Mapy velkých objevitelů

• Francie Maps of the Great Explorers
Francie, 2009, 51 min

Před objevením Ameriky zůstává na mapě světa spousta slepých míst. Středověká kartografie si s jejich pojmenováním příliš hlavu neláme a v duchu tehdejšího církevního myšlení často nechává nekonečnou dálku za mořem ďáblovi. K obratu dochází s prvními zámořskými objevy. Až Kolumbus omylem objevil Kubu. Až Vespucci pochopil, že Amerika je něco víc než jen obyčejný ostrov. A až Magalhaes trefně pojmenoval Tichomoří. Teprve oni a další mořeplavci otevřeli žárlivé Evropě oči. A i když si svých úspěchů moc neužili a jejich příběhy nekončí zrovna šťastně, dali právě oni kartografii nový impuls a světu dosud nepoznaný sympatický rozměr. (oficiální text distributora)

Z0oMb3E

Netušil som, že tá škaredá škuľavá nepríjemná a obstarožná dejepisárka mi bude znepríjemňovať život i svetelné roky (s fyzikárkou som v podvedomí vyrovnaný) po škole tým, že som mal v rámci mojich znalostí naspojlerovaný celý dokument. Kolumbus, Magalienš, Kúk a daľší im podobní bukanieri v hrejivej spoločnosti negramotných, ale o to viac verných morských vlkov. Je to holt údel nás s IQ 23 a schopnosťou pamätať si pikošky z reálneho sveta. Teší ma však fakt, že svetom sa pohybujú i fejsbukom vypatlaní jedinci, ktorí cez dejepis masturbujú nad súčasnými pikoškami z "reálneho" sveta, a to novými topánkami svojho 459 kúlovne olajnovaného kámoša. Takže, ak sa nejaký juvenilný degenerát náhodne dostane k tomuto dokumentu, je dosť možné, že začne orgazmický híkať nad tým, že nie Bill Gates, ale nejaký Kryštof objavil tu supiš Ameriku. ()