Benda Bilili! (festivalový název)

• Demokratická republika Kongo

• Francie

Dokumentární / Hudební

Demokratická republika Kongo / Francie, 2010, 84 min

Všichni v moderním světě mají svůj Americký sen, ale Benda Bilili mají sen evropský. Film o tom, jak se parta muzikantů z Africké ulice stane hvězdami hudebních festivalů po celé Evropě (a v červnu 2011 bude kapela i u nás). Každá z postav má svůj příběh a všechny by si zasloužili i vlastní medailon samy o sobě. Hlavně mlčenlivý Roger, který za celý film prohodil snad jen jednu větu a má charakter Harmoniky z filmu Tenkrát na západě. Plný počet nedávám kvůli tomu, že na konci filmu nebylo dořečeno několik zásadních linií, který jsou nejen zajímavé, ale pro diváka by měli navíc emoční vliv. A o tom především dokumenty jsou.(28.11.2010)

Nářez. Garážový dokument o partě invalidních konžských bezdomovců, kteří snili o zemi jménem Evropa a za pět let ji svou říznou pouliční hudbou dobyli. Autoři možná nejsou nejlepší dokumentaristé, ale ta invalidní a špinavá forma fantasticky souzní s obsahem. Některé momenty jsou monumentální a bez debat působivější než všichni milionáři z chatrčí třetího světa. Tady nejde o žádný usmrkaný sentiment, ale o příběh lidí, co měli sen a spoustu štěstí. Snad ještě nikdy mi dojetí nad podobnou selankou nepřišlo tak na místě, jako ve chvíli, kdy se parta otrhaných strejdů z ghetta raduje z napáleného CD a uhranutě opakuje: "Je krásné." Benda Bilili! bere člověka do nebíčka, aniž by odlepila jeho nohy z bláta pozemského. Jeden ze zážitků roku - včetně přidané hodnoty v podobě tísnivého pocitu, jestli tenhle novodobý sen může mít jen dobré konce.(27.11.2010)