Šesťděsjať beglecov

• Sovětský svaz Шестьдесят беглецов (více)
všechny plakáty
Sovětský svaz, 1991, 84 min

raroh

Film vyrobilo sverdlovské studio, pod jehož kuratelou bylo i natáčení snímků burjatských (Burjati jsou v evropském Rusku budhismus vyznávají potomci Mongolů, kteří útočili ve středověku na celou Evropu) - koneckonců i režisér Boras Cholzanov (1938 - 1993) byl Burjat (je autorem napřiklad snímku Gorkij možavelnik z období 2. světové války z prostředí právě Burjatů). Snímek ovšem vznikl na zakázku republiky Tuva (v současnosti součastí Ruské federace, od roku 1911 formálně nezávislé, ale pod protektorátem Ruska, od roku 1944 součástí Sovětského svazu, kde žijí), jehož obyvatelé se podobají životním stylem Mongolům (k Mongolsku a později Číně patřili až do roku 1911). Film se odehrává v 60. letech 19. století a formou easternu zobrazuje drsný život tehdejších obyvatel, kde se usekávají hlavy jak na běžíčím páse, mučení zajatců je norma, vyznává se budhismus i šamanismus (obě náboženství zobrazena dokumentaristicky věrohodně). Snímek je velmi autentický až syrový a život téměř vůbec neromantizuje (jako třeba Cikáni jdou do nebe, jehož zápletka o zlodějích koní a milostná linie jsou mírně podobné), až mě to překvapilo, vzhledem k tomu, že se jednalo o oficiální zakázku. ()