Nuremberg - Les nazis face à leurs crimes

• Francie Le Procès de Nuremberg (více)
Francie, 2006, 90 min

Norimberský proces bol jedným z najväčších súdnych procesov 20. storočia a zároveň tým, ktorý otvoril cestu k medzinárodnému právnemu systému. Hoci bol prvým súdnym procesom, zachyteným na filmový materiál, len veľmi málo ľudí videlo takmer 25 hodín nakrúteného materiálu. Dokumentárny film Norimberg pracuje s originálnym filmových materiálom, ktorý nakrútil štáb režiséra Johna Forda. Veľká časť z tohto novorekonštruovaného záznamu doteraz nebola nikdy použitá a umožňuje tak divákovi priamy pohľad na povojnové vyrovnanie sa s nacistickými zločincami. (oficiální text distributora)

*CARNIFEX*

V porovnaní so všetkými dokumentami, ktoré sa venujú súdnemu procesu z Novembra 1945 v Norimbergu, je tento bezkonkurenčne najlepší. ()

Aky

O Norimberském procesu byla natočena spousta materiálu, ale toto je opravdu jedinečné. Cvhílemi má člověk pocit, jako by tam skutečně byl - v soudní síni mezi novináři, žalobci, souzenými a soudci. Zcela autentické záběry, které pořídili kameramané režiséra John Forda působí naprosto samozřejmým dojmem, žádný patos, minimum vlastních hodnotících komentářů přesvědčují: ano, toto je pravda, tak to bylo. ()

Forsberg11

O Norimberskom procece som toho už videl aj čítal veľa, ale tento dokument má aj tak čo ponúknuť. Je to neprikrášlené a až desivo reálne vyobrazenie najväčšieho vojnového tribunálu, s tými najväščími zločincami v dejinách ľudstva. Francúzi nás zbytočne nerozptyľujú dlhými výpoveďami zúčastnených osôb zo súčastnosti, ale v drvivej väčšine stopáže sa venujú len samotnému procesu a obrazovému materiálu z neho. Zdokumentovanie procesu mal na starosti vtedy svetoznámy režisér John Ford na požiadavku od amerického generála Donovana, ktorý chcel aby bol tento proces profesionálne nafilmovaný. Podieľalo sa na ňom neuveriteľné množstvo filmárov, dokumentaristov, prekladateľov, novinárov, právnikov, svedkov a iných ľudí. Bol to najväčší monsterproces v dejinách a tento dokument je jeho dôstojným vyobrazením. Škoda len tej krátkej stopáže. Táto udalosť si zaslúžila skôr dokumentárnu sériu, kde by bolo viac dopodrobna rozobrané celé dianie okolo procesu. 85 %!! ()

fajnes

Unikatne zabery zo sudneho pojednania doplnene komentarom a rozhovormi s ucastnenymi... pre WWII fanatikov odporucam. ()

B.C.B.P.

(Ne)ľudské. Kvalitný úsečný pohľad na udalosti Norimberského procesu. Piatu * nedám symbolicky preto, že musel tento dokument o udalostiach z polovice XX. storočia vôbec vzniknúť. ()