Křtiny

Krst

The Christening

Drama / Thriller

Polsko, 2010, 85 min

Moc polských filmů a navíc s tématem mně dost vzdáleným jsem zatím neviděla. Možná za nějaký čas budu schopná posuzovat objektivněji takové snímky jako je například Chrzest. Postupně a pomalu poznáváme dva kamarády a co všechno je spojuje dohromady. Jankův neočekávaný příjezd za Michalem, který žije navenek šťastným životem s krásnou ženou a malým dítětem, nastartuje velmi zajímavý týden, kde nepůjde jen o křest ale i o život. Co chválím, to je až hmatatelné napětí, které ke konci opravdu silně gradovalo a oba hlavní protagonité to zvládli velmi dobře. Nemilosrdné psychologické drama i když od závěrečného finále jsem očekávala přece jen trochu víc. Slabší čtyřka.(11.9.2014)

Ked sme sa po dlhsej dobe rozhodli skocit do kina na europsku produkciu, nevedeli sme co cakat od polskeho filmu. Pozitivne nas prekvapila surova realistickost sucasneho mestskeho zivota (najma ked sa zapletiete s mafianmi) a jazyk velmi podobny slovenskej vychodnarcine. :) Herecke vykony hodne ocenenia, lez zaver to predsalen trosku dokazil. Nebyt toho, 4* by boli tam. 7/10.(31.12.2012)

Polská kinematografie, a to nikoli jen ta starší, stojí pořád za to. Snímek "Křtiny" je toho důkazem. Film o přátelství, ale také o tom, jak nás dokáže život změnit, ale ještě více o tom, jak nás dožene naše minulost, která nikdy nespí. Každý čin má své následky, je jen otázkou, kdy k nim dojde. Vyhnout se jim nelze.(4.8.2017)

Na to, že měly Křtiny Febiofest totálně pod palcem, tak jsem byl docela zklamaný. Depresivní příběh o složité situaci chlapa, který se dostal do problémů s bývalými mafiánskými kolegy...no, nečekané zvraty, perfektní herecké výkony..ale nějak to na mě působilo nesymtaticky. Připadá mi, že všechny filmy, kde se vyskytuje mafie mezi sebou soutěží o to, kdo předvede větší brutalitu.(9.6.2011)

Film, který nemá zas tak originálné téma, ale je hodně ze života. Bezmoc a beznaděj, která je ve filmu všudepřítomná, je zvýrazněna očními kontakty mezi hrdinami, kteří vědí, co se děje, ale nejsou si zcela jisti, co bude dál. Čtvrtou hvězdičku dávám především za konec filmu, který je, jak solidární a realistický, tak krutý, ale spravedlivý.(9.4.2011)

• - Scénář je volně založen na skutečném příběhu muže, který se po své zločinecké minulosti přestěhoval do Varšavy, aby začal nový život. [Zdroj: Film Europe] (Jeremy.jk)