Primo (TV film)

Richard Wilson

Ian Wilson

Antony Sher
  • Nail

Tak tohle je jako film jeden velké průser. Musel jsem to po 20 minutách vypnout. Absolutně mě to nebavilo se na to koukat, v tomhle pro mě HBO udělalo krok do propasti. Proč tomu dávám dvě hvězdičky? Jednoduše jsem si na spaní zaklapl obrazovku a poslouchal jsem to jako mluvené slovo. Hlas Viktora Preisse se sem opravdu hodí a poslouchá se to krásně. Takže příště jestli budou chtít natočit něco podobného, tak prosím pouze audio.(5.6.2011)

Primo je určitě netradičním filmem, na který se je třeba dívat tak trochu jinak. Anthony Sher odvyprávěl příběh Prima Leviho velice poutavě a ne káždý by to zvládnul minimálně tak dobře jako on, ale já si prostě nemůžu pomoct film u mě nevyvolával srovnatelné emoce jako třeba Schindlerův seznam a jiné filmy s podobnou tématikou... 6/10(2.7.2011)

HBO má dar na originální a neotřelá témata. V tomto případě stojí na hlavní stráži jeden silný příběh z koncentráku, jeden jediný herec, který jej vypráví a minimalistické prostředí, které má dotvořit už dost tak syrovou atmosféru. Pak už stačí jen naše představivost, kterou nám rozšířil už tisíc a jeden režisér a o hodně silný a neotřelý počin je vlastně okamžitě zaděláno.(22.1.2017)

Po zatknutí gestapom 13.12.1943 a odoslaní do internačného tábora vo Fossoli sa tomuto talianskemu chemikovi zmenil úplne celý život. Nasledovala 21. februára 1944 deportácia do koncentračného tábora Osvienčim kde strávil 11 mesiacov až do doby kedy tábor oslobodila Červená armáda 18.1.1945. Pochodu smrti sa nezúčastnil nakoľko začiatkom januára ochorel na šarlach a bol umiestnený v táborovej nemocnici. Choroba ho zachránila od istej smrti, veď z celkového počtu 650 talianskych Židov tábor opustilo iba 20 a Primo Levi bol medzi nimi. Omnoho lepší filmom na tú istú tému je Prímerie, 1997.(15.7.2015)

Cakal som nieco podobne ako SCHINDLEROV ZOZNAM (1993) alebo CHLAPEC V PRUHOVANOM PYZAME (2008), teda normalny film, ale tento film je iny a ani neviem, kam ho zaradit. Jedna osoba s kvalitnym ceskym dabingom vam vyprava hrozny pribeh z holokaustu, pricom len rozne uhly kamerou, nejake svetla a nenapadny zvuk sa vam snazia priblizit tu neprijemnu atmosferu, ale predstavivost je iba na vas. Je to akokeby vam niekto priamo do oci velmi presvedcivo vypraval pribeh, ktory zazil a ktory vas samozrejme zaujme. Problem je len v tom, ci to budete akceptovat, akym sposobom to bolo natocene, teda ze proste nic neuvidite, ale len to, co si sami predstavite, alebo vam to bude vadit, pretoze ocakavate normalny film. Priznam sa, ze ja by som si radsej pozrel film a to je aj dovod, preco som dal 3 *, ale v kazdom pripade ma to aj tak zaujalo.(7.8.2011)