Křtiny

Krst

The Christening

Drama / Thriller

Polsko, 2010, 85 min

Tiene minulosti dobiehajú bývalého člena mafiánskej grupy. Do toho menej nápadito vsunuté otázky primeranosti odplaty, pevnosti priateľstva a tak. Celkové vyznenie tak pôsobí dojmom už videného. Príbeh je ladený do studených odtieňov modrej a zároveň je predchnutý fatalistickou nemožnosťou čeliť existujúcej hrozbe, pričom vyústenie naznačuje už úvodná reprodukcia biblickej rytiny Albrechta Dürera o Kainovom zabití Ábela.(18.3.2013)

Z varšavského podsvetia veľmi drsný príbeh o dvoch kamarátoch.Režisér Marcin Wrona dokázal realisticky zobraziť brutalitu,aká vládne v mafii.Hlavný hrdina Michal sa snaží žiť slušný život.Má mladú rodinu,prosperujúcu firmu,luxusný byt vo Varšave.Chystá krstiny svojho syna a krstným otcom sa má stať jeho starý priateľ Janek.Postupne sa odhaľuje ich spoločná minulosť a pre Michala už neexistuje žiadnej cesty ani úniku pred záverečnou smrťou.Veľmi dobrý film.(11.11.2010)

,,SVĚT NEZMĚNÍŠ, BUĎTO BUDEŠ KOZÁKEM NEBO NUZNÝM CHUDÁKEM....“ /// … minulost si vás dokáže najít i v Polsku… Reálie podobný těm našim – přeci jen jsme demokracii budovali v podobným duchu (že Václave. Václave? Kam zas kurva… aha umřel. Tak soráč…). Filmařinou mi to připomíná spíš ruskou školu (že Bratře). Dva kámoši a jejich malé komorní ,,D“(rama). (Něco jako naše Vendeta? Jasan. Třeba. Vidíš, že nemeleš jen píčoviny…). Jen se mi zdá, že přes svou umírněnou stopáž stejně nemá ve svý délce po tý dramatický stránce čím ohromit (ty krávo, nechceš radši napsat, že je zbytečně moc dlouhý?...). Napětí pramenící z očekávání nevyhnutelnýho – tedy z neděle, soráč, ale osoby vomlácený nejen demokracií, ale i totalitou asi na rypák nepadnou. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Žeru příběhy podle skutečnejch událostí. 2.) Trochu jsem žvanil (v diskuzi na ČSFD? Poldům? A kurva…). 3.) Slíbil jsem, že zaplatím…. 4.) Thx za titule ,,fredikoun“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.8.2012)

Prvotřídní psychologické drama. Zkušená ruční kamera solidní herecké výkony. Syrová chemie mezi hlavními postavami umocňuje míru napětí, které vás nenechá vydechnout až do závěrečných titulků (jeho gradace během nedělních křtin je vytažena do nejvyšších otáček). Připomnělo mi to podobně civilní dánskou trilogii z podsvětí Dealer. Marcin Wrona umí. V českém prostředí bych si v rolích ústřední dvojice představoval Ondru Vetchého a Filipa Renče, jsou herecky/typově podobní polské dvojici. Chybí nám ten Wrona.(9.11.2012)

To, že to je realisticky natočené (z pohledu nás laiků, kteří nevíme jak vypadá realná polská mafie) a že v tom je jedna brutálnější scéna (opět zas tak nějak moc brutální není, vlastně je mimo záběr), ještě neznamená, že je to kvalitní film. ravda - otupělému festivalovému publiku může přijít snímek, který má kontinuální a uzavřený děj a klasickou stavbu jako skvělý ... to nepopírám ehm. Sice tu máme jakože šokující finále, ale opět v kontextu světové kinematografie není nijak nové ani překvapující.(23.2.2012)

• - Scénář je volně založen na skutečném příběhu muže, který se po své zločinecké minulosti přestěhoval do Varšavy, aby začal nový život. [Zdroj: Film Europe] (Jeremy.jk)