Křtiny

Krst

The Christening

Drama / Thriller

Polsko, 2010, 85 min

Tiene minulosti dobiehajú bývalého člena mafiánskej grupy. Do toho menej nápadito vsunuté otázky primeranosti odplaty, pevnosti priateľstva a tak. Celkové vyznenie tak pôsobí dojmom už videného. Príbeh je ladený do studených odtieňov modrej a zároveň je predchnutý fatalistickou nemožnosťou čeliť existujúcej hrozbe, pričom vyústenie naznačuje už úvodná reprodukcia biblickej rytiny Albrechta Dürera o Kainovom zabití Ábela.(18.3.2013)

To, že to je realisticky natočené (z pohledu nás laiků, kteří nevíme jak vypadá realná polská mafie) a že v tom je jedna brutálnější scéna (opět zas tak nějak moc brutální není, vlastně je mimo záběr), ještě neznamená, že je to kvalitní film. ravda - otupělému festivalovému publiku může přijít snímek, který má kontinuální a uzavřený děj a klasickou stavbu jako skvělý ... to nepopírám ehm. Sice tu máme jakože šokující finále, ale opět v kontextu světové kinematografie není nijak nové ani překvapující.(23.2.2012)

Skvěle natočený, ale velmi ošklivý film. Realisticky se dotýká mafiánské tématiky a nemilosrdně krade divákovi iluze o hrdinech, kteří v americkém filmu z jakékoliv lapálie uniknou.(1.8.2011)

Wrona mnohých zaujal snímkom s ľahkým nádychom mysteriózna pod titulom "Demon". Keďže mi je žáner drámy blízky, skúsil som aj ranu "naslepo" v podobe "Krštenia". No a čuduj sa svete, videl som dva snímky ako cez kopirák zrobené, takže komu sa pozdával prvo menovaný, toto taktiež nebude najhoršia voľba pre unudený podvečer.(23.8.2016)

Nevím jestli mám prostě jenom štěstí na kvalitní polský filmy a nebo co polskej film to klenot, ale tohle mě poslalo k zemi. Nekompromisní, realistický, drsný jak obrazem, tak příběhem. Poláci se s tím fakt neserou hoděj ti syrový maso bez oblohy a nažer se.(9.11.2014)

• - Scénář je volně založen na skutečném příběhu muže, který se po své zločinecké minulosti přestěhoval do Varšavy, aby začal nový život. [Zdroj: Film Europe] (Jeremy.jk)