Reklama

Reklama

Primo

(TV film)
  • USA Primo
USA / Velká Británie, 2007, 81 min

VOD (1)

Obsahy(1)

Upravená adaptace z originální produkce HBO, ve které září významný dramatik a herec Antony Sher, je složená ze vzpomínek Prima Leviho, který přežil holocaust. Tiché, ale naléhavé vyprávění o tom, jak byl coby italsko-židovský chemik zajat a poslán do Osvětimi, bere dech.  Umíte si představit život v koncentračním táboře? Tedy spíše přežívání, nebo přesněji boj o přežití... Primo Levi a další vězni jsou systematicky zbaveni majetku, osobní identity i vlastní hrdosti. Dostávají minimální možnou dávku jídla, potřebnou k tomu, aby mohli vykonávat nucené práce v krutém mrazu. Italsko-židovský chemik Primo se sblíží s Albertem, který je také chemik a společně si hýčkají těch několik okamžiků lidskosti a naděje, kterou objevili uprostřed pekla. I když jsou stále naživu, strašák smrti neustále visí nad jejich hlavami. Budou oni těmi dalšími, kteří budou vybráni a usmrceni? Primo přežije a je svědkem osvobození tábora ruskými vojáky. Díky jeho vzpomínkám můžete nahlédnout i do posledních dnů v koncentračním táboře před osvobozením, poté co Nacisté utekli. V dramatu z originální produkce HBO. (HBO Europe)

(více)

Recenze (16)

agassi68 

všechny recenze uživatele

Čo tu mám hodnotiť? Viktor Preis má skvelý hlas a dvakrát ma uspal.. Ako ďaľšie z množstva svedectiev o genocíde mi to pripadá ako nosenie dreva do lesa. Aj keď na druhej strane budú ľudia tvrdiť, že toho nie je nikdy dosť, aby sa budúce generácie vyvarovali podobných zverstiev. U mňa to niekedy vyvoláva opačný efekt - niečo ako za totáča sovietske filmy.. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Myslel jsem, že si po všech těk článcích, dokumentech a filmech už umím představit hrůzu holocaustu, ale nebyla to pravda. Film Primo není film, není to ani dokument vlastně tam jen jeden člověk chodí a vypraví, do toho občas nějaký zvuk, siréná nebo ostré světlo, případně z ničeho nic zazní německá věta, která na mě působila jak nůž pronikající do srdce. S každou další větou se mě svíralo u srdce víc a víc. Proboha kolik ty lidi museli vytrpět strachu, bolesti a ponížení, to je strašný. Po Primu jsem pochopil, že si ani nejde představit pocity lidí co zažily holocaust. Na závěr bych chtěl pochválit HBO s jakým citem postupovala při vyběru dabingu Antony Shera, protože na slovním přednesu vzpomínek Prima Leviho vlastně stojí celý posluchačův prožitek a Viktor Preiss byl skvělá volba. Bylo cítit jako do svého mluveného slova dává všechno co umí a že jen nečte nebo nepředříkává daný text, ale že ho skutečně vnímá a velmi silně prožívá a díky panu Preissovi máme tu samou možnost i my. ()

Reklama

Olík 

všechny recenze uživatele

One man show dramatického herce Antony Shera v produkci HBO vypráví sugestivní příběh chemika a pozdějšího spisovatele Primo Leviho (1919-1987), který byl jako italský žid na konci druhé světové války vězněn v pracovním táboře Monowitz. Bohužel na mne toto Americko-Britské drama působí jako amatérské představení jednoho herce v podání Joeyho Tribbianiho. Způsob podání mi přijde dobrý maximálně jako mp3 do auta a není hodný velikosti tématu. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Po zatknutí gestapom 13.12.1943 a odoslaní do internačného tábora vo Fossoli sa tomuto talianskemu chemikovi zmenil úplne celý život. Nasledovala 21. februára 1944 deportácia do koncentračného tábora Osvienčim kde strávil 11 mesiacov až do doby kedy tábor oslobodila Červená armáda 18.1.1945. Pochodu smrti sa nezúčastnil nakoľko začiatkom januára ochorel na šarlach a bol umiestnený v táborovej nemocnici. Choroba ho zachránila od istej smrti, veď z celkového počtu 650 talianskych Židov tábor opustilo iba 20 a Primo Levi bol medzi nimi. Omnoho lepší filmom na tú istú tému je Prímerie, 1997. ()

velkyvezir 

všechny recenze uživatele

Velmi příjemné překvapení. Tak minimální prostor a přesto taková vizuální stránka vyvolaná v mysli diváka sugestivním příběhem. Na plátně holé zdi, v mysli do detailu zhmotnělý prostor tábora. Je chybou chápat tento příběh jako poukazování na utrpení, které Němci spáchali na vězních, ale naopak jako zpytování svědomí vězňů z pocitu vlastního selhání a zbavení se lidskosti. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama