poster

Uprchlík

 • USA

  The Fugitive

 • Mexiko

  El fugitivo

Drama

USA / Mexiko, 1947, 104 min

 • nascendi
  *

  Od Johna Forda som kedysi dávno videl zopár pekných filmov. Utečenca som nevidel, a aj keby, rozhodne by nepatril medzi zapamätaniahodné filmy. To iný Ford (Harrison) utekal omnoho zaujímavejšie. Hviezdička je za to, čo je možno ukryté v druhej polovici filmu, ktorú som z pochopiteľných dôvodov nedokázal sledovať. Napriek tomu, že bolo dopoludnie.(16.3.2010)

 • Baldrick
  ****

  Útrpný Henry Fonda (v jeho výrazu víc bezvýchodnost než váhání), důsledná práce s kompozicí kříže, vyprázdněný děj (sled výjevů propojený přesuny hlavního hrdiny), zajímavé a netradiční pohledy kamery, práce se světlem a stínem. Plus očividný vklad Emilia Fernándeze ("Nevím, Juane Rafaeli, co jsem vlastně za ženu..." - "Ublížil jsem ti, Maria Dolores?")(2.2.2011)

 • Mariin
  ****

  Podle románu Grahama Greena "Moc a sláva" z doby pronásledování katolíků v Mexiku ve 30. letech 20. století. Posledního kněze v zemi hraje Henry Fonda. Myšlenky: Kněz při rozhovoru se svým pronásledovatelem, ateistickým policistou: "Kněžství je tak veliké, že jsem se na něj cítil vždy malý...". Poměrně pomalu plynoucí film se všemi znaky doby vzniku a s několika silným scénami v jinak "měkce" podaném teroru budovatelů "nového světa" i dosti zaobleně podané lidské slabosti člověka-kněze (na rozdíl od mistrovského Greenova románu). Slabší čtyři hvězdičky.(13.3.2011)

 • StaryMech
  **

  Řada kritiků viděla mistrovské dílo, já tvůrčí nezdar. Ford zploštil předlohu - Greeneovu "Moc a slávu" - do temnotně černobílého komiksu ve službách katolické propagandy. Jeho patos je zvlášť v symbolických odkazech tu nechtěně směšný, tam prostě zastaralý ; přesvědčuje málokde. Natáčelo se v Mexiku, za účasti velkých domácích jmen : Del Río, Figueroa, Fernández....(30.8.2015)

 • Streeper
  **

  Film, který lehce zapomenete, i když hlavní roli ve filmu hraje Henry Fonda. Bohužel za celý film skoro nepromluví ani slovo. Celkově se režisér spoléhal hlavně na hudbu, která je na celém filmu to nejlepší a na prázdné scény, kdy si herci významně zírají do obličejů. Ano, někdy to má své kouzlo, ale ne když je to v jedné scéně za druhou.(15.4.2016)

 • - Režisér John Ford byl se svým filmem velmi spokojen, neboť ho prý natočil zcela dle svých představ. Naopak Henry Fonda si tohoto filmu vůbec nevážil a litoval, že v něm hrál. (Mariin)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace