Bubny víří

• slovenský

Bubny víria

Drama / Romantický / Válečný / Western

USA, 1939, 103 min

nie nie nedajte sa odradiť nízkym hodnotením, skúste sa pozriet na film očami svojic starých rodičov, kedy ten film vznikal, a na čo oni chodievali do biografov. Peknučký celuloidový snímok, žiadne technické vymoženosti a počítačové „digitály“, ani okázalé scény, jednoduchý scenár, réžia všetko ostatné stálo už len na kamere a hercoch. A to sa našim rodičom páčilo. A páči sa to aj mne :)(30.3.2014)

Hoci teda reziser John Ford /Man who shoot Liberty Valance/ natocil uz podstatne lepsie filmy, tento sa mi vynimocne pacil. Realie okolo roku 1776 v udoli rieky Mohawk maju hodne do seba. Dialogy su na urovni, film ma dobre tempo a dobrych hercov ako Klodet Colbert, Henryho Fondu a Johna Karradina, takze aj herecke vykony tu su pritomne. Utok Indianov je potom masakrozna zalezitost, ktoru som si prave uzival : 70 %(26.7.2016)

Rok 1776, je všeobecne, notorický známy, najmä pre Američanov. Bola vyhlásená nezávislosť, keď sa 13 amerických kolónii ODTRHLO spod pazúrov vykorisťovateľov Britov. Historický snímok, LEGENDY a budúceho veterána, Johna Forda, sa príliš nezaoberá týmito skutočnými udalosťami, ale skôr radšej ukazuje - mladých novomanželov, ktorí prišli do údolia rozzúrených Indiánov, ktorí si radi vypijú. A ja som si niekoľkokrát pripadal, ako pekne pripitý, lebo nebyť Fondu s Colbertovou, tak moje hodnotenie by bolo výrazne horšie, až smrtonosné, ale okrem nich, to zachraňuje nominovaná kamera a vedľajší herecký výkon Edny May Oliver, ktorá ma aspoň prebrala zo spánku, ktorý mi neustále hrozil ! Veľa scén, je akoby za vlasy pritiahnutých, absolútne mimo môjho rozumného chápania... Najradšej by som to všetko okomentoval jedným, prostým slovíčkom, ktoré by zo mňa automaticky spravilo vulgárneho sedliačiska, a tak sa budem toho vyvarovať, aspoň na tejto filmovej stránke, kde sa to takýmito pomenovaniami, len tak hemží...(8.8.2017)

Oslnivě technicolorový (rok 1939!) melodramatický western s vlasteneckými hodnotami. Takže krásná kamera a naivita starého Hollywoodu, chemie mezi postavami bohužel nic extra. Na druhou stranu mě překvapil vývoj příběhu, kde hlavní postavy opravdu prochází sérií tragických událostí. Ford tady spíše než v interiérových dialogových scénách boduje ve snímání postav v krajině a režírování akce (první útok Indiánů je velmi zručně inscenovaná sekvence). A závěrečný běh je vyloženě roztomilá scéna.(25.11.2007)

Příjemný western s historickým nádechem. Hlavní hrdina je sympaťák a divák (alespoň já) se po 103 minut nenudí. Dobrá scéna je, když Gil (H. Fonda) běží pro pomoc a pronásledují jej 3 indiáni - dobře zpracovaná honička...Malý nedostatek:Když v jedné scéně kácí osadníci Mohawk River stromy, používají pouze sekery. V jednom záběru je ovšem krásně vidět, že na strom byla použita pila - krásný rovný řez.(3.5.2008)

• - Niektoré scény sa natáčali v Cedar City v Utahu, kde sa 350 miestnych obyvateľov zúčastnilo nakrúcania ako komparz. (Michal74)

• - Prvý farebný film režiséra Johna Forda. (Michal74)

• - Namiesto replík zastaralých kresadlových muškiet, ktoré sa používali v čase Americkej vojny za nezávislosť, sa pri nakrúcaní použilo 100 skutočných, objavených v Etiópii, ktoré boli kúpené a prepravené na nakrúcanie do Utahu. (Michal74)