Knoflíky patří vítězům

La Guerre des Boutons

War of the Buttons

Dobrodružný / Rodinný

Francie, 2011, 109 min

Velice dobrá adaptace románu, respektive připomíná mi v mnohém první verzi z roku 1936, která je sice nedostižitelná a podle mne nejfrancouzštější a rozhodně končí normálněji a rozhodně optimističtěji než verze z let 1962 a 1994, které se v podstatě odchylují velice svým koncem od původního románu. Velice sympatické výkony herců a výborná konfrontace obou učitelů, která končí smírem, zrovna jako v verzi z roku 1936. Je to zkrátka francouzská národní knížka, která si takovéto dobré zpracování zaslouží. Dávám pět hvězdiček a rád se ještě několikrát na film podívám.(8.1.2018)

Dokonalý detský dobrodružný film. Fajn vystihnuté charaktery, výborní herci, znesiteľný sociálny podtón, ale hlavne hravosť a nezbednosť srší z každej scény. A to aj napriek pomerne vážnemu finále. Český distribučný názov mi príde trochu blbý, keďže kniha u nás vyšla pod normálnym názvom ako Gombíková vojna...(30.3.2016)

Trochu jiná verze původního příběhu Knoflíkové války. Je s podivem, že v jednom roce vzniknou v jednom státě dva filmy s totožným názvem o stejné synopsi s rozdílnými tvůrčími týmy. Divákovi se tak naskýká opět "tak trochu jiný pohled" resp. jiné ztvárnění původní literární předlohy. Verze z roku 1962 zůstává přirozeně nedotknutelná, nicméně přes určité chyby a nesmyslnosti bych konkrétně zde vyzdvihnul autentičnost strachu, prožití emocií a několik pasáží, kdy hercům opravdu věřím (ukázkou jest pacifikace první "knoflíkové" oběti), což ani předchozí verze při vší úctě nedokázala. Opomíjím zakončení příběhu, které každá verze nebere úplně podle předlohy, nicméně s určitostí tohle považuji lepší průměr.(10.6.2012)

Taková celkem standardní adaptace, kdy zde není nic, čím by se vyznačovala jako vyloženě originální, ale na druhou stranu dostanete to, co od tohoto filmu očekáváte. Spoustu dětí, které si vedou svou válku, která je někdy až překvapivě krutá. Však je to také alegorie na snažení dospělých. Válka je drsná vždy, i v tom dětském provedení.(3.5.2017)

Souhlas s kolegou FIBO, nevídané, aby v jednom roce vznikly dvě adaptace stejného románu. Jenomže téhle chybí silné postavy (a taky krásná Laetitia Casta) a ani dětské role nejsou vypiplané tak jako v Barratierově verzi, jíž jsem mimochodem ohodnotil víc než originál z roku 1962. Tady nelze chválit kameru a hudbu, nad nimiž jsem se u Barratiera rozplýval. Z Lebraca udělali v podstatě žebráka a na jeho sociálním případu stojí celá motivace. Klasická postava "kdybysem to byl..." je tu odbytá. Solidní český dabing, na svou dobu. Představitel Serge Gainsbourga Eric Elmosnino je nepřehlédnutelný, nemá ale žádnou kočičku do páru. Bitka na fotbale docela dobrá.(21.10.2015)