poster

Perverzní průvodce ideologií

 • Velká Británie

  The Pervert's Guide to Ideology

 • Slovensko

  Perverzný sprievodca ideológiou

Dokumentární

Velká Británie / Irsko, 2012, 134 min

Režie:

Sophie Fiennes

Scénář:

Slavoj Žižek

Kamera:

Remko Schnorr

Hrají:

Slavoj Žižek

Producenti:

James Wilson
(další profese)

Externí recenze k filmu (7)

 • A2larm.cz (Matěj Metelec)

  "Tak jako v prvním Průvodci, většina Žižkových promluv je rámována jeho vstupem do scény některého filmu. Výklad o tom, co je ideologie, zahajuje velmi případně u popelnic v Carpenterově béčkové klasice Oni žijí! (They Live, 1988). Zápletka je prostá: hlavní hrdina díky speciálním slunečním brýlím…" (více)

 • ČervenýKoberec.cz (Jiří Kábrt) ****

  "Doporučovaný lék na problémy ideologie je možná trochu neurčitý, ale nevybízí k ničemu jinému, než k silnému kritickému myšlení. Filosofové nám leckdy připadají jako šílenci bez „selského rozumu“. Přiznávám, ani Žižek není výjimkou. I tak nám poskytuje podnětnou přednášku s průřezem filmovými…" (více)

 • FanMovie.cz (Jan Varga) ***

  "Celý film je složen z nahodilých výkřiků, podnětů a nápadů, které spojuje jen téma ideologie (ne vždy spjaté s filmem) a ústřední postava Slavoje Žižeka, který je pro diváky po celou dobu vypravěčem a průvodcem ve světě jeho myšlenek a podivuhodných interpretací všeho možného (zhruba polovinu…" (více)

 • Finmag.cz (Michal Kašpárek)

  "Je to filozofie, nebo teologická fan fiction? Promluvil Nietzsche, nebo Werich? A víte co, na ten film běžte a rozhodněte si to sami podle sebe. Protože když už je člověk jednou ponechán ve svobodě, pak má koukat, aby byl svobodný, a ne aby mu všechno předžvýkal Kašpárek, jak tomu v mnohých…" (více)

 • IHNED.cz (Kamil Fila)

  "Shrnout tuto dvou a půl hodinovou přednášku ale ve stručnosti nelze. Nejsou to však osamocené výkřiky a nesouvisející objevy. Žižekovým cílem je zhruba toto: uvědomit si, nakolik věříme určitým ideologiím, i když víme, že nejsou pravdivé, a zbavit se jednou provždy iluzí tím, že zahodíme představu…" (více)

 • IHNED.cz (Jindřiška Bláhová)

  "A v tom je právě Žižekova síla. Drží film na takové intelektuální hladině, aby jej a jeho myšlenky bylo možné pohodlně začlenit do světonázoru moderního publika, který věnuje větší pozornost než generace minulé vyjádření vlastní identity. Oslovuje onoho konzumenta, jenž si s předraženým kafem ve…" (více)

 • Studentpoint.cz (Jindřich Landa) *****

  "Z předchozího je jasné, že toto zkrátka není film na jedno zhlédnutí. Člověk se musí soustředit, snažit se rozumět a přesto je jasné, že mu mnohé unikne. Dvě, spíše tři projekce jsou takřka nutností. Přes hravou formu jsou nároky na diváka vysoké, bez minimálně základní znalosti z oblasti kultury,…" (více)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace