Mi mejor enemigo

• Španělsko Mi mejor enemigo (více)
všechny plakáty

1978, obdobie sporov o územie medzi Chile a Argentínou. Chilská pohraničná hliadka zablúdi na neobývanom území Patagónie kdesi pri hranici s Argentínou, nie sú si však istí, kde skutočne sa táto hranica nachádza. Čoskoro zistia, že v ich blízkosti sa nachádza argentínska hliadka vo veľmi podobnej situácii... (oficiální text distributora)

gogo76

"Vojak kope zákopy preto, aby sa skryl. My ich kopeme preto, aby nás bolo vidno." Skupinka chilských, ale i argentínskych vojakov sa stratí na rovinatom a rozľahlom území. Dostali sa k sebe takmer na dostrel. Vojna je na spadnutie. Ani jedna strana však netuší, kde presne sa hranica nachádza. Postupné zbližovanie nepriateľských strán je hlavným motívom filmu. Pokojné tempo, hlas jedného z chilských vojakov nás sprevádza celým filmom. Je tu miesto pre relax, napätie, humor i jedinečná šanca poraziť Argentínu vo futbale..."Ovca je naša, hlavu má na argentínskej strane..." Slabšie štyri. 70%. ()

Anderton

Človek by ani neveril, že aj v Južnej Amerike bola situácia raz taká, že pre chilského vojaka bol ten argentínsky dobrý iba mŕtvy a naopak. Nám totiž všetci splývajú do jedného latinoameričana. Mám rád filmy, ktoré sa dajú charakterizovať jedným časom a miestom, Môjho najlepšieho nepriateľa charakterizujú dva obrázky, jeden horizont a druhý zákop. Preto ma trochu prekvapuje, že napätie nie je až tak vyhrotené. Na druhej strane pomalé plynutie deja nie je žiadnou nevýhodou, divák sa tak s postavami citovo viac zblíži. Filmy, ktoré som z Argentíny videl (chilský som ešte nevidel), boli úplne iného charakteru, takže takéto odbočenie určite prišlo vhod. Ich kinematografia je všežánrová. Vezmeme si príklad? ()

Stegman

Víc než "drama" by se hodilo označení "drama / komedie". Tenhle (proti)válečný film se totiž svým vyzněním podobá například M*A*S*Hi, a tak ho ocení spíš diváci, kteří válečné nebo náročné filmy zrovna moc nemusí. Člověk se jen musí naladit na volnější tempo příběhu. Pokud ale jde o "prázdné" dialogy (Martin741), tak ty jsem nezaznamenal. Zato jsem slyšel věrohodné dialogy vojínů, díky nimž jsem poznal svéráznou mentalitu chilského národa. (Tak jsem si to aspoň přebral. :)) Suma sumárum, vidím na tomhle filmu jen samá pozitiva. ()

Martin741

Argentinsku kinematografiu nemam vobec zmapovanu, a po tomto filme to ani nemam v plane. Ako pribeh o zblizovani argentinskej a cilskej vojenskej hliadky fajn, ale film nedokaze vyraznejsie zaujat. Prazdne dialogy o hovne nepocitam. 50 % ()

Vesecký

Válka mezi Chile a Argentinou se nikdy neudála a přitom měla jednoho padlého. Příběh pětice chilské předsunuté hlídky v pampě na jihu Patagonie je milý svou zápletkou, zároveň však právě ona současně burcuje svědomí mocných tohoto světa i těch drobných lumpíčků, kteří jsou schopni vyvolat vojenské střetnutí pro mizernou záminku. Tady šlo o sporné ostrovy a chilská pětice, bloudící pampou, potká stejně bezradnou hlídku nepřátelskou, totiž argentinskou, a postupně seč spřátelí. Když papež zprostředkuje mír, chilská hlídka, jíž nefunguje vysílačka, se o tom nedozví a padne několik válečných ran, při nichž zahyne chilský vojáček... Film aspiruje vysoko, ale místy je příliš rozvláčný, chybí mu jistá svižnost, která by nenechala unaveného diváka usnout. Čtyři hvězdičky. ()