poster

Sám ve stěně (festivalový název)

 • USA

  First Ascent - Alone on the Wall

Dokumentární / Krátkometrážní

USA, 2009, 24 min

Hrají:

Alex Honnold
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • triatlet
  *****

  Předpokládám, že pokračování Forresta Gumpa by se odehrávalo i za účasti Alexe Honnolda. Asi by se vyrovnal i Forrestovi. Respekt. Skvělé pohledy kamery. Nechápu nejen Alexovu, ale i kameramanovu odvahu snímat známého, jehož život visí doslova na nehtech... (Expediční kamera - jihlavské kino Dukla 23.4.2011)(24.3.2011)

 • simon111
  *****

  "Ano jistě,lze obdivovat jejich fyzickou kondici a tu obdivuhodnou výdrž,za to taky ty 2*,jinak je to banda dementů která nesmyslně riskuje své životy a obdivovat je za to nehodlám." A přesně tohle tento dokument podle mě vyvrací. Je to o kondici a výdrži, nepopírám, ale hlavně o hlavě a mysli. Dosáhnout takové vnitřní disciplíny a rozpoložení jen z půlky, tak mi není nic nemožné :) Nesmyslně riskované životy? Vůbec... a to nejsem horolezec a výšek se bojím.(6.9.2012)

 • Radko
  *

  Nebyť kamošky, rozplývajúcej sa nad výkonom, neviem o tomto. Azda hodnotiace nadšenie spočíva v pocite unesenia z odvahy v kombinácii so zatajeným dychom.. Pretože dokument samotný je síce o Lezení bez Istenia, ale čo prevláda? Silácke reči o Úžasnej stene, Chápajúcej mame, Neskutočnom borcovi a Koncentrácii. Syndróm doby zaujímavý z pozorovaco - sociologizujúceho hľadiska. Konkrétne: obraz je miestami fascinujúci, no všetko pripomína skratkovitosťou, rýchlosťou a jednoduchosťou skôr reklamu ako dokument. Polhodina je tiež presýtená slovami. Spústa chválospevov a rýchlo odrapotaných posolstviev. Spoločným znakom je minimálna informačná, vzdelávacia či iná hodnota. Všetko len och a jaj, aké to je bomba! Poukazuje sa na ťažkopádnosť včerajška v porovnaní s ľahkonohou a svižnou prítomnosťou. Dnes nastupujú novodobí dobrovoľní skalolezeckí dobrodruhovia. Podstatou filmu je tiež niečo dobovo príznačné - zaujať čímsi adrenalínovým , čo nik iný nevie. Ja to nazývam adrenalínový ego underground - zaujatie samým sebou lákajúce väčšie či menšie skupiny nasledovníkov, fascinujúce mienkotvorné skupiny mládeže. Tentoraz ide o to - správne si siahnuť špičkami prstov do uzulinkej nekonečnej škáročky deliacej život sebaistého lezca od neustále hroziacej smrti.(23.3.2014)

 • Ainy
  *****

  Musím přiznat, že už jen sledování tohoto dokumentu pro mě znamenalo hodně sebezapření. Dělalo se mi nevolno a to jsem jednu dobu sama aktivně lezla. Všechno je o hlavě, říká Alex a má stoprocentní pravdu. Jakmile začnete panikařit, tak jste bez debat v naprosté prdeli. On je někdo, kdo při výstupu nepřemýšlí co se může stát, když tu chybu udělá. V jeho případě jakákoliv sebemenší chybka znamená smrt ... Jednoduše vypne a soustředěný leze. A leze tak lehce, dokáže se na hladké, 600 m vysoké stěně uvolnit, vytřepat končetiny, přitom visí za jednu ruku a jen za bříšky svých prstů, majn got!! Své myšlenky je schopen uzavřít na účinný zámek, který si odemkne na vrcholu skály. Nemůžu dost dobře vyjádřit své pocity co si myslím o volném slezení tak náročných skalních masívů ... je to neuvěřitelné, že někdo takový existuje. Být matkou toho kluka, tak jsem v péči Chocholouška s očním tikem, permanentně inkontinentní a s bezduchým úšklebkem ve tváři. Respekt!(26.7.2014)

 • DruidKarel
  *****

  1165. hodnocený film: Krásný dokument o muži, který jako jediný na světě dokáže sám a bez jištění vyšplhat na stěny okolo 600 metrů vysoké. Dělalo se mi ze záběrů docela nevolno a ještě, když onen horolezec dostal malý záchvat paniky. 5* musím dát, protože jsem tak napínavý dokument dlouho neviděl. 5*(22.1.2012)

 • - Pokud by někdo vylezl cestu na poprvé, označuje se jeho výkon ještě OS - on sight. (pajaslav)

 • - Alex Honnold, který se v dubnu 2008 proslavil sólovým přelezem cesty Moonlight Buttress (V, 5.12+, 9 délek) v Národním Parku Zion v Utahu opět posunul hranici lidských možností, když ve svých 24 letech ve stejném duchu zdolal jako první cestu Regular Northwest Face (VI, 5.12a, 23 délek) na yosemitský Half Dome. (maseer2)

 • - Solo lezení je lezení bez lana. Samotnému pokusu většinou předchází podrobné nastudování cesty. Někdy lezec mnohokrát zdolá cestu s lanem a poté zkouší Solo. (pajaslav)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace