Kráľ Filip zranený v prehratom boji sľúbi čarodejnici Fate za víťazstvo a mier vo svojej krajine „to najvzácnejšie, čo má“. Netuší však, čo od neho Fata v skutočnosti žiada. Keď sa dozvie, že je to jeho maličká dcéra Radena, robí v zúfalstve všetko preto, aby ju zachránil. Celé roky márne hľadá Fatu a deň splnenia sľubu sa blíži...

Medzičasom sa čarodejnícky učeň Orest zoznámi s Radenou a dozvie sa od svojho deda Vtáčnika, aký strašný osud ju čaká. Fata chce pre seba princezninu mladosť, aby sa navždy stala nesmrteľnou. Orest sa rozhodne konať, vydá sa na ďalekú cestu za čarodejnicou Darou, ktorá mu podľa dedových slov jediná môže pomôcť. Mládenec počas dňa letí premenený na bieleho holúbka a v noci kráča ako človek...Nakoniec po úmornej ceste, Daru nájde a vymení svoju čarodejnícku schopnosť premieňať sa na holúbka za jej vzácne rady. Musí však prekonať ešte veľa prekážok a útrap, kým sa dostane k Fate. A zoči-voči mocnej a nemilosrdnej čarodejnici je jeho osud, aj osud milovanej Radeny veľmi neistý... (oficiální text distributora)

gogo76

Táto nová slovenská rozprávka prišla ako blesk z jasného neba. O príprave každého nového slovenského filmu sa toho veľa namelie, ale toto zaútočilo bez prípravy. Premiéru na štedrý večer som si nechcel nechať újsť, hlavne zo zvedavosti. A film milo prekvapil. Úvodné minúty boli chytľavo temné a tešil som sa ako to bude pokračovať. A vyvíjalo sa to celkom sľubne. Celkovo samozrejme nejde o nič prevratného, ale film určite nemožno nazvať prepadákom. Treba si uvedomiť, že je to televízny film a má dosť obmedzený rozpočet. Ide o to, že sa ľady pohli a konečne sa niečo točí. Film zaujme dobrým príbehom a na naše skromné pomery aj dobrými trikmi, ale tie pre mňa osobne nie sú až také dôležité. Hudba je v poslednej dobe silnou stránkou našich filmov a tu sa to opäť potvrdilo. Obsadenie bolo výborné, skúsený Paulovič je sázka na istotu, ale potešila presvedčivo chladná Petra Palevičová v úlohe čarodejnice Faty. Samotný Orest bol na tom herecky určite najslabšie. Všetky scény z exteriérov boli dobré, tie v lesoch správne temné, ale horšie pôsobili interiéry, ktoré boli príliš uhladené a upravené. Film mi presne spadal do kategórie, keď váham medzi troma a štyroma hviezdičkami. Dôvod prečo som sa priklonil k trom je dosť presvedčivý. Je to chýbajúci humor. Niečo tam je, ale príbeh ponúkal množstvo humorných situácií a tvorcovia ich trestuhodne nevyužili. Dúfam, že film spĺni svoj účel, ale hlavne povzbudí v snahe vrhnúť sa do ďalších podobných projektov. 60%. ()

klerik

Nie zlé. Trochu schématické, trochu príliš "západné", ale našťastie na hony vzdialené českým rozprávkam :-). Konečne rozumne použité triky, príjemní herci. SOKOLIAR TOMÁŠ sa mi páčil viac. Ako krok k pokračovaniu tradície slovenskej rozprávky (aj keď tentoraz s prímesou neslovanských motívov) znesiteľné... ()

marhoul

Úplnou náhdou jsem dnes viděla tuto slovenskou pohádku. Je prostě krásná! Z "novodobých" pohádek se mi líbí pouze Anděl Páně, jsem prostě konzerva. Orest z rodu čarodějů na mne působí jako zázrak! Neokoukané tváře, krásná výprava, prostředí, kostýmy, výprava, hudba, hezké dialogy bez afektů a křiku (který vévodí téměř všem novým českým slátaninám) pěkné efekty... Více takových počinů!!! Proto dávám za pět. ()

