Všední dny velké říše

všechny plakáty
Československo, 1963, 44 min

Hudba:

Jiří Šust

Luděk Munzar (vypravěč), Ladislav Boháč (vypravěč)

Střihový film o vzniku nacismu a henleinismu u nás a o jejich porážce. (oficiální text distributora)

NinonL

SPOILER ! Dokument o tom, že lidem, kteří odpovídali představám Hitlera o dokonalé říši, se v ní žilo docela dobře. Sport, tradice, jednota, samá vznešená hesla. Organizace mládeže ve jménu vůdce a její důmyslná manipulace. Sudety, Henlein, prosazování práv německé menšiny. Mnichovská dohoda a obsazení československého pohraničí. Druhá světová válka a boj za vůdce do poslední kapky krve. Bojovaly i děti. Na závěr optimistické (a pravděpodobně naivní) prohlášení, že se podobná situace už nikdy nebude opakovat. ()

Mikino00

Tak tohle se hodně nepovedlo, pokus zesměšnit německý národní socialismus na příkladu Sudetských Němců dopadl naprosto opačně, ze silného ironického a cynického komentáře spíše vzešel dokument naopak propagující němectví a nacismus jako to nejlepší co mohlo vypravěče jako kluka potkat. ()

panPsax

Vidím tu zajímavě nechápavé komentáře. Dokument je naopak velmi pozoruhodný pohled na téma. Mráz mi párkrát běhal po zádech, a to je v dnešní době co říct... ()