USA, 1994, 113 min

Scénografie:

Jon Hutman

Kostýmy:

Susan Lyall

Nell je klasický film 90. rokov, pri ktorom sme mali pocit, že ak pôjdeme naňho do kina, tak budeme tí inteligentnejší milovníci kinematografie, ako napríklad diváci akcie typu Speed. Podobné empatické filmy ako Nell, Muž bez tváre alebo Filadelfia už dnes pôsobia trochu nedôveryhodne, zároveň sú však kúzelné nostalgiou, ktorú pociťujú pri ich sledovaní ľudia, vyrastajúci v 90. rokoch. Aptedova ďaľšia gorila v hmle mohla ponúknuť z psychologického aj sociologického hľadiska predsa len viac.(17.9.2014)

Zpočátku věrohodný portrét vlčího dítěte, psychologicky velmi dobře propracovaný. Zvláštní pohled na to, čím člověk je, jak se tím stává a je-li tomu tak dobře. Ke konci však snímek odhazuje realistickou slupku a bere na sebe především pozitivní poselství o naději, lásce a přátelství. Zajímavá a noblesně zvládnutá role Jodie Foster, jíž vyšla i tato herecké etuda na jedničku.(30.5.2006)

Od tohoto filmu se Jodie zařadila mezi oblíbené herce. Její "nepakíí..." se zařadilo do našich hlášek. To s jakou něhou a věrohodností zahrála Nell se mi vrylo do paměti. Její herecké vyjádření mě naprosto uchvátilo a okouzlilo. Je škoda, že nám naše televize nenabízí v programu tohleto dílko. A na dvd bych to taky ráda uvítala. P.S. Liam Neeson se tady taky blýsknul, ale marná sláva Nell byla prostě dokonalá. :-))(21.6.2010)

Netradičná filmová látka bola pre tvorcov i hercov určite ťažkým orieškom, no kým Jodie sa s úlohou divokej Nell popasovala skutočne na úrovni, scenáristi si nemohli odpustiť dokonalý koniec v štýle "žili šťastne, až kým nepomreli", ktorý posúva inak reálne pôsobiaci príbeh za hranice uveriteľnosti. Hlavne zásluhou skvelej Jodie mi však určite ostane v pamäti.(20.8.2012)

Uprostřed lesů blízko malého městečka je nalezena dívka, která zde po smrti své postižené matky žije docela sama. Díky postižení své matky dívka neumí mluvit anglicky, ale vyvinula si svůj vlastní jazyk. Mladé Nell (Jodie Foster) se ujímá doktor Jerome (Liam Neeson), který chce dívku ochránit před médii, ale i před vědci, kteří by Nell nejradši viděli zavřenou v ústavu... Jodie Fosterová je skvělá herečka, a tento film stojí právě na ní. Ne že by Liam Neeson nebo Natasha Richardson nic nepředvedli, ale jejich herecké výkony blednou v porovnání se skvělou Jodie Fosterovou. Velmi se povedl i český dabing - pustil jsem si kousek filmu i v originále, ale musím říct, že mi česko-nellština přišla taková příjemnější. Ale jinak jsem se chvilkama i nudil, z letargie mne pak vytrhávaly právě scény s Jodie Fosterovou (sem tam i neoblečenou) nebo spravedlivé rozhořčení nad chování okolní lidské populace (hyenistická média či agresivní mladíci)...(29.1.2010)

• Jodie Foster