Kanye West - Runaway (hudební videoklip)

Krátkometrážní / Hudební

USA, 2010, 35 min

Kanye West

Hype Williams

Jako milovník hudba Kanyeho Westa jsem byl logicky potěšen. Jeho skladby mají nejen náboj, ale čiší z nich naprostá lehkost a uvědomění. Z pohledu na Kanyeho jako na režiséra, je rozhodně potřeba přimhouřit oči, přesto je to zajímavé a koukatelné dílo. Zajímavý příběh, který uchvátí, ale ne natolik abych tomu dal 5*****. Výběr skladeb je na 95 % a děj na 65%...z toho mi plynou ty odpovídající 4****.(24.4.2012)

Uznávám, že Kanye West si tvrdě vydobyl pozici jednoho z nejambicióznějších raperů Ameriky. Líbí se mi některé jeho songy, ale celkově mi jeho osobnost sympatická není. Vizuálně je tento jeho režisérský počin rozhodně působivý a profesionální, ale přišlo mi, že se snaží hrát na efekt. Celý film na mě zapůsobil chladně. Což je pro mě častý problém spousty současných filmů i klipů. Vizuálně dokonalé a perfekcionistické, ale obsahově prázdné a chladné, ač se o to jistě snaží. Stopáž mohla být také kratší, některé pasáže jsou lehce nezáživné. Ale na to, že je to Kanyův režijní debut, se jedná o vysoce vydařené dílo.(30.8.2011)

1. Kýč jako prase, ale se spoustou symbolů a odkazú počínaje autohavárií, kterou zažil Kanye West v roce 2002, přes Thriller Michaela Jacksona, tvorbu Henriho Matisse a Pabla Picassa, Thanksgiving (Den díkuvzdání s nezbytným krocanem) a konče Moonwalkerem nemluvě o celém biblickém koktailu i s třešničkou Luciferem-Fénixem. 2. Pokud se najde jediný chlap, který se při sledování filmu nepásl očima na Selitě Ebanks a tančících baletkách, není to heterosexuální chlap. 3. Kanye West neumí zpívat, natož hrát a má 3 až 4 faldový zátylek. 4. Černoši ve své podstatě zůstali malými dětmi a prostoduchými domorodci, kteří mají radí tretky, ostatně jako my všichni, jen to někteří umí pěkně skrývat i sami před sebou. 5. Ve filmu si černoši užívají, kdežto běloši jim přisluhují a obveselují je tanci. 6. Život má být safra hezký, pohodlný a bezstarostný. "Plenty bitches in the baller-player's matrix / Invisibly set, the Rolex is faceless / I'm just young, rich, and tasteless / Never was much of a romantic / I could never take the intimacy."(26.4.2012)

Hudba parádní, jako vždy od Kanyho a ať už člověk hip-hop poslouchá nebo ne (jako já), musí mu dojít že Kanye je v dnešní době snad jediný originální tvůrce, který hudbu posouvá zase o kousek dále. Obrazový materiál jen podtrhuje jeho megalomanství, škoda že těch 35 minut je v podstatě o ničem a působí jen jako podkres pod parádní hudbu.(22.2.2011)

Ukažte mi krásnější krátkometrážní hudební film! Kanye je génius, byť sebestředný (za což se ovšem nestydí sám sebe zároveň nenávidět) a jeho jméno už ať ryjí do zlata. My Beautiful Dark Twisted Fantasy je to nejpropracovanější album svého druhu jaké jsem kdy slyšel a tenhle film je jen třešničkou na dortu. Dialogy, jak narážející na jednoduchou, prkennou a předsudky a falešnými sliby zkaženou Ameriku, tak podávající krásný romantický příběh, jsou fantastické, co podle mě však film Runaway korunuje jsou kostýmy, ale hlavně střih a kamera, zvláště pak scéna s baletkami za doprovodu stejnojmenného songu, při které mi pokaždé běhá mráz po zádech.(5.10.2012)

• - Film byl natočen v létě 2010 v Praze během 4 dnů a je tak možné si všimnout například české hlasatelky zpráv. (PepeCCM)

• - Auto, kterým Kanye West jede v úvodní scéně, je Tatra MTX V8 české výroby. (PepeCCM)