Příběh československé fotografie I.

• Československo

Příběh čs. fotografie I

Dokumentární

Československo, 1989, 43 min

Josef Harvan

Jan Vaniš

Jaroslava Adamová (vyp.), František Husák (vyp.), Pavel Soukup (vyp.)

Vznik a vývoj jednoho z nejzásadnějších vynálezů lidstva. Fotografie a její technická i sociální evoluce. Od prvotního účelu zachycení okamžiku, přes zdokumentování prosté, někdy velmi těžké, reality obyvatelstva, až po prvotřídní surrealistickou avantgardu. Dokument nabízí historické fotografie i krátké filmy nevyčíslitelné hodnoty. Ze soukromých archívů i z muzeí po celé naší vlasti. Prvorepubliková realita zachycená začínajícími fotografy i filmaři (je zde uvedeno spousty jmen). Prvopočátky fotografie, jako jedno z forem umění, je spojeno s jménem Alfons Mucha, jehož obrazové fotografie nefalšovaným uměním neoddiskutovatelně jsou. Ve spleti dalších je potřeba rozhodně vyzdvihnout Františka Drtikola, jehož typický české příjmení se naučili vyslovovat i v zahraničí, či lapače světla a stínu Josefa Sudka. Emoce, vnímání světa bez mantinelů reálnosti, revolučně proletářský duch i zdokumentování poroby českého státu. To vše se střídá na spoušti stovek a tisíců fotoaparátů. Učebnicově zpracovaný dokument o ponoření se do světa fotografie s vynikajícím komentářem.(18.4.2014)

V titulcích filmu uvedeno: název Příběh československé fotografie I.(10.5.2014)