Dva někdejší přátelé z malého městečka, kteří se chtěli dostat do velkého světa, se setkávají po několika letech. Michalovi se to podařilo - žije v luxusním bytě ve Varšavě, podniká, má krásnou ženu a novorozeného syna. Janek, jeho někdejší kumpán za ním přijíždí z vojny, aby se stal kmotrem jeho dítěte. Kamarádovou proměnou je však překvapen a spoustě věcí nerozumí. Kdysi drsný přítel, který si nenechal nic líbit, se proměnil v citlivého člověka, jenž se rozpláče i v okamžiku, kdy musí nechat utratit nemocného psa. Nic ale není takové, jak se na první pohled zdá. Michala totiž pronásleduje zločinecká minulost: členové jeho někdejšího gangu, které před lety udal policii, mu vyhrožují smrtí. V obavách z budoucnosti dokonce žádá Janka, aby se ujal jeho rodiny. Ten se ale právě v tomto okamžiku odhodlá k činu, jehož důsledky už nelze vzít zpět. (oficiální text distributora)

Trailer 1

Radko

Tiene minulosti dobiehajú bývalého člena mafiánskej grupy. Do toho menej nápadito vsunuté otázky primeranosti odplaty, pevnosti priateľstva a tak. Celkové vyznenie tak pôsobí dojmom už videného. Príbeh je ladený do studených odtieňov modrej a zároveň je predchnutý fatalistickou nemožnosťou čeliť existujúcej hrozbe, pričom vyústenie naznačuje už úvodná reprodukcia biblickej rytiny Albrechta Dürera o Kainovom zabití Ábela. ()

emma53

Moc polských filmů a navíc s tématem mně dost vzdáleným jsem zatím neviděla. Možná za nějaký čas budu schopná posuzovat objektivněji takové snímky jako je například Chrzest. Postupně a pomalu poznáváme dva kamarády a co všechno je spojuje dohromady. Jankův neočekávaný příjezd za Michalem, který žije navenek šťastným životem s krásnou ženou a malým dítětem, nastartuje velmi zajímavý týden, kde nepůjde jen o křest ale i o život. Co chválím, to je až hmatatelné napětí, které ke konci opravdu silně gradovalo a oba hlavní protagonité to zvládli velmi dobře. Nemilosrdné psychologické drama i když od závěrečného finále jsem očekávala přece jen trochu víc. Slabší čtyřka. ()

Ruut

To, že to je realisticky natočené (z pohledu nás laiků, kteří nevíme jak vypadá realná polská mafie) a že v tom je jedna brutálnější scéna (opět zas tak nějak moc brutální není, vlastně je mimo záběr), ještě neznamená, že je to kvalitní film. ravda - otupělému festivalovému publiku může přijít snímek, který má kontinuální a uzavřený děj a klasickou stavbu jako skvělý ... to nepopírám ehm. Sice tu máme jakože šokující finále, ale opět v kontextu světové kinematografie není nijak nové ani překvapující. ()

*CARNIFEX*

Wrona mnohých zaujal snímkom s ľahkým nádychom mysteriózna pod titulom "Demon". Keďže mi je žáner drámy blízky, skúsil som aj ranu "naslepo" v podobe "Krštenia". No a čuduj sa svete, videl som dva snímky ako cez kopirák zrobené, takže komu sa pozdával prvo menovaný, toto taktiež nebude najhoršia voľba pre unudený podvečer. ()

Fr

,,SVĚT NEZMĚNÍŠ, BUĎTO BUDEŠ KOZÁKEM NEBO NUZNÝM CHUDÁKEM....“ /// … minulost si vás dokáže najít i v Polsku… Reálie podobný těm našim – přeci jen jsme demokracii budovali v podobným duchu (že Václave. Václave? Kam zas kurva… aha umřel. Tak soráč…). Filmařinou mi to připomíná spíš ruskou školu (že Bratře). Dva kámoši a jejich malé komorní ,,D“(rama). (Něco jako naše Vendeta? Jasan. Třeba. Vidíš, že nemeleš jen píčoviny…). Jen se mi zdá, že přes svou umírněnou stopáž stejně nemá ve svý délce po tý dramatický stránce čím ohromit (ty krávo, nechceš radši napsat, že je zbytečně moc dlouhý?...). Napětí pramenící z očekávání nevyhnutelnýho – tedy z neděle, soráč, ale osoby vomlácený nejen demokracií, ale i totalitou asi na rypák nepadnou. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Žeru příběhy podle skutečnejch událostí. 2.) Trochu jsem žvanil (v diskuzi na ČSFD? Poldům? A kurva…). 3.) Slíbil jsem, že zaplatím…. 4.) Thx za titule ,,fredikoun“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

• Scénář je volně založen na skutečném příběhu muže, který se po své zločinecké minulosti přestěhoval do Varšavy, aby začal nový život. [Zdroj: Film Europe] (Jeremy.jk)