Primo (TV film)

USA / Velká Británie, 2010, 81 min

Richard Wilson

Ian Wilson

Antony Sher

Velmi příjemné překvapení. Tak minimální prostor a přesto taková vizuální stránka vyvolaná v mysli diváka sugestivním příběhem. Na plátně holé zdi, v mysli do detailu zhmotnělý prostor tábora. Je chybou chápat tento příběh jako poukazování na utrpení, které Němci spáchali na vězních, ale naopak jako zpytování svědomí vězňů z pocitu vlastního selhání a zbavení se lidskosti.(11.6.2016)

Myslel jsem, že si po všech těk článcích, dokumentech a filmech už umím představit hrůzu holocaustu, ale nebyla to pravda. Film Primo není film, není to ani dokument vlastně tam jen jeden člověk chodí a vypraví, do toho občas nějaký zvuk, siréná nebo ostré světlo, případně z ničeho nic zazní německá věta, která na mě působila jak nůž pronikající do srdce. S každou další větou se mě svíralo u srdce víc a víc. Proboha kolik ty lidi museli vytrpět strachu, bolesti a ponížení, to je strašný. Po Primu jsem pochopil, že si ani nejde představit pocity lidí co zažily holocaust. Na závěr bych chtěl pochválit HBO s jakým citem postupovala při vyběru dabingu Antony Shera, protože na slovním přednesu vzpomínek Prima Leviho vlastně stojí celý posluchačův prožitek a Viktor Preiss byl skvělá volba. Bylo cítit jako do svého mluveného slova dává všechno co umí a že jen nečte nebo nepředříkává daný text, ale že ho skutečně vnímá a velmi silně prožívá a díky panu Preissovi máme tu samou možnost i my.(5.1.2011)

• Nail

Tak tohle je jako film jeden velké průser. Musel jsem to po 20 minutách vypnout. Absolutně mě to nebavilo se na to koukat, v tomhle pro mě HBO udělalo krok do propasti. Proč tomu dávám dvě hvězdičky? Jednoduše jsem si na spaní zaklapl obrazovku a poslouchal jsem to jako mluvené slovo. Hlas Viktora Preisse se sem opravdu hodí a poslouchá se to krásně. Takže příště jestli budou chtít natočit něco podobného, tak prosím pouze audio.(5.6.2011)

Čo tu mám hodnotiť? Viktor Preis má skvelý hlas a dvakrát ma uspal.. Ako ďaľšie z množstva svedectiev o genocíde mi to pripadá ako nosenie dreva do lesa. Aj keď na druhej strane budú ľudia tvrdiť, že toho nie je nikdy dosť, aby sa budúce generácie vyvarovali podobných zverstiev. U mňa to niekedy vyvoláva opačný efekt - niečo ako za totáča sovietske filmy..(25.8.2011)

• Olík

One man show dramatického herce Antony Shera v produkci HBO vypráví sugestivní příběh chemika a pozdějšího spisovatele Primo Leviho (1919-1987), který byl jako italský žid na konci druhé světové války vězněn v pracovním táboře Monowitz. Bohužel na mne toto Americko-Britské drama působí jako amatérské představení jednoho herce v podání Joeyho Tribbianiho. Způsob podání mi přijde dobrý maximálně jako mp3 do auta a není hodný velikosti tématu.(5.1.2011)