Křtiny

Krst

The Christening

Drama / Thriller

Polsko, 2010, 85 min

Prvotřídní psychologické drama. Zkušená ruční kamera solidní herecké výkony. Syrová chemie mezi hlavními postavami umocňuje míru napětí, které vás nenechá vydechnout až do závěrečných titulků (jeho gradace během nedělních křtin je vytažena do nejvyšších otáček). Připomnělo mi to podobně civilní dánskou trilogii z podsvětí Dealer. Marcin Wrona umí. V českém prostředí bych si v rolích ústřední dvojice představoval Ondru Vetchého a Filipa Renče, jsou herecky/typově podobní polské dvojici. Chybí nám ten Wrona.(9.11.2012)

To, že to je realisticky natočené (z pohledu nás laiků, kteří nevíme jak vypadá realná polská mafie) a že v tom je jedna brutálnější scéna (opět zas tak nějak moc brutální není, vlastně je mimo záběr), ještě neznamená, že je to kvalitní film. ravda - otupělému festivalovému publiku může přijít snímek, který má kontinuální a uzavřený děj a klasickou stavbu jako skvělý ... to nepopírám ehm. Sice tu máme jakože šokující finále, ale opět v kontextu světové kinematografie není nijak nové ani překvapující.(23.2.2012)

Řekla bych, že je to tady celkem nadhodnocené, jelikož je to trochu zdlouhavé a místy nudné. Děj celkově je dobrý, ale je tam spousta nesrovnalostí a různých věcí, které si člověk musí domyslet sám. Hlavní dva aktéři jsou sympatičtí stejně jako hlavní aktérka. Polská "mafie" mě moc na kolena nedostala, čekala jsem více akce a napětí, tady se člověk dozvěděl už na začátku jak to skončí, což není zrovna dobré pro diváka.(22.9.2012)

Jednoduchý ale veľmi dobrý film zo súčasnej Varšavy o vzťahu dvoch priateľov. Drsný vďaka prvku mafie v ňom, zároveň veľmi ľudský lebo v centre pozornosti stoja vzťahy medzi postavami a ich premeny. Na hercov sa pozeralo príjemne, čo sa týka Tomasza Schuchardta, bolo to jeho úplne prvé účinkovanie vo filme a podľa mňa sa zadarilo. Symbolika a nejednoznačnosť ma potešili. Naozaj spokojnosť. MFF Bratislava 2010 (Vtipná story s režisérom Wronom, za ktorým som sa po premietaní zastavila a pýtala som sa ho zopár vecí na film. Doteraz mám v peňaženke jeho vizitku a v hlave spomienku, keď mi povedal, že keď budem opäť vo Varšave, nech sa ozvem :)(7.11.2010)

Samozřejmě, že to bylo dobrý a napětí by se dalo krájet a pak ten pes...ale kdesi se vytratilo takové to vnitřní znechucení, které by se někde mělo objevit, aby pak ten závěr dosáhl jiných rozměrů a hlavně něco/někdo mnohem více negativně působícího, po čem by člověk měl chuť hodit kamenem. Protože mít film založený na skutečných událostech a cítit lhostejnost? To k sobě moc nejde.(6.2.2015)

• - Scénář je volně založen na skutečném příběhu muže, který se po své zločinecké minulosti přestěhoval do Varšavy, aby začal nový život. [Zdroj: Film Europe] (Jeremy.jk)