Pro větší slávu

Cristiada - Na väčšiu česť a slávu

Drama / Historický / Válečný

Mexiko, 2012, 145 min

• klima777

Jakýkoliv fanatismus je špatný... ano, ano. Ale když vidím po všech stránkách ubožácký (ubožácký nerovná se ubohý) film na úrovni totálně zaslepeného propagandistického žvástu, chci popadnout lopatičku & hrabičky a vytáhnout do spravedlivého boje za odplatu.------------- Nyní vážně: Jednu hvězdu ponechávám z úcty k mrtvým.--------- Tenhle paskvil (imho) neměl vzniknout.(21.12.2014)

• MartinezZ

Nedokoukáno, to prostě nešlo. Jedna parta zmanipulovaná, druhá tvrdě zakazující a potírající. Obě strany jsou zcela vypatlané, protože se navzájem vybíjí, každý za tu svoji "víru". Film by to byl poměrně dobře popisný, co se týče poukázání na "Podívejte se, jak lidé byli, jsou a bohužel ještě nějakou dobu budou zcela vymaštění", a to na obou stranách, ale ten fanatismus v tom, jak je jedno vraždění pro svoji víru lepší, než vraždění druhých, mě bilo do očí od úvodních titulků. Takovýhle jsem ten film tedy skutečně nečekal. Než historické drama mi to tak přišlo spíše jako historické promo náboženské sekty. ~~~ Faktem je, že herci nejsou špatní, dobře to vypadá, zní, hýbe se... vlastně by to mohl být moc dobrý film, kdyby to mělo jiný scénář. Za to ta jedna *. Uff.(21.12.2012)

Z historického pohledu je film docela realisticky zpracován a většina herců podává i slušné výkony, ale bohužel se režisér Wright příliš zaměřil na křesťanský fanatismus. 145 minut není zrovna krátká doba a vyplnit to hlavně křesťanskými dialogy nebyla ta správná volba, neboť člověk ztrácí už po čase pozornost. Lehce zkrátit délku snímku, pokrátit vedlejší příběhy, přidat jednu větší bitvu a mohl to být opravdu výborný historický velkofilm, ale i tak za lepší 3 hvězdy. Mexické dějiny by snad v budoucnu nemusely být dále přehlíženy filmaři, neboť mají opravdu hodně co nabídnout.(3.9.2013)

• Freemind

Debilní, nesnesitelně sentimentální agitka na úrovni ruských propagandistických filmů. Rád bych ji ignoroval, ale v Polsku jsem narazil na křesťanské fanatiky, kteří se na tenhle škvár dívají jako na návod a tvrdí, že Evropa potřebuje novou kristiádu. 90.000 mrtvých kvůli imaginárnímu kamarádovi. Panenko skákavá.(7.6.2013)

Mexický Divoký západ nie je žiadna sranda - ak vláda zatlači príliš, všetci tasia kolty. Dokonca aj kňazi. Neviem si predstaviť že by sa Slováci takto postavili s mečom v ruke voči komunistom. To dokážu asi iba hispanci na druhej strane zeme. Avšak násilie plodí násilie, verbuju sa všetci bojachtivi a boj za Boha dostáva úplne iný rozmer. V hre sú samozrejme aj Američania a ohrozená ropa. Skutočný príbeh. Ktorý je dobre vykresleny a človek získa nejakú predsavu čo sa tam vlastne dialo. Minutaz je dosť prísna, ale nie tak ako česká kritika na náboženské témy v kinematografii. Ako čítam pri podobných filmoch, mínusy sa dávajú predovšetkým za náboženské dialógy a témy, ktoré by chceli ľudia úplne skrtnut, najlepšie radšej vôbec nevysielat.(30.10.2016)

• - Viaceré postavy, ktoré sa objavili vo filme, sa v roku 2000 a 2005 stali blahoslavenými a kanonizovanými pápežom Jánom Pavlom II. resp. Benediktom XVI. Boli označení aj ako mučeníci. (MikaelSVK)

• - Jedná se o do té doby nejdražší film v dějinách mexické kinematografie. (mehmed)

• - Filmovalo sa takmer na celom území Mexika, vrátane hlavného mesta Mexiko City, mesta Durango či Cuetzalan. (MikaelSVK)