Voda - Duch vody

(TV film)
  • Španělsko Aqua - El espíritu del agua
všechny plakáty

3. díl ze série Voda ( Aqua ).  Voda - kromě toho, že je naprosto nezbytná pro všechny živé organismy, pro krajinu, klima a pro historii lidstva - nikdy nebyla jen jednoduchou sloučeninou. První mýtické příběhy ji považují za symbol stvoření a tuto víru beze změny převzala i moderní náboženství. Představa, že svět pochází z vody, je součástí každé kultury. Voda je neznámá, nezměřitelná, je to tajemství krajin, jimž vládne. Voda je smrt, ale rovněž vzkříšení a plodnost. Nemůžeme žít bez ní, ale ani nedokážeme žít v ní. Je moudrá, má energii. Regeneruje, čistí a oživuje. To vše je nám jasné od chvíle, co jsme se stali lidskými bytostmi. Odpradávna se všem civilizacím poblíž vody z mnoha různých důvodů dařilo. Tato závislost na vodě v různých kulturách z velké míry formovala jejich myšlení, umění a způsob pohledu na život. (oficiální text distributora)

Xeelee

Před 11. lety jsem viděl 1. díl Voda, zdroj života a byla to naprosto pomatená nebetyčná blbost. Teď jsem se náhodou dostal ke shlédnutí Ducha vody a musím konstatovat, že tady už blbosti téměř neplácají. Jen jde o dost nesourodou směsici témat od vztahu jednotlivých náboženství k vodě (dle mě dost dezinterpretovaně), vztahu domorodých kmenů k vodě, k vodním živočichům, přírodovědných informací o vodních živočiších, o léčení vodou a rituálech s vodou, o tom, že si domorodí válečníci dělají masky, o umění inspirovaném vodou a vlivu vody a uměleckých děl na naši psychiku, a konec je věnován enviromentální kritice prodeje vody v lahvích. Lahev se vyrobí v Číně, při výrobě se spotřebuje více vody než bude obsahovat, putuje na Fiji, kde ji naplní a pošlou do Ameriky. Na cestě k zákazníkovi spotřebuje 27 litrů vody, 1 litr nafty a vyprodukuje 562 g skleníkových plynů. BTW věděli jste, že spa (lázně) je akronym z latinského Sanus per aquam (vodou ke zdraví)? ()