Reklama

Reklama

ČT Live - Petr Skoumal v Divadle v Dlouhé

(koncert)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Petr Skoumal je známý především jako skladatel filmové a večerníčkové hudby. Hudební znalec však ví, že se nesmazatelně zapsal i do vývoje rockové hudby u nás – několik let koncertoval a tvořil s kapelou ETC Vladimíra Mišíka, dlouhodobě také spolupracuje s Michalem Prokopem. 8. března roku 2008 oslavil Petr Skoumal své 70. narozeniny dopoledním divadelním představením pro děti „Kdyby prase mělo křídla“ a večerním koncertem, na který přizval Jana Vodňanského, Vladimíra Mišíka s kapelou ETC, Jaroslava Olina Nejezchlebu, Jana Hrubého, Michala Prokopa, Karla Plíhala a další. Z obou těchto představení vznikl záznam a vyšel v červenci 2009 na DVD.
Umělecká dráha Petra Skoumala začala na konzervatoři, kde studoval dirigování. Pokračoval pak na brněnské JAMU, kde absolvoval v r. 1962 obor řízení sboru. Po absolutoriu se začal věnovat scénické hudbě. V letech 1966–1972 byl členem Činoherního klubu. Především zde vrcholí jeho spolupráce s Janem Vodňanským – scénické koláže parodických scének, básní a písniček. Za normalizace (koncem roku 1973) byly jejich hry zakázány, Skoumal s Vodňanským museli z divadla odejít a bylo jim zakázáno i účinkování v televizi a rozhlase. Začátkem 80. let se jejich umělecké dráhy rozešly a Skoumal se plně věnuje samostatné tvorbě. Píše mnoho písniček. I když jsou rozděleny na tvorbu pro děti a pro dospělé, hranice mezi nimi není nikdy ostrá a např. mnohé dětské písničky mají, díky osobitému Skoumalovu stylu, ohlas i u dospělých. Velmi významná je jeho tvorba pro film a televizi (např. Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Nejistá sezóna, Jára Cimrman ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný). Nezapomenutelná je i jeho hudba k večerníčkům (Maxipes Fík, Bob a Bobek, A je to…). (Česká televize)

(více)

Recenze (1)

triatlet 

všechny recenze uživatele

Petr Skoumal + Divadlo v Dlouhé + nadšení (nejen) dětští posluchači = jednoduchá 100% rovnice radostného pění a zábavy. ()

Reklama

Reklama