01Zuzana10

Kategória rozprávky, projekty financované/vytvorené STV (vďaka zmluve so štátom). Nie zlé. Možnosti sa mohli využiť lepšie. Páčilo sa mi, že atmosféru príliš neromantizovali. Príjemné zábery i hudba, nádherné prírodné prostredie. Spočiatku snáď samé spomalené zábery a často pohyblivé tracking shoty.. niekedy rušivé pre mňa, keď sa na ani na chvíľu obraz nezastaví. Neskôr som si začala uvedomovať, že mnohé prvky som už "niekde videla". Čierni rytieri - Fantaghiro, pestúnka sa pýta nič nehovoriaceho strážnika - Pyšná princezná ?, zábery s pierkom - Forrest Gump, ostatní sluhovia, kt. mali priniesť komiku - Princezná so zlatou hviezdou na čele, sokol - Sokoliar Tomáš, holub - Popoluška, lietanie, Fata- Súdna sieň :), hľadanie na dne jazera - typicky rozprávkové mimo ostatných znakov symptomatických pre rozprávku (mag. čísla, čary, dobro nad zlom zvíťazí, princezná iba s otcom sa zamiluje do chudobného mládenca a naopak...). Trošku mi vadili hlavní predstavitelia, mne nie úplne sympatickí a priveľmi "súčasní" výzorom. Dievča stále nosiace náušnice. Trošku detinské šaty aj v staršom veku ale kráľ má nádherný honosný odev. Triky nie úplne nadčasové ale rozhodne nie zahanbujúce ako by som očakávala od STV. Čo ten zlý zvukový synchron? Resp. bolo nutné dabovať slovenských hercov? Podivné farby, resp. prechody od tmavých do veľmi svetlých častí, obraz v 1 polovici žiarivý a na druhej nemôžem rozoznať cez tiene. A čo tie netypické zvláštne mená? Celkovo.. nie zlé, prostredím príjemné, nie neznesiteľne jednoduché. Ale ešte trošku šmrncu to postráda, väčšiu osobnosť. (mám strašnú chuť spojovať so Sokoliarom Tomášom a Kukurom aj keď neviem prečo, nuž tu by chýbal Kukura a fešák Ostrik :)) Proste. Môže byť. ()

Želik

Asi mám na štedrovečerné rozprávky vysoké nároky, lebo za posledné roky ma nič neoslovilo. Zdalo sa mi to také o ničom,dejove aj herecky, akurát príroda bola pekná. A neviem prečo v terajších rozprávkach vyzerajú princezné ako dievčence z dediny. To už nikto nevie ušiť šaty ako večerná obloha alebo ranné zore? ()

misulka03

Když to porovnám s ostatními pohádkami, které se poslední dobou objevují v televii, tohle je naprostý zázrak. Krásná pohádka, které mě zaujala, jak příběhem, dvojicí a především svojí vizualitou. ()

Marina111

Keby táto rozprávka vznikla pred štyridsiatymi, alebo možno ešte aj tridsiatymi rokmi, nepochybne by to bola žiarivá stálica TV programu. Žiaľ, v dnešných časoch, keď je naozaj len veľmi málo toho, čo divák ešte nevidel, a v rámci klasickej rozprávky je toho ešte menej, stala sa z Oresta zákonite len ďalšia tuctová rozprávka, akými raz za čas STV zaplatá dieru v programe ... ()

cure

PREČO?!!! Na Slovensku sa netočia filmy, pretože vraj niesu peniaze, ale keď už sa na nejaký naškriabu, tak si tvorcovia dovolia tak drbnutý, zbytočný a autentickosť filmu ničiaci luxus, že "nadabujú" hlavnú postavu hranú slovákom iným slovákom. Ano v tejto absurdnej krajine, kde nemáme peniaze na filmy si dovolíme takéto stupidnosti. Babka - pestúnka pôsobila ako, keby si ju požičali z domova dôchodcov a nie, ako ostrielaná vyslúžila herečka, ktorá by si na staré kolená strihla takúto rolu s prehľadom a noblesou. Úplná katastrofa tento film určite nebol, efekty boli na slovenské pomery slušné a naša príroda pokiaľ si ju nezničíme bude tiež stále krásna, ale chýbal tomu nápad, radosť z filmu, originalita .......... slovenský diváci si zaslúžia viac. 40%. ()

