Nelson Mandela: Muž míru

(TV film)
  • Rakousko Life for Freedom, A

Narodil se v královské rodině jihoafrického kmene Xhosa, avšak bez šance nastoupit na trůn, a tak mladý Nelson Mandela odešel hledat štěstí do Johannesburgu. Kvůli sílící rasové segregaci se zapojil do hnutí odporu a v roce 1964 byl odsouzen k doživotnímu vězení. Mandela zbavený identity a zredukovaný na pouhé číslo strávil ve vězení následujících 27 let, než byl v únoru 1990 konečně propuštěn. Začátek triumfálního návratu vyvrcholil v roce 1993 ziskem Nobelovy ceny míru a o rok později převzetím úřadu jihoafrického prezidenta. Tento dokument přináší portrét muže, který se více než kdo jiný stal pro černý kontinent zářícím světlem a ve finále i moderním fenoménem PR. Pořad se pohybuje mezi novodobou Jihoafrickou republikou a historickými epizodami mapujícími dlouhou cestu země vedoucí k apartheidu a během putování seznamuje diváky s milníky a kontroverzními okamžiky v životě Nelsona Mandely. (oficiální text distributora)

DrKvak

Tento "dokument" mi velmi rozšířil obzory. Dozvěděl jsem se například skutečnost, že Nelson Mandela "rád chodí kolem potoků a kopečků v místech, kde vyrostl." Samozřejmě jsou ve filmu zmíněny i jeho nejzápornější stránky: „kdyby nenosil takové směšné košile, byl by dokonalý!“ Nevím, kdo si plete slovo freedom s peace, ale takovýto geniální překlad - "Nelson Mandela: Muž míru" zní trochu zvláštně, když si uvědomíme, že byl spoluzakladatelem teroristické organize. (Což se ve filmu jaksi zamlčelo.) ()