Zatímco spíš

Španělsko, 2011, 102 min

Alberto Marini

Pablo Rosso

Lucas Vidal

Nevím, jestli to byl Balaguerónův ďábelský úmysl, nebo jen malá úchylná zvrácenost, kterou z diváka vymáčkne, ale já měl během některých scén, dost divné choutky (s Clárou), kdy sexuální scény nedal na filmové plátno, ale ponechal to v naší představivosti. Tosar jako záporák perfektně pasuje (v budoucnosti o Tosarovi ještě uslyšíme). Neodolatelně černohumorný a výborně zvrácený thriller, který nás vůbec nešetří a když si říkáme, že už nic silnějšího přijít nemůže, Balagueró nás bodne s ostrým nožem přímo do zad.(23.10.2012)

HA! konečně se po všech těch letech moje noční paranoia jeví jako opodstatněná a bezpečnostní řetízek zevnitř, zavírání ventilaček a pepřový sprej v dosahu postele se ukazuje jako dobrý nápad!! Vždycky jsem totiž tušila, že se jednou můžu vzbudit a nade mnou bude stát nějaký zpocený občan, kterého jsem roky přehlížela v autobuse, čímž jsem mu přivodila stav nenávistné deprese. Bude tam stát s kapesníkem nasáklým thiopentalem a připravený mě análně zprznit, nasypat mi vši do vlasů a do rohliku nasoukat vajíčka tasemnice..Přátelé, tímto jsem úlevně vyblila svoji fobii, ovšem pravý děj filmu nikoli! Uchyl zde je skoro až sympaticky fikaný, důsledný, jeho pohnutky mrazivě nevšední. Nádhera sledovat, jak si pomalu chystá půdu k zvrhlé satisfakci. Skoro se člověku chce mu fandit. Neokoukaní, přirození herci, zajímavý námět a nabírání na obrátkách v závěru..Pro mě jednoznačně psycho zákusek měsíce, na který se výborně kouká místo prášku na spaní . Nevyděsí k neusnutí, ale dostatečně dlouho udrží vaši pozornost, abyste pak vyčerpaně (poté, co si na netu projdete ceny laserových alarmů) zalomili..(16.6.2012)

Španělé opět dokazují naplno své přednosti na poli napínavého thrilleru, tentokráte s hodně lehkou hororovou atmosférou. Film boduje hlavně chytrým scénářem, který postupem času graduje. Přiznám se že ani při sledování úvodní rozvláčné dvacetiminutovky jsem ani na moment nezapochyboval, že by mě film mohl jakkoliv zklamat. Samotná představa, zda-li se s člověkem v noci neděje nic zvláštního během spánku, je docela silně znepokojivá.(23.12.2012)

Teraz rozmýšľam, čo to bol vlastne za žáner. A v tom to je; Dramatická stránka je zvládnutá dokonale (stará pani, Césarova matka), komediálna tiež (dievčatko, traja v posteli...). No a komediálna, skorej odporne čiernohumorná. A navyše takým zvláštnym spôsobom, pretože neodľahčuje, ale je súčasťou dramatického deja a pri tom ho vôbec nenarúša. Práve naopak, doplňuje ho na tých správnych miestach a robí tak z neho pozoruhodný žánrový mix. Mix komédie, drámy, hororu (hororové prvky sa sem tam objavia a sú samozrejme plne funkčné), thrilleru asi predovšetkým a čo je najlepšie, psychologického thrilleru. Niektoré scény sú veľmi napínavé (napr. prebudenie v sprche a následný pokus o útek) a až po chvíľke vám dojde, že hlavnej postave vlastne fandíte .A to sa pri tom nejedná o nejakého klasického antihrdinu, ale pekne ujetého záporáka, so všetkým čo k tomu patrí. Po chvíľke je jasné, že jediná jeho motivácia je ubližovať ostatným a aj keď o jeho minulosti moc nevieme, ani to moc neni potreba. Je to presne ten typ úchyla, ktorého si normálne ani nevšimnete a práve z toho film ťaží. Psychologická stránka celkovo, je asi jeho najväčším pozitívom. Postavy sú výborne napísané a aj keď sa objavia iba občas (zase to dievčatko), pôsobia prirodzene a podobne ako u hlavnej postavy, aj u ostatných veríte všetkému čo robia alebo rozprávajú, pretože sú všetky do jedného charakterovo presne obsadené, scenáristicky dokonale vykreslené a vlastne aj obstojne zahraté... Najväčšiu pochvalu si ale samozrejme zaslúži režisér, zato že dokázal toto všetko spojiť dohromady a každou sekundou pôsobiť presne tak, ako to mal v úmysle. 85%(13.6.2012)

Věděl jsem, že zklamaný rozhodně nebudu. Španělské komorní drama s prvky thrilleru strhne od první minuty, i když divák jen sleduje každodenní rituál vrátného Césara. Postupně se nicméně dozvíme, jaké zajímavé noční výlety pořádá a kterak se z osamělého domovníka bytového domu kdesi v Barceloně stává neosamělý šílenec, který ale rozhodně není nějaký nepřemýšlející psychopat. Lidský rozměr mu dodal Luis Tosar, který zahrál zahořklého cynika naprosto dokonale. Peklo ze života dělá aktuálně tenhle chlapík bez přátel usměvavé Claře, brnká u toho na černohumornou strunu a dokáže vyvolat nejeden napínavý moment (třeba když se v bytě objeví i Clařin přítel). Dobře mířenou lží nebo poznámkou pak ničí životy lidí kolem sebe, jsou to navíc nájemníci, kteří tu rozhodně nejsou jen do počtu (vede holčička, která zatouží po eurech i filmu pro dospělé). Dvě až tři chybky se zejména v druhé polovině pochopitelně najdou, nicméně Jaume Balagueró, především tvůrce duchařin, si diváka náramně vodí po své škodolibé cestičce!! Výborné..(22.1.2013)

• - Počas jednej scény má hlavná hrdinka na sebe tričko so znakom futbalového tímu Juventus Turín, ktorému režisér Balagueró v minulosti fandil. (Kadas97)

• - Spoiler: Ve filmu zemře pouze jediná osoba. (LEGACY)

• - Pracovným označením filmu bol názov Flatmate. (MikaelSVK)