poster

Primo (TV film)

 • USA

  Primo

Drama

USA / Velká Británie, 2010, 81 min

Režie:

Richard Wilson

Kamera:

Ian Wilson

Hrají:

Antony Sher

Komentáře uživatelů k TV filmu (15)

 • Volodimir2
  ***

  Po zatknutí gestapom 13.12.1943 a odoslaní do internačného tábora vo Fossoli sa tomuto talianskemu chemikovi zmenil úplne celý život. Nasledovala 21. februára 1944 deportácia do koncentračného tábora Osvienčim kde strávil 11 mesiacov až do doby kedy tábor oslobodila Červená armáda 18.1.1945. Pochodu smrti sa nezúčastnil nakoľko začiatkom januára ochorel na šarlach a bol umiestnený v táborovej nemocnici. Choroba ho zachránila od istej smrti, veď z celkového počtu 650 talianskych Židov tábor opustilo iba 20 a Primo Levi bol medzi nimi. Omnoho lepší filmom na tú istú tému je Prímerie, 1997.(15.7.2015)

 • Malarkey
  ****

  HBO má dar na originální a neotřelá témata. V tomto případě stojí na hlavní stráži jeden silný příběh z koncentráku, jeden jediný herec, který jej vypráví a minimalistické prostředí, které má dotvořit už dost tak syrovou atmosféru. Pak už stačí jen naše představivost, kterou nám rozšířil už tisíc a jeden režisér a o hodně silný a neotřelý počin je vlastně okamžitě zaděláno.(22.1.2017)

 • Enšpígl
  *****

  Myslel jsem, že si po všech těk článcích, dokumentech a filmech už umím představit hrůzu holocaustu, ale nebyla to pravda. Film Primo není film, není to ani dokument vlastně tam jen jeden člověk chodí a vypraví, do toho občas nějaký zvuk, siréná nebo ostré světlo, případně z ničeho nic zazní německá věta, která na mě působila jak nůž pronikající do srdce. S každou další větou se mě svíralo u srdce víc a víc. Proboha kolik ty lidi museli vytrpět strachu, bolesti a ponížení, to je strašný. Po Primu jsem pochopil, že si ani nejde představit pocity lidí co zažily holocaust. Na závěr bych chtěl pochválit HBO s jakým citem postupovala při vyběru dabingu Antony Shera, protože na slovním přednesu vzpomínek Prima Leviho vlastně stojí celý posluchačův prožitek a Viktor Preiss byl skvělá volba. Bylo cítit jako do svého mluveného slova dává všechno co umí a že jen nečte nebo nepředříkává daný text, ale že ho skutečně vnímá a velmi silně prožívá a díky panu Preissovi máme tu samou možnost i my.(5.1.2011)

 • Falko
  ***

  Cakal som nieco podobne ako SCHINDLEROV ZOZNAM (1993) alebo CHLAPEC V PRUHOVANOM PYZAME (2008), teda normalny film, ale tento film je iny a ani neviem, kam ho zaradit. Jedna osoba s kvalitnym ceskym dabingom vam vyprava hrozny pribeh z holokaustu, pricom len rozne uhly kamerou, nejake svetla a nenapadny zvuk sa vam snazia priblizit tu neprijemnu atmosferu, ale predstavivost je iba na vas. Je to akokeby vam niekto priamo do oci velmi presvedcivo vypraval pribeh, ktory zazil a ktory vas samozrejme zaujme. Problem je len v tom, ci to budete akceptovat, akym sposobom to bolo natocene, teda ze proste nic neuvidite, ale len to, co si sami predstavite, alebo vam to bude vadit, pretoze ocakavate normalny film. Priznam sa, ze ja by som si radsej pozrel film a to je aj dovod, preco som dal 3 *, ale v kazdom pripade ma to aj tak zaujalo.(7.8.2011)

 • Aky
  *****

  Nesmírně sugestivní zážitek. Tím, že se v podstatě jedná o záznam divadla jednoho herce, který během necelé půldruhé hodiny odvypráví svůj osobní příběh o pobytu v osvětimském koncentráku, přičemž mu nepomáhá nic než střídmá hra osvětlovačů a přechody z jedněch šedých holých místností do jiných, vzniká velice soustředěný celek. Stohé, zdánlivě emocí zbavené vyprávění ponechává prakticky vše jen na divákově fantazii. Paradoxně vzniká mnohem barvitější obraz, než kdyby se příběh měl odehrávat v kulisách nebo i ve skutečných reáliích.(2.1.2011)

