Pastýřova panenka

Sennentuntschi

Sennentuntschi: Curse of the Alps

Mysteriózní / Horor / Thriller

Švýcarsko, 2010, 115 min

Výborný mysteriózní thriller z prostředí švýcarských Alp, vycházející ze staré legendy, podle které pastevci vytvoří ženskou panenku, jenž obživne a za trest za sexuální násilí, jehož se na ní dopustí, je ona zabije, stáhne z kůže a poté sešije, aby z nich udělala loutky. Film k navození tajemné atmosféry plně využívá krásy okolního prostředí, vynikající hudby i neustálé nejistoty, zda němá, zanedbaná dívka, jenž se po sebevraždě duchovního objeví v malé vesničce uprostřed hor, je jakýmsi vtělením ďábla nebo jen nevinnou obětí. Nejistoty, jež přetrvává až do krvavého konce, této temné pohádky. Viděné v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(6.4.2015)

[GFF 2012, Sydney] Pri troche benevolentnosti a s pozdravom do Rakúska tyrolácka, oveľa viac presvetlená verzia "Shiveru", ktorá na miesto "príšery" zosožuje pôvab Roxane Mesquida čo by nemého prízraku. Švajčiari nie sú ľaví, torzo príbehu vhodené do prostredia ala reklama na čokoládu Milka je poväčšinou správne chmúrne (pominiem podaktoré nechcené trapnosti+ten minútový Pornhub.com), vytvára pochybnosti/zapája predstavivosť a aj keď je konečné odhaľovanie nezmyselne prekombinované, tak v dielčich aspektoch to má svetlé momenty. "Sennentuntschi" možno označiť za počin-samorast, ktorý sa priveľmi nenamáha s "gigantickým zdelením" a radšej sa po svojom zamierava na zachytenie mikroskopických útržkov poverčivosti, strachu, zla i špekulácií. A pastieri boli odjakživa prapodivní, Woodyho druhá poviedka z "Everything you always wanted to know about sex, but were afraid to ask" to jasne dosvedčuje. :)(16.5.2012)

Podobných mysterióznych thillerov s hororovými prvkami nenájdete príliš veľa. Švajčiari natočili Sennentuntschi výnimočným spôsobom, ktorý si užijú najmä milovníci záhad, krásnej vysohorskej prírody či desivej atmosféry malej dedinky a všadeprítomného šialenstva. Minulosť sa miesi s prítomnosťou a až do záveru skutočne netušíte, ktorej z predstavených postáv skutočne dôverovať. Za mínusy filmu by som označil miestami priam komické konanie účinkujúcich, ktoré čas od času nemá žiadne racionálne vysvetlenie a možno až príliš zmätené vysvetlenie záverečnej pointy. Svoju teóriu síce mám, ale so stopercentnou istotou by som nedokázal označiť, kde sa začína pravda a končí lož. P.S. Oceňujem každý zahraničný pokus o odklon klišoidnej americkej hororovej produkcie. A tento je navyše z môjho pohľadu dostatočne vydarený.(15.7.2018)

Absolutně vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu a kam se to má vlastně ubírat, takže mě závěrečná třetina dost mile překvapila. Ona totiž ta první hodina nenasvědčuje nic tomu, že by se mělo jednat o horor - tam je to hlavně mysteriózní drama, co jen zlehka otevírá náruč zničující posedlosti a sexu. Správně, přátelé, dojde i na znásilněníčko. Tenhle bod je v podstatě začátek konce pro několik (nebo většinu?) postav, které následně padají jako ovce ze skály. A to doslova. Přes počáteční pomalé tempo tudíž čekejte solidní napětí, zajímavé rozuzlení a hlavně překrásné prostředí švýcarských Alp - některé obrazy bych z fleku rámoval.(30.5.2016)

• J*A*S*M

Trochu jsem uvažoval i o třetí hvězdě, ale ta by byla spíš za Alpy, než za samotný film. Sennentuntschi pracuje s jakousi horskou bájí o ďáblem oživené dívce, kterou si pro vlastní potěchu sestrojí trojice alpských vidláků. V ideálním případě by měl divák váhat, zda-li je hlavní postava snímku právě onou bájnou postavou, jiným nadpřirozeným stvořením, anebo normálním homo sapiens sapiens, kterému jen někde mírně šiblo. Teoreticky jsem cílovým divákem, protože podobné náměty opravdu můžu. Prakticky jsem film sledoval bez většího zájmu, kochal jsem se krajinou, ale žádné výraznější emoce se nedostavily. Závěrečné "šokující" pointování překvapilo jen svou zbytečností. S tímto kouskem se Švýcarsko do mapy žánrově významných zemí nezapíše :)(7.7.2011)

• Roxane Mesquida