Pro větší slávu

For Greater Glory: The True Story of Cristiada

Cristiada - Na väčšiu česť a slávu

Drama / Historický / Válečný

Mexiko, 2012, 145 min

Mexický Divoký západ nie je žiadna sranda - ak vláda zatlači príliš, všetci tasia kolty. Dokonca aj kňazi. Neviem si predstaviť že by sa Slováci takto postavili s mečom v ruke voči komunistom. To dokážu asi iba hispanci na druhej strane zeme. Avšak násilie plodí násilie, verbuju sa všetci bojachtivi a boj za Boha dostáva úplne iný rozmer. V hre sú samozrejme aj Američania a ohrozená ropa. Skutočný príbeh. Ktorý je dobre vykresleny a človek získa nejakú predsavu čo sa tam vlastne dialo. Minutaz je dosť prísna, ale nie tak ako česká kritika na náboženské témy v kinematografii. Ako čítam pri podobných filmoch, mínusy sa dávajú predovšetkým za náboženské dialógy a témy, ktoré by chceli ľudia úplne skrtnut, najlepšie radšej vôbec nevysielat.(30.10.2016)

• Freemind

Debilní, nesnesitelně sentimentální agitka na úrovni ruských propagandistických filmů. Rád bych ji ignoroval, ale v Polsku jsem narazil na křesťanské fanatiky, kteří se na tenhle škvár dívají jako na návod a tvrdí, že Evropa potřebuje novou kristiádu. 90.000 mrtvých kvůli imaginárnímu kamarádovi. Panenko skákavá.(7.6.2013)

Nejprve jsem slyšel Hornerův soundtrack, v němž se skladatel vrací do dob své největší slávy a recykluje Statečné srdce (téma ozbrojeného boje za svobodu proti vládě), Zorra (Mexiko) a třeba Nepřítele před branami (kristerové nikdy neminou, zatímco federales netrefí, ani když mají skupinu obklíčenou v atriu a pálí ze všech střech). Film samotný trpí útržkovitostí a přehnanou patetičností (jak už to u takto pojatých historických eposů bývá), ale A.Garcia příjemně překvapil. Nezapomněl, jak vypadat efektně před kamerou se zbraní (Neúplatní), a nepokazil ani nezbytné motivační proslovy.(14.10.2012)

Nejsem tak znalý mexických dějin, ale to ztvárnění mi přišlo přehnané od začátku. Od mexické kinematografie jsem nečekal zázraky, škoda, že se nejspíš inspirovala tou americkou. Viděl jsem to v angličtině, takže si jistě dovedete představit, jak to asi znělo. Přestože tam není žádná pořádná bojová scéna, navíc to má příliš dlouhou stopáž, zájemcům o historii bych to rozhodně doporučil, i když určitě až potom, co si o tématu přečtou nějakou pořádnou knihu, aby tu pak necancali nesmysly jako já:-)(18.4.2013)

Z historického pohledu je film docela realisticky zpracován a většina herců podává i slušné výkony, ale bohužel se režisér Wright příliš zaměřil na křesťanský fanatismus. 145 minut není zrovna krátká doba a vyplnit to hlavně křesťanskými dialogy nebyla ta správná volba, neboť člověk ztrácí už po čase pozornost. Lehce zkrátit délku snímku, pokrátit vedlejší příběhy, přidat jednu větší bitvu a mohl to být opravdu výborný historický velkofilm, ale i tak za lepší 3 hvězdy. Mexické dějiny by snad v budoucnu nemusely být dále přehlíženy filmaři, neboť mají opravdu hodně co nabídnout.(3.9.2013)