Nel vyrostla v odlehlé chatrči v lesích Severní Karoliny a nikdy nepoznala nikoho jiného než matku, která měla vážnou poruchu řeči. Nikdy tak neslyšela skutečnou angličtinu a vytvořila si svůj nesrozumitelný jazyk. Po matčině smrti ji objeví místní lékař a snaží se jí ve zdejším prostředí pomoci. Vlivný Alexandr Payle ji však chce „studovat" v laboratoři. Soudce nakonec nařídí, že adeptka psychologie Paula ji bude „pozorovat" tři měsíce v lesích, a teprve pak se rozhodne o Nellině dalším osudu. (oficiální text distributora)

larelay

Krasny film, ku ktoremu sa urcite velmi rada niekedy v blizkej buducnosti vratim. Skoda, ze Jodie uz vela netoci, je to skvela herecka. ()

Anthony

Michael Apted natočil melodramatický film o setkání civilizovaných lidí s "přírodní bytostí". Je to docela ke koukání, hlavním důvodem ke zhlédnutí je ovšem především strhující výkon Jodie Foster v roli Nell - také byla za roli nominována na Oscara i na Zlatý Glóbus - na ten byl nominován i film a docela zajímavá hudba Marka Ishama. ()

Pohrobek

Zpočátku věrohodný portrét vlčího dítěte, psychologicky velmi dobře propracovaný. Zvláštní pohled na to, čím člověk je, jak se tím stává a je-li tomu tak dobře. Ke konci však snímek odhazuje realistickou slupku a bere na sebe především pozitivní poselství o naději, lásce a přátelství. Zajímavá a noblesně zvládnutá role Jodie Foster, jíž vyšla i tato herecké etuda na jedničku. ()

tron

„Žila tu úplne sama.“ – „To pustovníci robia. Žijú sami. A sami aj umierajú.“ Som prekvapený, ako to na mňa nezapôsobilo. Pri pohľade na to, ako dobre Michael Apted v minulosti režíroval inú „silnú ženu“ (Sigourney Weaver v GORILÁCH V HMLE) a pri spomienke na to, ako Jodie Foster (ktorá si to rovno aj produkovala) za svoj výkon lesnej nežnej žienky získala nomináciu na Oscara, som čakal niečo Mimoriadne. Nie more klišé (zlý riaditeľ, sexom posadnutí dedinčania). Nie miestami až komický výkon Jodie Foster (fakt). Nie nudný vzťah medzi Neesonom a Richardson. Nie patetické vyvrcholenie na súde, ktoré je detinské a nemá úroveň. Dokonca ani panenská príroda mi nepripadala panenská. A takmer dvojhodinová stopáž tomu vo výsledku tiež neprospela. Som sklamaný. ()

Karlos80

Nádherý film, ještě hezčí kamera, panenská příroda a opravdu výrazná a jedinečná Jodie Foster, chvílemi mi ji bylo opravdu líto..To snad už stačí ne? To hlavní co dělá tento film velmi povedeným jsem snad už napsal tak už jen přeji příjemnou zábavu...Podobné filmy: Třeba Truffautovo "Divoké dítě" s podobnou tématikou. ()

dobytek

Na film jsem se díval asi před měsícem. Jelikož tam akorát Jodie Foster celou dobu blábolí nějaký nesmysly jako "há vá mí tó ló ví", tak jsem to asi v půlce vypnul, protože jsem na to už neměl nervy. Teď jsem tu druhou půlku zkusil dokoukat a nějak žádná změna nenastala. Tak jsem si u toho aspoň zahrál vedle v okně Freecell. Pobavila mě akorát scéna, kdy se Jodie Foster rozeběhne a nabourá držkou do prosklenejch dveří. Za to dávám 1 hvězdu. ()

Gilmour93

Přiznávám, že mé hodnocení Aptedova melodramatu o vytržení jedince z pro něj přirozeného prostředí je dosti ovlivněno dabingem. Ono překládat z angličtiny vzešlou nellštinu do češtiny asi není to pravé ořechové.. J.Foster jako Mauglí v sukni tradičně na úrovni, ale zdejší všeobecné nadšení z jejího výkonu nesdílím. Principiálně už jen proto, že hrát roli člověka čímkoliv se odlišujícího od ostatních ponechává herci volné ruce k využití vlastního talentu, což paradoxně znamená, že má práci proti ostatním na place svým způsobem ulehčenou. A mně se bohužel zdálo, že toho Jodie nevyužila na 100 %. ()

