Mexiko 68

Mexico 68

(Československo)

Dokumentární / Sportovní

Československo, 1968, 64 min

Pěkná věc na odpolední oddechový čas u tv. Skvěle jsem se pobavil a i něčemu z naší historie přiučil. Paní Čáslavská na konci při gymnastice byla vynikající, smekám klobouk! 80%(18.8.2015)

Po historicko-místopisném úvodu dokument provází přehledem disciplín s citlivým důrazem na československou účast a vrcholné výkony. Opomenuto není ani poděkování hostitelské zemi, ani souvislost s politickým děním v okupovaném Československu(21.7.2013)

Skvělý dokument o jedné z nejzajímavějších olympiád v historii. Alespoň pro naši Zemi to byly z nejemotivnějších her. Dokument připomene zákulisí olympiády i ty nejdůležitější sportovní výkony, které se zapsaly do historie sportu. Namátkou třeba "skok do 21. století" Boba Beamona ve skoku do dálky nebo revoluční styl ve skoku do výšky, tzv. flop. A pro nás samozřejmě neuvěřitelný výkon Věry Čáslavské. Zajímavé je také sledovat jak se za těch 45 let změnila olympiáda co do velikosti, organizace apod.(5.5.2013)

Začátek filmu vypadal díky absurdní hudební dramaturgii dost podezřele: Zatímco slovem komentáře i obrazem jsme v hlavním městě, nějaká mariachi kapela nám k tomu hraje píseň s textem opěvujícím krásy severomexického státu Chihuahua, teskně lkajícím nad krví Tarahumarů (indiánský kmen ze zmíněného státu) apod. Na vině je evidentně neznalost španělštiny, která se pak po celou dobu projevuje i legrační výslovností jmen, ať už osobních nebo místních. Jinak to ale není špatný film. Vzhledem k tomu, že štáb asi nebyl příliš početný (dva kameramani), se podařilo natočit docela pestrý průřez olympiádou a zachytit většinu medailových úspěchů československých reprezentantů.(8.12.2015)