Primo (TV film)

USA / Velká Británie, 2010, 81 min

Richard Wilson

Ian Wilson

Antony Sher

Po zatknutí gestapom 13.12.1943 a odoslaní do internačného tábora vo Fossoli sa tomuto talianskemu chemikovi zmenil úplne celý život. Nasledovala 21. februára 1944 deportácia do koncentračného tábora Osvienčim kde strávil 11 mesiacov až do doby kedy tábor oslobodila Červená armáda 18.1.1945. Pochodu smrti sa nezúčastnil nakoľko začiatkom januára ochorel na šarlach a bol umiestnený v táborovej nemocnici. Choroba ho zachránila od istej smrti, veď z celkového počtu 650 talianskych Židov tábor opustilo iba 20 a Primo Levi bol medzi nimi. Omnoho lepší filmom na tú istú tému je Prímerie, 1997.(15.7.2015)

Primo je určitě netradičním filmem, na který se je třeba dívat tak trochu jinak. Anthony Sher odvyprávěl příběh Prima Leviho velice poutavě a ne káždý by to zvládnul minimálně tak dobře jako on, ale já si prostě nemůžu pomoct film u mě nevyvolával srovnatelné emoce jako třeba Schindlerův seznam a jiné filmy s podobnou tématikou... 6/10(2.7.2011)

• Olík

One man show dramatického herce Antony Shera v produkci HBO vypráví sugestivní příběh chemika a pozdějšího spisovatele Primo Leviho (1919-1987), který byl jako italský žid na konci druhé světové války vězněn v pracovním táboře Monowitz. Bohužel na mne toto Americko-Britské drama působí jako amatérské představení jednoho herce v podání Joeyho Tribbianiho. Způsob podání mi přijde dobrý maximálně jako mp3 do auta a není hodný velikosti tématu.(5.1.2011)

Velmi příjemné překvapení. Tak minimální prostor a přesto taková vizuální stránka vyvolaná v mysli diváka sugestivním příběhem. Na plátně holé zdi, v mysli do detailu zhmotnělý prostor tábora. Je chybou chápat tento příběh jako poukazování na utrpení, které Němci spáchali na vězních, ale naopak jako zpytování svědomí vězňů z pocitu vlastního selhání a zbavení se lidskosti.(11.6.2016)

HBO má dar na originální a neotřelá témata. V tomto případě stojí na hlavní stráži jeden silný příběh z koncentráku, jeden jediný herec, který jej vypráví a minimalistické prostředí, které má dotvořit už dost tak syrovou atmosféru. Pak už stačí jen naše představivost, kterou nám rozšířil už tisíc a jeden režisér a o hodně silný a neotřelý počin je vlastně okamžitě zaděláno.(22.1.2017)