Tiché místo na venkově

• Itálie

Un tranquillo posto di campagna

• Francie

Un coin tranquille à la campagne

A Quiet Place in the Country

Horor / Drama / Mysteriózní

Itálie / Francie, 1968, 106 min

Elio Petri

Luigi Kuveiller

Alberto Grimaldi

Kostýmy:

Franco Carretti

A ma skoro jeblo! . Teda zase pardon, ja sa hlboko ospravedlnujem a chcel som napisat, ze som sa spravodlivo rozhorcil. Tak teraz uz fakt nastala komentatorska mizeria. Mam tu dva komenty - jeden od Karla Chrochta, miestneho konspiracneho teoretika, a druhy koment od admina tej najsmradlavejsej zumpy na tejto databaze - filmovej teorie, teda konkretne Madsbendera. To potom je bieda. Petri bol rezisersky megatalent, ale tu asi stupil trochu vedla. Film ani nedava uceleny zmysel, su tam kadejake flashbacky, zotieraju sa hranice fantazia - realita a nejaka ucelena dejova linia - to je tu ciste sci fi. Viem len ze tam hral Franco Nero /Salamandr/ a Vanessa CervenyHrob /Vrazda v Orient Expressu, Naruseni 1999, Comrades 1986/. Nezaujalo ma to ani ako artoveho divaka, neprehladne, dialogy v strede boli len vatovo plane plky, kulisy salbe ....... holt, aj majster tesar sa utne . 61 %(12.5.2018)

O celkovém ladění filmu dávají tušit již úvodní expresivně pojaté titulky a první seznámení s hlavní postavou skrze jeho pokřivené podvědomí snů. Impulzivní, horlivý a nevyzpytatelný malíř Franco Nero se ve snaze znovu se ponořit do své práce rozhodne odjet do opuštěného venkovského sídla, kde se naplno propadá do hlubin přeludů, snů, posedlosti a vnitřní rozpolcenosti. Hororová složka filmu se projevuje (nepočítáme-li český dabing z r. 2012...) při malířově obsesivní zkoumání minulosti života krásné šlechtičny, žijící v domě před ním za 2. světové války a sloužící mu jako inspirace. Potěší hlavně surrealistické vidiny, zhmotnělé sny umělce a smazávání hranice reality a představ, ústící v závěru do tragikomického konce.(23.8.2012)

Tento šílený film na mě zanechal stopu na velmi dlouhou dobu. Jedná se o zásah do soukromí vyschlého malíře, který začne postupně propadat podivným představám o nymfomanické komtese Wandě, která v jeho domě zemřela kdysi za války. Čím dál surovější fantasmagorie začnou zabírat stále větší část Leonardova života a spolu s tím se nekontrolovatelně začnou stírat dějové roviny. Vyvrcholení je silné, nesmyslné a alespoň pro mě nepochopitelné. Celý film je doprovázen experimentálním zvukovým podkladem od Ennia Morricone. 5/10 [KVIFF 2014](10.7.2014)

"Fantaskní horor", akoby povedali v Čechách, ktorý dramaticky a nebezpečne graduje až do absolútne psychedelického a krvavého záveru, počas ktorého sa vyjasní aj zopár faktov ohľadom dávnej tragédie. Znervózňujúca Morriconeho hudba a skvelá dvojica Nero - Redgrave v hlavných úlohách sú skvelí a hlavne Nero skutočne veľmi napomáha tvorbe desivej atmosféry. 80%(5.6.2013)

• xaver

Tento snímek jsem viděl kdysi dávno a bylo v tom na mě příliš mnoho mystiky a fantasmagorie. Díval jsem se na to hlavně kvůli svým oblíbeným hercům Franco Nerovi a Vanesse Redgrave. Spomenul jsem si na tento film právě včera, když jsem se díval na snímek Dopisy pro Júlii, kde tito dva hráli opět spolu, ale po 43 letech. Bylo to až neskutečné.(10.6.2012)