Colour

Obrovským, obrovským problémom slovenských rozprávok je to, že základ tvoria klasické rozprávky podľa našich ľudových rozprávok a aby sa nepovedalo, že to nie je originálne, šmaria tam ďalšiu rozprávku, ktoré zmixujú alebo tam pridajú niečo svoje, z čoho vznikne niečo zvláštne. Kým zo začiatku som videla klasickú rozprávku od Dobšinského, nástupom čarodeja sa to začalo vyvíjať iným smerom. Prvá polovica sa ťažko rozbiehala, druhá ubehla príliš rýchlo, Orestovo hľadanie 3 zázračných vecí a neskorší boj s Fatou ubehol zbytočne rýchlo. Bola to najväčšia chyba. Hlavní hrdinovia neboli najhorší, no na druhej strane ani najlepší. Vyskočil hral uveriteľne, no má sa ešte čo učiť. Príroda bola krásna - veď Slovensko, hrady boli krásne... Špeciálne efekty a kamera sú na súčasnú dobu v porovnaní s Amerikou alebo vyspelejšími krajinami podpriemerné, no na SR OK. 60% ()

Acrobat

Pokrop ma hlinou spieva Rasťo Kopina. My môžeme sledovať hlavného hrdinu s kolagénovými peramiako skautsky plní úlohy starej vedmy, ktorá ešte nema(la) vtáka (žiadny postrannosti, uvidíš rozprávku a pochopíš!). Osobne kvitujem zatiaľ najlepšiu prácu kameramana čo som v našich rozprávkach videl. Páčili sa mi nálety a j kompozície. To je vec ku ktorej vskutku nemožno mať výhrady. Ostatné je klasika. Princezná je však v úzadí až veľmi a všetko odmaká kolagénový Orest. Vodná víla so Sirénou sú fajnové masky, výborne, PC medveď však už bil oči. Likava potešila náramne, do denníčka píšem pre rok 2016 Červený kameň. Vôbec nie zle zasadená slovenská tvorba, kde hlavne začiatok v lese s čiernymi rytiermi nabudzoval dojem serióznosti. Tá sa nevytratila a budila latentné nadšenie počas celeho deja, len škoda veľmi rýchleho záveru. Každopádne solídna prezentácia krajiny. (videné 03.01.2016,STV1 archív) ()

SKreyn

Pozeral som to hlavne preto, lebo to bolo natočené hlavne na zámku Červený kameň, kde to poznám ako svoje boty a bol som tam už x krát. Bohužiaľ to nedopadlo moc dobre, nepáčilo sa mi to, bolo to dosť odfláknuté. ()

filip289

Sľubované efekty na úrovni lepších Amerických filmov nic moc, koniec podľa mňa dosť odfláknutý. Ale v celku príjemná rozprávka na Vianočný večer. 3,5* ()

groower777

Už dlho tu nebola taka pekná filmová rozprávka zo slovenskej tvorby ,mne,s manželkou aj naším deťom sa to veľmi páčilo ja dávam plný počet...***** ()

stga

Po letošní premiéře třech ( u mě propadajících) pohádek na ČT1 mě tato pohádka fantasticky pohladila po duši. Je milá, s neotřelým a nápaditým námětem i scénářem, překrásné lokace, pohádková kouzla a konečně i sympatická a hezká princezna. Takhle si představuji televizní tvorbu. Pro mě na závěr letošního roku krásná - doposud kupodivu mnou neviděná záležitost. Jasně, že jsou tam mouchy. Mohla být výpravnější , lepší kostýmy, dialogy apod. Ať si ale kdo chce co chce říká a píše - u mě má po prvním letošním shlédnutí plný počet. ()