Mistrovský plán

Tower Heist

Akční / Komedie / Krimi

USA, 2011, 104 min

• Flego

Ak nejaký parkhant niekoho okradne, je to dobrý dôvod okradnúť zase jeho. Banda amatérov sa rozhodne dostať svoje peniaze späť a vymyslia "majstrovský" plán. Vcelku dobrý nápad ( aj vzhľadom k udalostiam, ktoré sa dejú ) sú navždy pochované v nenápaditej réžii. Je to prekvapujúce o to viac, že Ratner vie točiť komédie. Tento nezáživný projekt má totiž od komédii ďaleko, zo začiatku je to dráma a neskôr klasická krimi-zlodejina.(10.12.2011)

• M.a.t.t.

Tentokrát to Ratnerovi tak úplne nevyšlo a to ma viaceré jeho filmy dokázali osloviť. Ťažko však zvaľovať vinu len na neho, s takým scenárom by to mal ťažké hocikto. Relatívne sympatická zostava nestačí, kde nie sú hlášky, zmysluplný dej či lúpež, ktorá by prevedením skutočne stála za to, tam sa len ťažko zrodí kvalitný žánrový film. Nevadí mi pritom, že Tower Heist osciluje medzi komédiou a vážnejším filmom ale to, že ani v jednom z toho poriadne nefunguje.(11.2.2012)

Ben Stiller a spol. mají mistrovský plán, jak si odnést z nejstřeženější budovy v New Yorku, 20 melounů patřících zatčenému burzovnímu miliardáři obviněného z podvodů. Partička má pro to své důvody, protože právě byla propuštěna ze služeb luxusního hotelu, kde pracovala, a chce si tedy odnést, co jim patří. K vysněným penězům jim stačí málo. Dostat se přes zabezpečovací systém ostrahy až do apartmá se sejfem naditým pohádkovým jměním. A jelikož s loupežemi nemají žádné zkušenosti, je třeba si k tomu zjednat "odborníka" na slovo vzatého, pouličního zlodějíčka. Když se ještě v roce 2011-2012 točí filmy o partě zlodějů, lze to vnímat ve dvou rovinách. Bud se jedná o oživení a současně návrat ke starým dobrým a tak nějak osvědčeným kořenům klasických filmů o skupince veskrze sympatických zlodějíčků anebo v tom druhém, drzejším a odvážnějším případě, se jedná o návod, jak si přilepšit na stáří, a v podstatě se tak zabezpečit až do konce života.To ovšem jen v případě, pokud se loupež povede, a jak to celé dopadne se nesluší předem prozrazovat. Pochopitelně celé se to musí brát s obří nadsázkou. V herecké partě na první pohled dominuje zkušený harcovník Eddie Murphy, který je také jedním z producentů filmu. Vždy to byl většinou upovídaný chlapík, který na sebe strhával za každou cenu pozornost, a nejinak je tomu i tentokrát. Do jisté míry se dá nazvat exhibicionistou. Proč o tom píšu, na to je jednoduché vysvětlení, protože jsem se ze všech zúčastněných těšil nejvíc právě na něho, protože i když film bude jakýkoliv, on bude jeho atraktivní složkou, jež bude film posouvat do roviny zábavné a vtipné podívané. A opravdu tomu tak je. Murphyho zlodějíček je asi ze všech nejlepší, i když nutno poznamenat, ža ani ostatní herci nezůstali pozadu. Odehráli si své party v pohodě, jen jsem měl dojem, že na jeden film tady bylo až moc známých jmen a musí se počítat s tím, že ne všichni dostali rovnoměrný prostor dostatečně zaujmout. Překvapilo mě, jak Ben Stiller dobře zvládal vážnou polohu své role. Scénář mně přišel až nezvykle obyčejný, a pokud někdo bude chtít složité a propracováné provedení loupeže, bude ve výsledku hodně zklamán. Ani žádná zběsilá akce se nekoná, ačkoliv s režisérem Brettem Ratnerem se něco takového dalo čekat. Je to film svým pojetím až nenápadný a skromný, co se týče velkolepých scén. Vlastně jedna hlavní velká scéna tady je, a to originální přemístění starého a cenného vozu Ferrari z výškové budovy, ale to je opravdu všechno. Nechci napsat, že by se přímo dalo s tímto filmem nudit, ale sklony k tomuto nemyslitelnému krizovému plánu tady jsou. Film totiž není pojatý ani jako typická komedie, a už vůbec ne jako typický akční film, spíše něco uprostřed toho. A je poměrně přímočarý a důsledný, co do postupného získávání diváka na svoji stranu. Jde o to, jestli se fakt chcete nudit a pojmete to tvůrčí snažení jako jednu velkou nudu, anebo se chcete nenáročně pobavit, v kině si zarelaxovat a odcházet s pocitem dobré "zlodějské" komedie, při níž neriskujete mnohaletý trest v nápravném zařízení jako vykutálení filmový hrdinové. Nehýří tempem ani bombastickými akčními scénami, ale docela obyčejně v rámci možností na 100 minut zabaví. A vykrást sejf na filmový způsob se vždy vyplatí vidět. 60%(8.2.2012)

Z ukázek v kině jsem měl dojem, že to je koukatelná, vtipná vykrádačka se slušným počtem známých tváří. Ale na druhou stranu, kdy naposled natočil Murphy kvalitní film? A musím říct, že na jeho poměry to je jasně nadprůměr, "pitvořivé" a trapné scény tu skoro nejsou. Ústřední postava je spíš Stiller, takže další jistota. Taky nečekejte uragán smíchu, ale člověk se zasměje. Že celý plán je jaksi děravý se dá přehlédnout, ale zase na druhou stranu to není nijak nereálná trhlá ztřeštěnina. # příběh 6 | hudba 6 | humor 5 | akce 4 | napětí 0 | pustil bych si znovu 6(11.2.2012)

• JohnnyD

Ďalšia chlebovka Bena Stillera. Neviem, či som videl horší heist movie. Tak po prvé trvá 45 minút, kým sa film vôbec snaží vyzerať vtipne. A jediný komu to ako tak ide je Eddie Murphy. To by ale nebol úplne najväčší problém. Sú tu dva väčšie a to: 1. réžia a strih - film pôsobí dojmom, akoby z neho bolo vystrihnutých aj zo dvadsať minút (často scény končia uprostred - napr. tréning na streche, alebo zase sú prazvláštno zostrihané - napr. tréning otvárania sejfu) a 2. scenár - ktorý je strašný blábol, lebo napriek prekladu filmu že "Majstrovský plán" tak určite na ňom nie je nič majstrovské a nepovedal by som, že tu vôbec nejaký plán je. Celý "heist plan" je len sled náhod a deus ex machina zvratov. A to Bret Ratner býval kedysi celkom dobrý remeselník.(15.9.2013)

• - Ve filmu je jediná improvizovaná scéna. (KucC)

• - Do hlavní role byli původně zvažováni Eddie Murphy a Chris Rock, protože film byl původně zamýšlen jako "afroamerická verze Dannyho Parťáků". Koncept byl ale nakonec přepracován, hlavní roli získal Ben Stiller a Murphy ztvárnil pouze vedlejší roli. Scenárista Noah Baumach postavu Joshe Kovacse upravil, aby lépe seděla právě Benu Stillerovi. (Dreadd)

• - S nápadem na natočení snímku příšel Eddie Murphy. (KucC)