Tenký led

Convincer, The

(festivalový název)

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2011, 93 min

Od prvního momentu dost chmurný film, ne však do momentu posledního. Nicméně pokud je v ději nějaký ten humor, tak opravdu hodně moc černý a spíše jen v náznacích. Když ale vydržíte do konce... "Believe none of what you hear and only half of what you see." Fakt by mě zajímalo, jak vypadala první verze.(16.6.2012)

Zaujímavý neo-noir z príjemného zasneženého Wisconsinu, kde sa poisťovák s finančnými potiažami (výborný Greg Kinnear) dozvie, že jeho nový klient; svojský dôchodca má doma vzácne husle, o ktorých hodnote ani netuší. Rozhodne sa pomaly pripraviť plán na ich získanie a vyriešenie svojej finančnej situácie, no prekážky sa mu do cesty začnú sypať lavínovou rýchlosťou. Film má vcelku pomalé tempo a divákovi striedavo servíruje dramatické a komediálne scénky, ktoré neskôr vyvodí do (ne)očakávaných zvratov. Určitá predvídateľnosť, neoriginalita a značná podoba s Fargom tu určite sú a mňa by aj zaujímalo, do akej miery to súvisí s násilnou editáciou a skrátením tejto snímky, proti vôli režisérky Jill Sprecher, ktorá film natočila pod názvom "The Convincer". Ináč to bolo vydarené, no nemôžem sa ubrániť pocitu, že to mohlo byť o dosť lepšie.(28.5.2012)

Pojišťovací makléř Mickey Prohaska (Greg Kinnear) se jednou jedinkrát spustí s prostitutkou, a od tohoto okamžiku je jeho život jako na skluzavce. Zpočátku ještě vše vypadá skvěle, když u jednoho ze svých starších klientů najde staré housle, které mají nedozírnou hodnotu - aniž by to stařík tušil. Získání těchto houslí by navždy mohlo vyřešit Mickeyho finanční problémy. Skvěle naplánovaná akce ale dostává první trhliny - bezpečnostní zařízení, sekuriťák a mrtvola jednoho z místních obyvatel - a vidina snadného výdělku se začíná stále více vzdalovat... Musím říct, že jsem byl vcelku mile překvapen. Nevím jestli mi to svým komentářem George Stobbart vsugeroval, ale tento film jako by opravdu vypadl z rukou bratrů Coenových - myslel jsem, že jen oni dokáží namixovat ty správné poměry krimi a komedie, ale Jill Sprecher jim tímto filmem může směle konkurovat. Kromě skvělých hereckých výkonu (opět nelze neporovnávat Grega Kinneara s Williamem H.Macym z Farga), a nádherně zamrzlých exteriérů (jo, tohle bude ten element, který mi připomněl Fargo), nutno taky pochválit velmi překvapivý konec (někdo by jej možná čekal, ale já ani náhodou). Jen toho vysvětlování na konci mohlo být klidně méně, diváci nejsou úplní tupci..(4.6.2012)

Začátek pomalejší, pak se to celkem rozjelo a vtáhlo mě to do děje. Závěr naprosto šokující, koukal jsem s otevřenými ústy. Divím se, že to není vůbec známé.(8.12.2013)

• Nin

Hlavní hrdina je jakože úspěšný pojišťovák, i když je celý film necharismatický a protivný, a kolem něj se postavy chovají natolik podivně, že jsem asi od 15. minuty jen čekal na ten velký závěrečný zvrat. A těch cca 70 minut bylo neuvěřitelně otravných. (2/10)(8.7.2012)

• - Hoci sa takmer celý dej filmu odohráva v americkom štáte Wisconsin, natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v štáte Minnesota. (MikaelSVK)