Cheolgil Ueseo

• angličtina On the Railway
Severní Korea, 1966, 91 min

Je podzim roku 1950, korejská válka je v plném proudu a severokorejská armáda je donucena ke strategickému ústupu. Strojvedoucí Ko In Ho však brzy zjistí, že se nemůže vrátit na sever kvůli rozbombardovanému železničnímu mostu. Schová proto veškeré zásoby, které jeho vlak převáží, aby nepadly do rukou nepřátel. Bojová linie se posouvá na sever a Ko In Ho je brzy obklíčen americkou armádou, která ho donutí, aby řídil jejich vojenský vlak. Jeho situace je velmi těžká, je totiž neustále pod dozorem Američanů, kteří mu nevěří a zároveň si jeho bývalí spolubojovníci myslí, že je zradil a přešel k Američanům dobrovolně. Snaží se proto navázat kontakt s tajnými komunistickými organizacemi, které operují v místech, kde bojuje, aby našel způsob, jak doručit severokorejské armádě jejich ztracený náklad. (Raztubyl)

Raztubyl

Dosti překvapivý film. Na Severní Koreu celkem ovedené a dobře natočené válečné drama se zajímavým příběhem a asi i celkem velkým rozpočtem. I přes to z jaké pochází země tu není o moc více propagandy než v jakýchkoliv jiných válečných filmech natočených v jiných, méně socialistických zemích - slova jako komunismus, strana, nebo Kim Il-sung tu nepadnou vůbec a i soudruha jsem zaslechl jen jednou. Zajímavé je že se korejcům podařilo do filmu dostat i několik američanů, zbytek americké armády jsou ale podle vzhledu nejspíše namalovaní asiati s přilepenými nosy. Jediné co mi tu vyloženě vadilo byla snoubenka hlavního hrdiny která se náhodně zjevovala na vzdálených místech i v američany okupovaném území. Jinak ale rozhodně překvapení, nikdy sem nečekal že se mi může takhle líbit severokorejský válečný film. ()