Tri nevesty (TV film)

Pohádka

Československo, 1982, 44 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

Ukázka něnecké lidové slovesnosti ve slovenském sci-fi hávu ve zpracování je počin, u kterého mám jako divák tendenci svůj pocit shrnout do pubertálního: "Ty jo, to bylo hustý!" Za dlouhé zimy, když vítr neutichal, přemýšleli lovci, jak přimět pána větru, Koturu, aby ... v tom pubertálním duchu se nabízí - aby své větry utišil. Postupně mu naposílají tři nevěsty, z nichž až ta poslední (o čem by to celé bylo, kdyby co k čemu byla už první) se v jeho čumu zabydlí. K tomu jí dopomůže budoucí tchýňka. Už Kotura sám vypadá jako by se narodil na Kryptonu, ostatně i jeho prsten vypadá jak z bílého kryptonitu. Stejný šperk má Zima, jeho matička. Největší divočina nastane, když jí z jednoho ucha vyskočí Ranní Mrazík, z druhého ucha Večerní Mrazík, v kozačkách na vysokých podpatcích (co ve vysokém sněhu na chození lepšího) předvedou taneček, za nějž by se nestyděl ani Baryšnikov či Pliseckaja, a začnou ohlodávat kůže, aby z nich bratrovi ušily (není hrubka, oba Mrazíky jsou rodu ženského) kabát, v němž se jejich bratr ožení. U téhle pohádky jsem měla úsměv na tváři stejně trvale, jako by tam přimrzl.(31.8.2015)