 • Paxxx.cz
  ***

  Primo je určitě netradičním filmem, na který se je třeba dívat tak trochu jinak. Anthony Sher odvyprávěl příběh Prima Leviho velice poutavě a ne káždý by to zvládnul minimálně tak dobře jako on, ale já si prostě nemůžu pomoct film u mě nevyvolával srovnatelné emoce jako třeba Schindlerův seznam a jiné filmy s podobnou tématikou... 6/10(2.7.2011)

 • slunicko2
  ***

  Mrazivě působivé vyprávění o holokaustu. Rozhlasové čtení před kamerou, která nic nezkazila, ale také nic nepřidala.(31.5.2017)

 • velkyvezir
  *****

  Velmi příjemné překvapení. Tak minimální prostor a přesto taková vizuální stránka vyvolaná v mysli diváka sugestivním příběhem. Na plátně holé zdi, v mysli do detailu zhmotnělý prostor tábora. Je chybou chápat tento příběh jako poukazování na utrpení, které Němci spáchali na vězních, ale naopak jako zpytování svědomí vězňů z pocitu vlastního selhání a zbavení se lidskosti.(11.6.2016)

 • Olík
  **

  One man show dramatického herce Antony Shera v produkci HBO vypráví sugestivní příběh chemika a pozdějšího spisovatele Primo Leviho (1919-1987), který byl jako italský žid na konci druhé světové války vězněn v pracovním táboře Monowitz. Bohužel na mne toto Americko-Britské drama působí jako amatérské představení jednoho herce v podání Joeyho Tribbianiho. Způsob podání mi přijde dobrý maximálně jako mp3 do auta a není hodný velikosti tématu.(5.1.2011)

 • agassi68
  ***

  Čo tu mám hodnotiť? Viktor Preis má skvelý hlas a dvakrát ma uspal.. Ako ďaľšie z množstva svedectiev o genocíde mi to pripadá ako nosenie dreva do lesa. Aj keď na druhej strane budú ľudia tvrdiť, že toho nie je nikdy dosť, aby sa budúce generácie vyvarovali podobných zverstiev. U mňa to niekedy vyvoláva opačný efekt - niečo ako za totáča sovietske filmy..(25.8.2011)

 • bohemia_regent
  ****

  V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2007.(22.8.2016)

 • Nail
  **

  Tak tohle je jako film jeden velké průser. Musel jsem to po 20 minutách vypnout. Absolutně mě to nebavilo se na to koukat, v tomhle pro mě HBO udělalo krok do propasti. Proč tomu dávám dvě hvězdičky? Jednoduše jsem si na spaní zaklapl obrazovku a poslouchal jsem to jako mluvené slovo. Hlas Viktora Preisse se sem opravdu hodí a poslouchá se to krásně. Takže příště jestli budou chtít natočit něco podobného, tak prosím pouze audio.(5.6.2011)

 • BoB.2
  ****

  Hrůzu nahánějící.(17.6.2011)

 • copstp
  ***

  Celkem rozporuplný ...ehmm...film.Pořádně netuším jak se k němu vlastně postavit.Srdce říká plný počet,rozum propadák.Téma a podání filmu zajímavé,ale zdá se mi jaksi nedořešené.Nedokázelo mě donutit k pocitu strachu a obav,ale "pouze" k zamyšlení.A to je asi problém.(10.3.2011)

 • Martens(z)
  *****

  Téma holocaustu pro mě bylo vždy tak nějak neuchopitelné a velice obtížně stravitelné. Nemohu říci, že bych se mu vyhýbala, ale rozhodně bych jej nikdy záměrně nevyhledávala. Až do dnešního dne, kdy jsem zcela náhodou narazila na Primo. Tahle skromná a komorní adaptace mnou pohnula víc než cokoli jiného za poslední dobu. Jen těžko hledám slova a nedovedu pochopit hodnocení dvěma hvězdičkami, opravdu nedovedu. Stačilo mi naslouchat hlasu Viktora Preisse (který byl mimochodem pro dabing ideálně zvolený) a podlehnout vlastní obrazotvornosti. Toť vše, nic víc než příběh samotný není důležité. A pokud i v takovýchto momentech berete na zřetel špatnou kvalitu zpracování, amatérský herecký výkon (který jsem mimochodem nezaznamenala) a kdesi cosi, pak jste pravděpodobně nepochopili, o čem Primo byl.(4.6.2011)