Moja naj kniha

všechny plakáty

Desať dokumentov o kandidátoch na najobľúbenejšiu knihu Slovákov, každý s dĺžkou okolo 15 minút. Ich cieľom je priblížiť diela svetové i slovenské divákom a čitateľom, ktorí ich nepoznajú. Séria dokumentov predchádzala záverečnému večeru relácie, v ktorom vyhlásili víťaznú knihu - Slovenské rozprávky.
Názvy dokumentov: Alchymista; Anna zo Zeleného domu; Da Vinciho kód; Hlava XXII; Chatrč; Ja, Malkáč; Jana Eyrová; Malý princ; Slovenské rozprávky; Súmrak. (Incantator)

rudeboy odpad!

Nevidel som pôvodný formát BBC, no v prevedení Slovenskej televízie absolútne nezvládnuté. Predovšetkým finálový večer bol zmesou moderátorských trapasov a dramaturgických kiksov. Odpad nedávam myšlienke programu, ale jej odfláknutému, nudnému a nekreatívnemu prevedeniu, a tým pádom predovšetkým celej verejnoprávnej televízii. Preberte sa, alebo to radšej zabaľte! ()

Marina111

Ako milovníčka kníh som rada svoje piatkové večery obetovala komornej relácii, ktorá bola zároveň akousi anketou o "naj knihu". Škoda len, že tvorcovia bližšie nedefinovali to "naj". Najlepšia, najobľúbenejšia, najčítanejšia, najromantickejšia, najdobrodružnejšia ... ? Ušetrilo by to citlivejšieho diváka od kombinácií diel typu 1984 a Súmrak ... Iste, nie každý má rád (chápe) klasickú literatúru, ale označiť za "naj" knihu nejakú tuctovú komerčnú zlátaninu vydavateľstva Motýľ - to je teda sila.I tak však dávam 4 *, a to z čisto prozaického dôvodu : svojho času bola "Moja naj kniha" jedinou reláciou, ktorú som sledovala, a ako taká ma veľmi tešila. A keďže relácií o knihách je ako šafránu, naozaj som vďačná, že stv pripravila aspoň takúto ... Iste, mohlo to byť lepšie ...Poďme však radšej k samotnej desiatke kníh a dokumentom o nej : SLOVENSkĚ ROZPRÁVKY - som rada, že zvíťazili. Naozaj pekne reprezentujú Slovensko. Dokument o nich však bol nezáživný, nudný, nevyužívajúci potenciál, aký Dobšinského rozprávky ponúkajú. ALCHYMISTA - ku knihe sa už radšej nevyjadrujem, dokument dokonalo korešpondoval s jej "kvalitou" ... Naozaj by ma zaujímalo, kde to režisér natáčal. Miestami som mala pocit, že na stavenisku ... ANNA ZO ZELENÉHO DOMU - konečne primerane spracovaný dokument, ktorý ma dokonca i presvedčil, aby som po spomínanej knihe siahla ... DA VINCIHO KÓD - autor sa mohol na "Da Vinciho fenomén" pozrieť z úplne iného uhla pohľadu - osviežilo by to celý dokument a i by ho to zbavilo zbytočného balastu. HLAVA XXII - asi najlepší dokument z tejto desiatky, vyzdvihuj zvlášť výborné obsadenie. CHATRČ - zlý žart. Netuším, kto to režíroval, ale pevne verím, že sa za tento svoj počin hanbí doteraz. A keď nie, najvyšší čas, aby sa začal. JA, MALKÁČ - vtipný a v podstate milý dokument. Aspoň teda vtipnejší ako kniha. JANA EYROVÁ - natočiť dokument o tak notoricky známom diele by asi nemal byť problém, ale ako sa ukázalo, v tomto prípade to veľmi neplatilo ... SÚMRAK - komentovať dokument, v ktorom nejaký čudný chlapík s čudným zamestaním koktá somariny a snaží sa tváriť, ako by vravel najväčšie múdrosti sveta, to sa snáď ani neoplatí. Neodpustím si však poznámku, že doteraz som nepochopila tie tri násťročné dievčence posadené v tmavej miestnosti, ktoré sa vyznávajú zo svojej veľkej lásky k tejto knihe a vyzerajú pritom ako členky nejakej sekty ... Fak zaujímavé a inšpirujúce. MALÝ PRINC - krásne dielo, ktoré by si zaslúžilo omnoho lepší dokument. ()

Incantator

Toto hodnotenie prináleží dokumentom o desiatke najlepších kníh podľa hlasovania a nie samotnej relácii. Dokumenty nepotrebujú veľký rozpočet k tomu, aby dokázali na správne naladeného diváka zapôsobiť. Spomínaných desať kníh však bolo jednotne prezentovaných tak, že keby som väčšinu z nich nečítal, poviem si, že ich nikdy nevezmem do ruky. Neuveriteľne nudné komentáre, prázdne scény, ktoré skutočné povahy diel neevokovali a deformácia niektorých diel sprevádzali všetky dokumenty. Jediným pozitívom bola krátka dĺžka (1 dokument mal okolo 15 minút) a pasáže, kedy sa z kníh predčítalo. Tie aspoň poskytli jemný náznak štýlu, v ktorom sú jednotlivé knihy napísané. O tom, že svetové bestsellery (Da Vinciho kód, Súmrak) boli iba kritizované, ani nehovorím. Nevravím, že som veľkým priaznivcom Twilight ságy, ale Da Vinciho kód pokladám za kvalitné dielo. Myslím si, že každý dokument mal tú "svoju" knihu prezentovať najmä v pozitívnom svetle, ale to tvorcovia asi opomenuli. Tackajúca postava kurátora Louvru v dokumente o knihe Dana Browna či školáčky rozplývajúce sa nad Súmrakom predstavujú len niekoľko okamihov zo série dokumentov. Relácia samotná si zaslúži vyššie hodnotenie (už len za nápad), i keď mohla byť tiež poňatá pútavejšie. S najlepšou knihou Slovákov (zvíťazili Slovenské rozprávky) som spokojný, keďže bola najvhodnejším kandidátom z prvej desiatky. Škoda, že sa do tohto rebríčka nedostal Pán prsteňov, ktorý zvíťazil v britskej i nemeckej verzii programu, ale vzhľadom na žánre, ktoré číta väčšina Slovákov, je to asi pochopiteľné. (6.11.2010) ()