Koupili jsme ZOO

We Bought a Zoo

Kúpili sme ZOO

Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2011, 119 min

Jsem rád, když se filmaři chytnou nějakého dobrého a neotřelého příběhu ze života, který zpracují naprosto krásnou a přirozenou formou, která u mě donutí vydrápat na povrch tunu emocí a na konci filmu mi bude akorát tak hrozně krásně. Takových pozitivních filmů je v dnešní době asi jako zrní pro lesní zvěř uprostřed pouště. No, to je možná blbý přirovnání. Prostě jich je hrozně a hrozně málo. Přitom ale pořád se najdou příběhy, které mají dobré konce, a které stojí za to vidět. Tenhle ždíme, co to jde, protože je nejenom o sympatické rodince, ale i o Zoo, což je okamžitě dvojitej zápřah. Matt Damon mě svým upřímným výrazem v celém filmu udělal obrovskou radost. Víc takových překvapení, ať je stále se na co těšit a mít za ostatní radost z dobře vykonané práce.(13.5.2013)

Americké žánrové filmy dneška zjevně znají jenom dva extrémy. Úplné odmítnutí jistot a zpochybnění základních existenčních hodnot na straně jedné, bezpečný únik do pohádkově zidealizovaného světa na straně druhé. Nový film Camerona Crowea se do druhé skupiny řadí s tak neodolatelnou bezelstností, až je mi stydno mu jakoukoli naivitu vyčítat. Neboť se v mém případě neustále vnucovaný dobrý pocit nakonec nedostavil, nehodnotím výše, jedním dechem vám zároveň doporučuji dát tomuhle dojmovému, převážně na aktuálním rozpoložení odvislému filmu šanci. Zrežírován je solidně a i když dojde na zvířátka, vystačí si s vkusným humorem. ___ Svou příslušnost do kategorie vánočních (americká premiéra 23.12.) rodinných komedií ZOO nemaskuje, zároveň s ní nedokáže nijak chytře (sebereflexivně) nakládat. Jde zkrátka o cíleně hezký film a víc nic. Typizace postav je bezchybná, nehrozí, že by někdo vybočil z jasně vymezené dráhy. Radikální, ovšem jen dočasné odchylky jsou dovoleny buď v rámci přiznané hry (MacCready) nebo kvůli stvrzení dokonalého úspěchu hlavních hrdinů (Ferris). Úplně chybí záporná postava, kterou by šlo brát vážně. Na přesnost úchylný inspektor je karikaturou jako vyňatou z knihy pro děti. Stejně jako zvířecí osazenstvo ZOO slouží pouze k rozehrání komických situací, jež odlehčují truchlení za mrtvou manželkou a hledání cesty zpátky k lidem. Jedinou snahou o důmyslnější zapojení všudypřítomné zvěře do ústřední zápletky je patetická (i na filmem nastavené standardy) epizodka s umírajícím tygrem. Jinak zvířata jenom a) generují groteskový humor, b) sugerují nám, že je přirozené, když jsou zavřená v klecích. Nejvíc z nevděčné role dokázal vytěžit Thomas Haden Church, který svá velká moudra oproti Damonovi může podávat s lehkým nadhledem. Ten filmu jinak zoufale schází. ___ Se stupňovanou intenzitou dávkovaná „fajnová“ nálada u mne ke konci (zejména zásluhou vysmáté Elle Fanning) vyvolala podezření, zda Crowe nespojil tvůrčí síly s Divadlem Sklep a nejde-li tedy o záměrnou stylizaci a v důsledku velmi chytrou recesi. Ale spíš asi ne. 55% Zajímavé komentáře: FlyBoy, ZkuKol(11.4.2012)

Proč ne? Proč se alespoň jednou ve svém krátkém životě nevydat vlastní cestou plnou zádrhelů, oddělenou od té, po které s pocitem jistoty kráčejí i naši blízcí? Proč nevěřit něčemu, v co by ostatní nikdy nedoufali, proč nezahodit minulá traumata a nezačít znovu.....? We Bought a Zoo má neoriginální příběh, který jako celek končí tím nejočekávanějším způsobem, avšak ty různorodé a krásné chutě i pocity obsažené v jednotlivých scénách, ve sladce humorných dialozích i v celkové náladě a motivační atmosféře snímku jsem vstřebával se stejnou radostí jako pusinkující smajlíky od dívky, do které jsem blázen (jo, kéž by si na mě ve skutečnosti aspoň jednou za měsíc vzpomněla :).... Malý film, ale s velkým srdcem a přenádhernou poslední větou, která mi takřka vehnala slzy do očí. 75%(22.11.2015)

tento film má všetko potrebné na dojatie priemerného diváka: umierajúceho tigra, deprimovaného medveďa, liahnúce sa pávy, ovdovelého matta damona, scarlett johansson s náradím a v pracovnom odeve, pesničku od U2, šťastný koniec, pomáhajúceho brata, cvičenú opičku, veľa slnka, family-friendly humorček na pár správnych miestach, rozkošné kučeravé blonďavé dievčatko, "troubled" youngster-a, ktorého "láska" zmení z negatívneho na pozitívneho (a bohužiaľ - z kvalitného umelca na gýčiara... čo už) a veľa, veľa slniečka a retušovania; moje srdiečko má cukrovku a núti ma dať prehnané 3 hviezdičky - lebo hviezdičky sú rozkošné...(25.12.2013)

Risk, ktorý našťastie vyšiel, taká pekne pozitívna rozprávka... Neurazilo, ale tiež nič extra. Pomerne prvoplánové, obyčajné a typicky americky sentimentálne, no aspoň mi snímok v tomto smere neliezol na nervy. Poznám veľa iných kandidátov, ktorí sú v týchto ohľadoch na tom ďaleko horšie. Cameron Crowe vie skrátka v emotívnej rovine varírovať tesne na hrane medzi vkusom a nevkusom a pritom z toho vyťažiť maximum. Príbeh samotný síce tiež neponúkne nič také z čoho by mal divák padnúť na zadok, ale aspoň ani nenudil. Preto čistý priemer. 60/100(4.9.2017)

• - Cameron Crowe a Fox Studios boli pred a počas natáčania opakovane kontaktovaný a upozorňovaný organizáciou PETA na zlé zaobchádzanie so zvieratami pri ich výcviku a o nevhodnosti podporovania ich väznenia. Organizácia opakovane požadovala, aby vo filme neboli použité živé zvieratá, ale vytvorené počítačovo, podľa vzoru Zrodenie planéty opíc (2011). (whack)

• - Pro herce Matta Damona bylo nejtěžší natočit scénu s hady, protože trpí ofidiofobií (panická hrůza z hadů). (Duoscop)

• - Herec Thomas Lennon sa mal podľa pôvodného plánu objaviť vo filme ako Walter Ferris. (MikaelSVK)