Křtiny

The Christening

Krst

Drama / Thriller

Polsko, 2010, 85 min

Prvotřídní psychologické drama. Zkušená ruční kamera solidní herecké výkony. Syrová chemie mezi hlavními postavami umocňuje míru napětí, které vás nenechá vydechnout až do závěrečných titulků (jeho gradace během nedělních křtin je vytažena do nejvyšších otáček). Připomnělo mi to podobně civilní dánskou trilogii z podsvětí Dealer. Marcin Wrona umí. V českém prostředí bych si v rolích ústřední dvojice představoval Ondru Vetchého a Filipa Renče, jsou herecky/typově podobní polské dvojici. Chybí nám ten Wrona.(9.11.2012)

,,SVĚT NEZMĚNÍŠ, BUĎTO BUDEŠ KOZÁKEM NEBO NUZNÝM CHUDÁKEM....“ /// … minulost si vás dokáže najít i v Polsku… Reálie podobný těm našim – přeci jen jsme demokracii budovali v podobným duchu (že Václave. Václave? Kam zas kurva… aha umřel. Tak soráč…). Filmařinou mi to připomíná spíš ruskou školu (že Bratře). Dva kámoši a jejich malé komorní ,,D“(rama). (Něco jako naše Vendeta? Jasan. Třeba. Vidíš, že nemeleš jen píčoviny…). Jen se mi zdá, že přes svou umírněnou stopáž stejně nemá ve svý délce po tý dramatický stránce čím ohromit (ty krávo, nechceš radši napsat, že je zbytečně moc dlouhý?...). Napětí pramenící z očekávání nevyhnutelnýho – tedy z neděle, soráč, ale osoby vomlácený nejen demokracií, ale i totalitou asi na rypák nepadnou. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Žeru příběhy podle skutečnejch událostí. 2.) Trochu jsem žvanil (v diskuzi na ČSFD? Poldům? A kurva…). 3.) Slíbil jsem, že zaplatím…. 4.) Thx za titule ,,fredikoun“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.8.2012)

Samozřejmě, že to bylo dobrý a napětí by se dalo krájet a pak ten pes...ale kdesi se vytratilo takové to vnitřní znechucení, které by se někde mělo objevit, aby pak ten závěr dosáhl jiných rozměrů a hlavně něco/někdo mnohem více negativně působícího, po čem by člověk měl chuť hodit kamenem. Protože mít film založený na skutečných událostech a cítit lhostejnost? To k sobě moc nejde.(6.2.2015)

Moc polských filmů a navíc s tématem mně dost vzdáleným jsem zatím neviděla. Možná za nějaký čas budu schopná posuzovat objektivněji takové snímky jako je například Chrzest. Postupně a pomalu poznáváme dva kamarády a co všechno je spojuje dohromady. Jankův neočekávaný příjezd za Michalem, který žije navenek šťastným životem s krásnou ženou a malým dítětem, nastartuje velmi zajímavý týden, kde nepůjde jen o křest ale i o život. Co chválím, to je až hmatatelné napětí, které ke konci opravdu silně gradovalo a oba hlavní protagonité to zvládli velmi dobře. Nemilosrdné psychologické drama i když od závěrečného finále jsem očekávala přece jen trochu víc. Slabší čtyřka.(11.9.2014)

Film, který nemá zas tak originálné téma, ale je hodně ze života. Bezmoc a beznaděj, která je ve filmu všudepřítomná, je zvýrazněna očními kontakty mezi hrdinami, kteří vědí, co se děje, ale nejsou si zcela jisti, co bude dál. Čtvrtou hvězdičku dávám především za konec filmu, který je, jak solidární a realistický, tak krutý, ale spravedlivý.(9.4.2011)

• - Scénář je volně založen na skutečném příběhu muže, který se po své zločinecké minulosti přestěhoval do Varšavy, aby začal nový život. [Zdroj: Film Europe] (Jeremy.jk)