Tajemství Jiřiny Švorcové (TV film)

Dokumentární

Česko, 2010, 45 min

Adrian Stojkov

Ikdyž to byla komunistka, tak podle toho co se o ní psalo nebyla taková mrcha jako Světla Svozilová. A když po roce 1989 upadla pro film a asi i divadlo do zapomnění, tak měla právo zavzpomínat na svůj život. Já sice nesnáším budovatelské filmy a sleduji je jenom proto abych zjistila, kam až může dosáhnout jejich bizarnost, ale já prostě Jiřinu Švorcovou jako herečku jsem měla ráda. Hlavně za mlada to byla kočka.(16.11.2018)

• Marthos

Samoúčelná propagace nedávné reprízy Dietlova seriálu Žena za pultem se stala v podstatě poslední veřejnou šancí také pro jeho hlavní protagonistku Jiřinu Švorcovou. Ale co vlastně vzniklo? Neškodná adorativní reklama, v níž herečka zkouší, jestli i po třiceti letech naservíruje třicet deka vlašáku, a bývalí kolegové na ni kulantně vzpomínají. Není příliš patrné, kde začíná a kde končí objektivita vůči Švorcové a zejména vůči kontextu doby. Nostalgického bylo řečeno příliš, pravdivého méně, to zřejmě proto, aby diváci nabyli dojmu, že se nic nezměnilo. Pak se logicky nabízí otázka, zda podobné manipulativní reportáže mají vůbec smysl. Leda ten komerční. Její život tak trochu připomíná hollywoodský příběh. Obyčejná dívka se stala slavnou a populární herečkou, muži ji milovali, ženy obdivovali, ale přišlo i zatracení a pád až na samé dno. Hotový hollywoodský osud!(15.2.2013)

Jméno Jiřina Švorcová jsem poprvé zaregistroval v roce 2003, kdy se TV Prima rozhodla odvysílat seriál Žena za pultem. Nechápal jsem ty debaty, které rozhodnutí Primy nasadit tento seriál rozpoutalo, a stále nechápu, co je na tomto seriálu, případně na postavě paní Švorcové kontroverzního. Seriál samotný se mi totiž velice zalíbil (možná to bylo tím, že jsem se tehdy, když ho Prima vysílala, zrovna učil prodavačem) a hodnotím ho jako jeden z nejlepších, možná snad dokonce jako nejlepší český či československý seriál z těch, které jsem kdy viděl. A paní Švorcovou od té doby obdivuji a nebojím se říci, že je mi velmi sympatická a jako Anna Holubová se mi nesmazatelně zapsala do paměti. Tento dokument naprosto perfektně celý seriál doplňuje, paní Švorcová vzpomíná na natáčení seriálu, dozvídáme se zajímavé věci ze zákulisí, ale prostor dostávají i její tehdejší herečtí kolegové ze seriálu, z nichž žádný o ní nemluví špatně. Podíváme se také do míst, kde stávala prodejna, v níž se seriál natáčel, paní Švorcová si po mnoha letech vyzkouší obsluhu za pultem, ale samozřejmě dokument mapuje celý herecký i soukromý život paní Švorcové, nikoliv jen její nejslavnější roli, a pro diváky, jako jsem já, kteří toho o paní Švorcové příliš nevědí a chtějí se o ní něco dozvědět, je to rozhodně přínosný dokument s velkou výpovědní hodnotou, který prostě musím jako fanoušek seriálu Žena za pultem a jako člověk, který proti paní Švorcové nikdy nic neměl, náležitě ohodnotit. Bez váhání pět hvězd.(15.11.2010)

V dnešní době naprosto zlomový dokument, který diváka inspiruje k další repríze Ženy za pultem, tentokrát na Barrandově. Ke slovu se kromě Jiřiny Švorcové dostává i řada jejích kolegů ze seriálu, lahůdková Hana Maciuchová, Lenka Termerová ze zeleniny a další, kteří v seriálu hráli menší role. Je poměrně škoda, že se do dokumentu nedostalo více hlavních tváří a defilé musel uzavřít Lábus, který měl skutečně v seriálu jen čurdu. Ale je skvělé, že byla připomenuta i fakta z kariéry Švorcové, která se běžně opomíjejí (její divadelní kariéra, parodox nižší periodicity obsazování ve filmu a v televizi); nicméně by to chtělo ještě lépe číst v její filmografii a všimnout si, že mezi Králem Šumavy a Horoucím srdcem uplynuly jen tři roky a nikoli pět. Osobně ji jako herečku mám nejraději v Temnu, což by stálo za připomínku ze všeho nejvíce, ale už samotná skutečnost, že ji filmaři po letech vytáhli na barrandovskou procházku a nechali ve finální podobě dokumentu hodně z jejích myšlenek, je neocenitelný pokrok.(5.7.2011)

Nejprve jsem na to koukat vůbec nechtěl. Proč bych měl trávit čas tím, že budu sledovat obhajobu někoho kdo si postavil hereckou kariéru na politice, nebo naopak sledovat házení špíny na někoho kdo mi za to nestojí. On je ale ten dokument víc zaměřen na Ženu za pultem a obsahově tak nějak proplouvá klidnými vodami a žádná bouřka se nekoná ani ze západu ani z východu. Po skončení si říkám, že je dobře, že se takové dokumenty točí. Další generace majíi vědět o tom co bylo a co si o této době myslí i ta "druhá" strana.(12.2.2011)