Studená ryba (festivalový název)

Cumetai nettagjo

冷たい熱帯魚

Tsumetai nettaigyo

• angličtina

Cold Fish

Drama / Thriller / Horor

Japonsko, 2010, 144 min

Japonci mají hodně bizarní mentalitu, oproti nám Evropanům. Takhle brutální film a navíc ještě podle skutečné události jsem zatím neviděla. Od začátku mě to vtáhlo do děje, i když rozjezd byl kapku pomalejší. Bylo cítit, že něco (někdo) není v pořádku. Jen jsem čekala, co se z toho vyklube. A že to nakonec byla hodně BRUTÁLNÍ edukace. Za mě 87%.(18.10.2015)

„Studená ryba“ není filmem, který by mě od Sona tak dostal jako třeba „Suicide Club“. Tam mi přišlo, že je ta výpověď o společnosti silnější a smysluplnější. Přesto i ve filmu „Studená ryba“ najdete něco víc, co vás dostane, co vás donutí přemýšlet, jací vlastně lidé jsou a kam až jsou schopni zajít jen pro to, aby uspokojili nějaké svoje choutky. Nemluvě o tom, že svým chováním působí i na jiné.(27.5.2017)

• GrungeChild

Bez znalosti jakéhosi bizarního kultu, který způsobuje naprosto nesmyslné komentáře, překypující surrealistickými výjevy samozvaných mistrů volných asociací, se pokusím o na zdejší poměry nekonvenční, ale snad srozumitelnou formu, jinak mé mentální zdraví propluje do nenávratna, takže… Film byl minimálně o hodinu delší, než měl být. To mě nebaví. Měl zapůsobit, ale poškádlil pouze prst na spoušti myšítka, neúprosně číhajícího u progress baru. Obsazení bylo otravné, záměrně, ale mě to nebaví. Samoúčelný přehled národních úchylek je jak pro koho, ale osobně mě hra na fackovacího panáka prostě nebaví. Abych to pochopil, musel jsem googlit. A to mě už vůbec nebaví. Vševidoucí kritici prominou, a laici laskavě přejdou na mnohem zajímavější výblitky. 2*, protože mě to nebaví.(1.12.2013)

Kdo nezná Sona, asi bude v šoku. A upřímně, já jsem se na film začal dívat aniž bych věděl, že je z jeho pera. Nicméně tím se alespoň vysvětluje to neskutečné množství oplzlostí a především naprosto šokující téma a vývoj příběhu jež si pohrává s tématem nespokojenosti s vlastním životem - ovšem ukazuje ho v takovém světle, jaký si málokdo dokáže představit. Celý příběh sice není úplně uvěřitelný (policie by zajisté hlavní postavu už dávno bedlivě sledovala), to ale na jeho zábavnosti nic neubírá a kdo snese trochu více erotiky, násilí i krve, ten zklamán nebude.(3.11.2019)

Možno niekto na Studenú rybu nadáva a ja plne chápem prečo, ale musím uznať, že v mojom prípade ma tento šialený a bizarný masaker napumpovaný aj veľkou dávkou sexu celkom slušne zasiahol. Hrozne sa mi páčilo ako sa autorovi podarilo spojiť bizarný výlet do mysle masového vraha s reáliami modernej japonskej spoločnosti. Opäť sa raz Sonovi podarilo veľmi bizarným spôsobom priblížiť obraz japonskej spoločnosti i s jej osobitosťami západnému divákovi, a pritom kdesi hlboko vo vnútri poodhaliť aj to, čo sa odohráva v mysli vraždiaceho šialenca. Mnohým veciam som síce nerozumel, ale svoj účinok to rozhodne malo. Slušný nadpriemer. 80/100(9.5.2018)

• Denden

• - Film je inspirován manželským párem Sekine Gen a Hiroko Kazama, který vlastnil v Tokiu zverimex a zavraždil nejméně 4 lidi. (DailyDreamer)

• - Chvíli to vypadalo, že film dostane ranting X, ale nakonec z toho sešlo a zůstalo R. Režisér Shion Sono v souvislosti s ohodnocením prohlásil, že film je krvavý a násilný dost.

• - Film měl nesoutěžní premiéru v září 2010 na 67. Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. (Terva)