berg.12

I když jsem zejména v závěru litoval, že ta psychologická linka nebyla propracovanější a uvěřitelnější, a že film nemá třeba o nějakou tu minutu navíc, jsou chvíle kdy rád zapomenu na všechny drobné nedostatky. A těmi chvílemi byly tentokrát Nell a její svět, kterým jsem se nechal zcela prostoupit, a který Jodie Foster ztvárnila opravdu nádherně. Malá duševní očista. ()

psy.cho

Ono to nebol až taký zlý film, ale vomne to nič nezanechalo. Jodie Foster zahrala slušne aj keď mi liezla dosť na nervy stou rečou, a každou tou vetou ma vytočila. Na konci filmu som mal už tlak tristo a lepšie to proste ohodnotiť nemôžem. ()

castor

Svůj dosavadní život strávila mimo platební karty a kabelovou televizi, nyní je bezbranná Nell konfrontovaná s civilizací. „Mluvit“ ji naučila matka po mrtvici, která měla jediný kontakt se světem díky poslíčkovi, který jim vozil potraviny. A nyní umřela. Zbyla po ní plachá a nedůvěřivá dívka s pudovým vztahem k přírodě, která pro civilizovaný svět dostane schopné průvodce v čele s doktorem Liamem Neesonem, který v ní jako jeden z mála nevidí senzaci. A hned tu máme drama, kterak svět neustoupí ze své arogance, že by její život mohl být v lecčems i plnohodnotnějším. Zájem o Nell i po letech spočívá v soustředěném, divokém i snivém výkonu Jodie Foster. Škoda posledních minut, které plně podléhají diváckému vkusu. Happy end je nevyhnutelný, Foster měla našlápnuto ke svému třetímu Oscaru. Obávám se (když vidím její role třeba za poslední dekádu), že to byla poslední šance. ()

troufalka

Přres svoje nesporné kvality (herecký výkon Jodie Foster, nádherná příroda) si režisér Michael Apted neodpustil tatrální závěr, skoro jsem čekala, že někdo zasčně tleskat ... To mi značně snížilo dojem z filmu. ()

misterz

Film, v ktorom vládne iba jediná osoba a tou je mladučká Jodie Foster. Mne sa ale páčila aj N. Richardson. S Liamom Neesonom sa k sebe náramne hodili, obrovské nešťastie tá tragédia a veľká strata pre filmový svet. 65/100 ()

sochoking

Takže už viem, čo ganja v skutočnosti znamená ! Guardian Angel , znie to pôvabne i napriek tomu, že ona to hovorila ako ga' inja . Nevadí. ()

Anderton

Nell je klasický film 90. rokov, pri ktorom sme mali pocit, že ak pôjdeme naňho do kina, tak budeme tí inteligentnejší milovníci kinematografie, ako napríklad diváci akcie typu Speed. Podobné empatické filmy ako Nell, Muž bez tváre alebo Filadelfia už dnes pôsobia trochu nedôveryhodne, zároveň sú však kúzelné nostalgiou, ktorú pociťujú pri ich sledovaní ľudia, vyrastajúci v 90. rokoch. Aptedova ďaľšia gorila v hmle mohla ponúknuť z psychologického aj sociologického hľadiska predsa len viac. ()

nash.

Nádherný, dojemný příběh, který chytne za srdce a nabídne víc než jen výchozí bod pro úvahy o tom, že každý žijeme ve svém světě, a o kompetenci společnosti ty více odlišné světy rozbíjet a určovat co je a není normální. Strhující Jodie Foster, která si celý film ukradla pro sebe, podává přesvědčivý obraz ženy vyrůstající mimo „civilizaci“ formující i deformující přirozenost člověka, jeho myšlení i chování, ženy přesto svým způsobem postižené traumaty vlastními i předanými matkou. I když závěr, zejména Nellina závěrečná řeč, příběh poněkud vyhodila z roviny uvěřitelného, zůstává dalším z těch vzácných příběhů, které se zaseknou hluboko do srdce a člověk na ně nikdy nezapomene. ()

Rocky62

Zpočátku jsem měl problém přivyknout si na onen pseudojazyk hlavní postavy, nicméně si mě vzápětí film omotal kolem prstu a nejen díky strhujícímu výkonu Jodie Foster. Její řeč těla, pohledy nutí neustále diváka přemýšlet o její přirozenosti a kontrastu mezi životem v civilizaci a mimo ní. Dokonalá chemie mezi ústředním triem a hluboká melancholická hudba. Ojedinělý příběh bez patosu s upřímnou romancí a krásou lidského ducha. ()

Natasha Richardson podlehla zranění

Natasha Richardson podlehla zranění

19.03.2009

...které utrpěla v pondělí během lekce lyžování na začátečnickém svahu v Kanadě. Ačkoli krátce po pádu tvrdila, že je v pořádku, pracovníci lyžařského střediska naléhali, aby navštívila lékaře.… (více)