení, ale jde o oddechový snímek, u nějž se dá dobře vypnout.(17.5.2011)

 • rikitiki
  **

  Komediální nadsázku s prvky grotesky se autorům podařilo udržet jen ze začátku. Pak se film rozpadne na sérii jednotlivých výstupů, často ukázky exotických domorodých slavností, které spolu nijak nesouvisejí a nejsou ani vtipné a ani zábavné. Přestože tady Wayne dává hrdince nejvroucnější polibek, jaký jsem kdy v jeho filmech viděla, snímek si dnes už pozornost nezaslouží.(10.5.2015)

 • dopitak
  *

  Aby doktor William Dedham mohl získat obrovský podíl na rodinném bohatství, musí podle belgických zvyklostí prokázat, že je vážený a bezúhonný občan. Správní radu vede jeho dcera Amelie, která svého otce nikdy neviděla a rozhodně nemá v úmyslu mu nějaké dědictví přenechat. Problém je v tom, že Dedham má tři nemanželské děti s domorodkou. V tu chvíli nastupují doktorovi kamarádi Donovan a Gilhooley, kteří tohle mají vyřešit.... Na první počtení vynikající a velmi slibný námět. Ten však ustupuje do pozadí nesmyslné spleti rádoby gagů a na dějovou linku se zapomíná. Ano, i rvačky jako "rodinná zábava" mohou fungovat (viz. Podivuhodné dědictví či jeden díl Policejní akademie), tady se ale Wayne rve s Marvinem a oba se rvou s mariňáky, aniž byste pochopili, proč. Stejně tak působí nesmyslné "vložky" sedomorodci a jejich slavnostmi, zbytečná je postava kněze, guvernéra a bohužel i opilce Gilhooleye, kterou (jinak výborně) hraje Lee Marvin. Totálně ubitá šance, natahovaná nuda, které chybí vtip, a zběsilý český dabing (ČT 2003, Petr Pospíchal coby Marvin budiž, ale Jan Schánilec se prostě k Waynovi nehodí) ničemu nepřidá.(5.12.2011)

 • - John Wayne (Donovan) a Lee Marvin (Gilhooley) spolu často popíjeli i přes nelibost Johna Forda. Jednou, když se John Wayne vracel podnapilý do svého hotelu, potkal skupinku katolických knězů a pustil se do nich jedovatými urážkami. Okamžitě mu došlo co udělal a hned na místě se omluvil a přispěl na církevní charitu. (Mol)

 • - Kvůli špatnému zdravotnímu stavu Johna Forda byl na place přítomen John Wayne (Donovan) i jako asistent režiséra. (Mol)

 • - Johnu Fordovi se nelíbil scénář od Jamese Granta,a tak jej nechal přepsat Franka Nugenta. John Wayne (Donovan) řekl, že preferoval původní scénář, protože v něm bylo více dobrých scén pro Lee Marvina (Gilhooley). (Mol)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace