Reklama

Reklama

Top Gun: Maverick

  • USA Top Gun: Maverick (více)
Trailer 4

Obsahy(1)

Pete „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise) k smrti rád pilotuje stíhačky. Dokonce tak, že se už přes třicet let úspěšně brání povýšení ve strukturách amerického letectva, protože to by ho z kokpitu vyhnalo do vyhřáté kanceláře. Maverick byl navíc vždycky magnetem na průšvihy, což se s armádní kariérou taky docela vylučuje. Pilot je ovšem bravurní, možná ten úplně nejlepší, a proto dostane nabídku stát se instruktorem elitních stíhačů z programu Top Gun, které má připravit na úkol, jenž spadá do kategorie Mission Imposssible. Kromě téhle bude muset Maverick zvládnout i jednu obtížnou soukromou misi. Jedním z pilotů, které má připravit do akce, je i Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho kamaráda a navigátora Goose. Znalci prvního Top Gunu vědí, že Goose zahynul, když se neúspěšně katapultoval z neovladatelné stíhačky, pilotované právě Maverickem. A jeho syn mu otcovu smrt klade za vinu. Maverick za žádnou cenu nechce, aby Bradleyho potkal stejný osud jako jeho otce. Přitom si uvědomuje, že pravděpodobnost, že některý z pilotů plánovanou leteckou operaci nepřežije, není vůbec malá. (CinemArt)

(více)

Zajímavosti (62)

  • Scéna, kdy Maverick (Tom Cruise) bez povolení letí do výcvikového koridoru a nastaví čas na splnění mise na dvě minuty a patnáct sekund, trvá od jeho prolétnutí prvním checkpointem až po závěr, kdy se zastaví časomíra, opravdu 2:15 reálného času. Tedy doba trvání děje ve filmu (dramatický čas) zde odpovídá času reálnému. (J.Crusader)
  • Maverick (Tom Cruise) nosí hodinky Porsche Design Orfina Chronograph. (Liqid)
  • Jednotliví adepti pro speciální misi jsou členy skutečných squadron amerického námořnictva. Nášivky s logy jednotlivých squadron lze ve filmu chvílemi spatřit na jejich kombinéze. Příslušnost by měla být následující: Rooster (Miles Teller) VFA-87 Golden Warriors, Hangman (Glen Powell) VFA-151 Vigilantes, Phoenix (Monica Barbaro) VFA-41 Black Aces, Bob (Lewis Pullman) VFA-51 Screaming Eagles, Coyote (Greg Tarzan Davis) VFA-86 Sidewinders, Payback (Jay Ellis) VFA-125 Rough Raiders, Fanboy (Danny Ramirez) VFA-143 Pukin Dogs, Fritz (Manny Jacinto) VFA-2 Bounty Hunters, Halo (Kara Wang) VFA-22 Fighting Redcocks, Omaha (Jack Schumacher) VFA-136 Knighthawks. Unikátnost výběru squadron narušují postavy Yale (Raymond Lee) a Harvard (Jake Picking), kteří by oba měli patřit k VFA-11 Red Rippers. (Foxhound#1)
  • Maverick (Tom Cruise) je ve filmu oslovován jako kapitán, ve skutečnosti však nosí hodnostní označení plukovník – jak na letecké kombinéze (orlice se šípy), tak na sváteční uniformě (čtyři zlaté prýmky s hvězdou). US Navy ale pod touto hodností skutečně oproti ostatním složkám americké armády neoznačuje hodnost jako plukovník, ale právě kapitán. (SsgtJira)
  • V roce 2018, kdy se natáčela velká část filmu, filmaři propláceli Pentagonu veškeré náklady na letadla. Studio při natáčení platilo americkému námořnictvu „za svezení“ ve stíhačkách až 11 374 amerických dolarů za hodinu. (Posheidon)
  • Skutečná škola Top Gunu se nachází na námořní letecké stanici Fallon v Nevadě. (Posheidon)
  • Rychlostní rekord pilotovaného letounu stále drží experimentální letoun X-15 s výkonem 6,72 Machu. Letoun Darkstar by tak se svými 10 Machy byl novým držitelem rekordu. (Foxhound#1)
  • Jediným státem mimo USA, který má ve výzbroji letouny F-14 Tomcat, je Írán. Tento stát Tomcaty objednal a skutečně obdržel ještě před pádem režimu Šáha Pahlavího. I přes embargo na náhradní díly a zastaralost letounů se v době promítání filmu (2022) dařilo íránským technikům držet část flotily v letuschopném a bojeschopném stavu. (Foxhound#1)
  • Fiktivní letoun Darkstar na ocasních plochách nese kresbu skunka. Jedná se o skutečné logo legendárních Skunčích dílen (Skunk works) společnosti Lockheed. V této divizi vznikla v minulosti slavná letadla U-2 Dragonlady, SR-71 Blackbird, F-117 Nighthawk nebo letouny F-22 Raptor a F-35 Lightning II. (Foxhound#1)
  • Extrémní manévry, kterými Su-57 vymanévruje Mavericka (Tom Cruise) v závěrečném souboji, nejsou výmyslem filmařů. Su-57 je těchto obratů díky vektorovatelným tryskám motorů skutečně schopné. (Foxhound#1)
  • Raketový systém nepřítele je typ S-125 Něva. Rakety jsou naváděné radarem, vystřelování klamných cílů (flér) by proti nim nemělo velkou účinnost, jelikož fléry se používají především proti raketám zaměřovaným na IČ záření (teplo). Letci by tak ve skutečnosti spoléhali spíše na manévrovatelnost svých strojů než na klamné cíle. (Foxhound#1)
  • Model supermoderního experimentálního letounu Darkstar údajně zmátl čínský průzkumný satelit. Producent filmu Jerry Bruckheimer to uvedl jako historku z natáčení: „Námořnictvo nám řeklo, že se jeden z čínských satelitů náhle otočil a změnil svou trasu, aby naše letadlo vyfotografoval. Mysleli si, že je skutečné. Až takhle reálně vypadá.“ (Posheidon)
  • Tvůrci uvedli, že bylo natočených 800 hodin materiálu, což přesahuje množství záběrů pro celou trilogii Pán prstenů. (Posheidon)
  • Na prototypu hypersonického letounu Darkstar se podíleli i odborníci ze společnosti Skunk Works, kteří pracovali i na prototypu skutečného letounu SR-72. I díky tomu vypadá Darkstar velmi realisticky. (Posheidon)
  • Na hudbě k filmu se jednotliví autoři podíleli následujícím způsobem. Harold Faltermeyer pracoval společně s Hansem Zimmerem v Santa Monice na hlavním tématu (převzatém z původního Top Gunu, 1986), akčních a bojových scénách. Lady Gaga roky pracovala na své písničce. Jakmile píseň slyšeli hudební producenti, přizvali Lady Gaga, aby se podílela i na hudební složce filmu. Milostné téma tak složila právě Lady Gaga a některé složky tématu následně převzali ostatní. Spolupráci všech zúčastněných koordinoval Lorne Balfe z Londýna. Proces nahrávání omezovala pandemie covid-19, takže jednotliví hudebnící, jako např. Tina Guo, nahrávali své party ze svých domácích studií. (Muffino)
  • Pro složení hlavní písně pro film byla původně najmuta skupina Twenty One Pilots. Než však stačila složit byť jediný tón své písně, Tom Cruise se s ní rozloučil a skupina byla nahrazena zpěvačkou Lady Gaga. Pozdějí Tom Cruise uvedl, že Lady Gaga přesně vystihla atmosféru příběhu Mavericka. (Muffino)
  • Nepřátelská letadla mají představovat ruské letouny Suchoj SU-57, které samozřejmě nemohly být pro natáčení k dispozici, protože v době natáčení existovalo jen několik kusů včetně prototypů, a to výhradně v rukou armádních sil Ruské federace. SU-57 jsou tak ve filmu dílem CGI. (Muffino)
  • Veterán, na kterém Maverick (Tom Cruise) a Rooster (Miles Teller) společně pracují v Maverickově hangáru a kterým v závěru filmu Maverick a Penny (Jennifer Connelly) odlétají, je jeden z pouhých dvou létajících Mustangů F-6K (fotoprůzkumná varianta P-51 Mustang), které zůstaly na Zemi, což z něj dělá skutečně nostalgickou lahůdku pro letecké nadšence po celém světě. Letoun z filmu navíc ve skutečnosti přímo patří Tomu Cruisovi. (Posheidon)
  • Ve filmu se mihly tyto létající stroje: Lockheed Martin F-35C se krátce objevil na letové palubě USS Abraham Lincoln v úvodu filmu. Dále Darkstar – neexistující experimentální hypersonický letoun založený na konceptu Lockheed Martin SR-72. Hlavní role měly Boeingy F/A 18E/F Super Hornet, což jsou novější notně přepracované staré známé F-18. Změn je tolik, že se jedná prakticky o nová letadla, které jsou navíc o cca 25 % větší. Ve filmu se objevil také vrtulník Mil Mi 24 Hind sloužící i v české armádě. Dále F-14 Tomcat – kultovní letoun z jedničky. Ve filmu vidíme také Suchoj Su-57 Felon – tryskáče 5. generace, kterými měli létat padouši z druhé strany. Ve scéně ke konci filmu je ovšem zastoupily Northrop F-5 Tiger II. V Maverickově hangáru pak vidíme veterána – jednovrtulový F-6K, což je průzkumná varianta ikonického P-51 Mustang. (Posheidon)

Související novinky

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí

12.01.2024

Top Gun: Maverick, který před rokem a půl zboural kina, je nejúspěšnějším filmem megastar Toma Cruise a celosvětově si doletěl pro 1,5 miliardy dolarů. Bylo tedy jen otázkou času, než Paramount… (více)

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Když byl Tom Cruise ještě jednadvacetiletým mladíčkem, jeho průlomem byla role Joela Goodsena, jenž si ve filmu Riskantní podnik chtěl vyhodit z kopejtka. Ten vzešel ze slavného studia Warner… (více)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Nebýt přesunu druhé Duny na jaro 2024, byl by uplynulý filmový rok výjimečný. I přesto ale byl skvělý, plný filmových překvapení. Tím největším byl “selfmade fenomén” sociálních sítí Barbenheimer,… (více)

Reklama

Reklama