Křtiny

Krst

The Christening

Drama / Thriller

Polsko, 2010, 85 min

Moc polských filmů a navíc s tématem mně dost vzdáleným jsem zatím neviděla. Možná za nějaký čas budu schopná posuzovat objektivněji takové snímky jako je například Chrzest. Postupně a pomalu poznáváme dva kamarády a co všechno je spojuje dohromady. Jankův neočekávaný příjezd za Michalem, který žije navenek šťastným životem s krásnou ženou a malým dítětem, nastartuje velmi zajímavý týden, kde nepůjde jen o křest ale i o život. Co chválím, to je až hmatatelné napětí, které ke konci opravdu silně gradovalo a oba hlavní protagonité to zvládli velmi dobře. Nemilosrdné psychologické drama i když od závěrečného finále jsem očekávala přece jen trochu víc. Slabší čtyřka.(11.9.2014)

Z varšavského podsvetia veľmi drsný príbeh o dvoch kamarátoch.Režisér Marcin Wrona dokázal realisticky zobraziť brutalitu,aká vládne v mafii.Hlavný hrdina Michal sa snaží žiť slušný život.Má mladú rodinu,prosperujúcu firmu,luxusný byt vo Varšave.Chystá krstiny svojho syna a krstným otcom sa má stať jeho starý priateľ Janek.Postupne sa odhaľuje ich spoločná minulosť a pre Michala už neexistuje žiadnej cesty ani úniku pred záverečnou smrťou.Veľmi dobrý film.(11.11.2010)

Poľské reálie, malý mafiánsky film zo života malých rýb so štýlom týždňa, ktorý poznáme z iných filmov, plus jemná melodramatická hudba robia tento film zo skutočného života, ktorý najmä kvôli úvodu má ešte silnejší podtón, dosť zaujímavým a silným. Keďže koniec sa dal predpovedať, tak to nie je zrovna ukážkový film, čo by sa malo robiť ak sa niekto do niečoho zapletie, ale vieme že realita býva často práve takáto. Film nie je dlhý, ponúka to, čo by mal a je už len na vás, či vám tento poľský štýl a poľský svet sadne. Aj mne sa tu však naskytá otázka, kde páni pri štrnganí kľúčmi v 1989 urobili chybu. Buď si kozák, ale chudák, ako vraveli vo filme, je to smutné, že svet takto dnes funguje, ale ak viete, čo robiť, tak nemusí, akurát že tento film na to nedáva odpoveď, len príma krutú realitu.(7.1.2013)

Zo súčasným poľským filmom nemám skúsenosti, takže som to bral ako spestrenie súčasnej ponuky. Musím priznať, že ma Wronov film príjemne prekvapil, je realisticky natočený s dôrazom na psychologickú kresbu hlavných hrdinov. V centre príbehu sú dvaja priatelia a je lahôdkou sledovať ich vývoj počas filmu. Obaja sa stretli kvôli rodinnej slávnosti ( krst ), ale hnacím motorom je stret s varšavskou mafiou. Ako som spomenul, konanie postáv a ich motívy sú dobre prepracované, problém mám s odpudivými scenériami. Takmer všetky exteriéry sú natočené v úplnej izolácii, akoby sa celý príbeh neodohrával vo veľkomeste, ale kdesi na Mesiaci. Možno to bol zámer, aby film pôsobil studeno v kontraste s ľudskými osudmi oboch priateľov.(10.8.2012)

Film, který nemá zas tak originálné téma, ale je hodně ze života. Bezmoc a beznaděj, která je ve filmu všudepřítomná, je zvýrazněna očními kontakty mezi hrdinami, kteří vědí, co se děje, ale nejsou si zcela jisti, co bude dál. Čtvrtou hvězdičku dávám především za konec filmu, který je, jak solidární a realistický, tak krutý, ale spravedlivý.(9.4.2011)

• - Scénář je volně založen na skutečném příběhu muže, který se po své zločinecké minulosti přestěhoval do Varšavy, aby začal nový život. [Zdroj: Film Europe] (Jeremy.jk)