Xi you ji zhi da nao tian gong

• Čína 西游记之大闹天宫 (více)

Snímek vypráví o pouti vybraných postav dnes již klasického příběhu čínské literatury "Putování na západ", jinak známého pod názvem Opičí král autora knižní předlohy Wu Cheng-ena a zavádí nás do děje, kdy se Opičí král bouří proti Nefritovému císaři a tím vyvolá chaos, jenž je úvodem do dalších dobrodružství. (FIBO)

ConanVJ

Tak tento Opičí král jde v mnohém v šlépějích původního seriálu. Je to vlastně o tom, jak Sun vznikl, řádil v nebi a nakonec jak byl za své činy potrestán. Navíc je zde přidána zápletka, že božstvo porazilo démony a zakázalo jim vstup do nebe. Ti chtějí pomocí Suna opět nebe dobýt. Takže příběh je celkem pěkný, i když asi ničím nepřekvapí. Pak tu máme obsazení, které se určitě povedlo. Efekty jsou hodně okaté, ale celé je to vizuálně působivé. Souboje jsou zde spíš pomocí magie, než Kung-Fu. Celý film je natočený tak nějak bláznivě, kdy člověk nestíhá koukat, co se na obrazovce zrovna děje. Hudba je pěkná, ale místy mi přišla zbytečně roková. Já jsem s filmem spokojen a doufám, že bude natočené pokračování s putováním na západ a společníky ze seriálu. Za mě 85% :) ()

sniper18

Je to celkom dobrý fantasy film. Má pomerne dobrý príbeh o opičom kráľovi, ktorý sa po vojne bohov zrodí z božského krýštála a keďže je výnimočný, dostane možnosť študovať a dosiahne vysokú úroveň. Všetko berie na ľahkú váhu a dokonca sa zamiluje do démonky, ktorá ho očarila už po zrodení, ale kvôli svojej výnimočnosti je zatiahnutý do nebezpečných intríg medzi bohmi a tak ho čakajú mnohé problémy. Spracovanie je celkom slušné, síce toto nie je práve typ zápletky, ktorý by ma mohol výraznejšie baviť, prakticky najzaujímavejšie na nej mi prišlo to, že je to jeden z veľmi mála prípadov, v ktorom nevystupujú žiadne ľudské postavy a neodohráva sa v prirodzenom prostredí, ale vystupujú tu výhradne samí bohovia a démoni, či už na nebesiach, podsvetí, prípadne v medznom a pre mňa rozhodne najlepšom prostredí. A tak ma dej nedokázal plnohodnotne vtiahnuť, ale aspoň je to príjemne svižné a pozerá sa na to až prekvapivo dobre. A može za to hlavne toto dosť netradičné prevedenie, ktoré je v pravom protiklade k väčšine podobných filmov. Teda hlavný príbeh, v ktorom ide o tie intrigy a problémy medzi bohmi ma vlastne ani moc nezaujímal, ale prišlo mi, že tu ani nemá až tak veľa priestoru a skôr tu ide o tie dejovo menej dôležité scény, z ktorých ale mnohé majú veľmi príjemné čaro presne v tom pravom čínskom štýle, vyžaruje z nich taká pozitívna energia a práve tieto sa mi veľmi páčili. Takže napríklad sekvencie, pri ktorých sa pomaly ničia nebesia si ma nezískali, ale aspoň ani nenudili a na druhú stranu kľudne aj obyčajný nedôležitý rozhovor medzi dvomi oddychujúcimi postavami sa mi páčil. A nájde sa tu aj pár perfektných sekvencií, z ktorých som bol pomaly až nadšený. Takže akcia sa mi tu aj ťažko hodnotí, je jej tu priemerné množstvo a síce často je mimoriadne veľkolepá a celkom slušne natočená, ale nie je to môj štýl. A tak mi síce nevadila, ale nenájde sa tu ani jedna akčná scéna, ktorá by ma skutočne bavila. Herecké obsadenie je skvelé, Donnie Yen v hlavnej úlohe sa tu síce moc užiť nedá, predsa len nehrá človeka a ani na okamih nemá prirodzenú podobu, ale aj tak ma táto jeho postava celkom bavila, k tomu perfektný Chow Yun-Fat ako nebeský cisár, len mohol mať viac priestoru, dvojica záporákov Aaron Kwok a Peter Ho a plno výborných, prevažne ženských postáv, ktoré ale tiež nemajú taký priestor, aký by som chcel. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, síce vizuálna stránka často za očakávaniami zaostáva, ale u mňa našťastie práve v akcii, ktorá ma nebavila a tie pokojnejšie sekvencie sú zvládnuté skvelo, pričom aj tie vytvorené lokácie sú často nádherné. Inak cítiť, že režisér mal s touto veľkoleposťou dosť problém, ale aj tak som si tu našiel plno dobrého, čo sa mi páčilo a tak aj z tejto stránky u mňa prevládajú kladné pocity. A nesklame ani hudba. Pôvodne som vôbec nevedel, čo od takéhoto projektu môžem očakávať, tu bol možný takmer akýkoľvek výsledok, ale nakoniec som dosť spokojný. Hlavná zápletka a akcia sa moc chváliť nedajú, ale skvelí herci, vizuál mimo akcie a množstvo veľmi príjemných scén, páčilo sa mi to a ešte si to kľudne pozriem. 73% () (méně) (více)

sheen

To byl úlet a ujetina, takovou šílenost bych čekal od Tsui Harka :) I na mně jako fandu takových bláznovin to bylo moc. ()

Vavča

Forma zvítězila nad obsahem. Občas působivé, ale zoufale špatně zrežírované, nekonzistentní. Někdy Vám poklesne čelist z efektů a předváděných triků, soubojů, jindy si říkate, že to cgi působí nepřirozeně, uměle jako průměrná PC hra. Atmosféra a tempo si občas vezmou dovolenou, herecké obsazení je OK, ale šlo z něj vytřískat více, stejně jako z celé vizuální složky filmu, který se neustále odkládal skoro tři roky od původně slibované premiéry. Čínským filmařům (kromě Tsuie Harka) bude asi ještě chvíli trvat, než se naučí správně pracovat se západní technologií počítačových triků. Aspoň OST, které složil Christopher Young mohu pochválit, jinak bohužel slabé a spíše z nostalgie a milosti za tři hvězdy. ()

predators odpad!

Viděl jsem spoustu šílených filmů a tento patří mezi ně...doba, kdy jsem obdivoval Sun wu kunga je asi nenávratně pryč. Tehdy to však mělo hlavu a patu, i když to bylo taky ujeté. Plus ty šílené cgi animace a létačky...děkuji, nechci! 10% ()

kajda.l

Infantilní digitální marnost za sto mega. Opičárna! Při závěrečném fightu King Kong vs Mínotaur jsem se div nezadávil křupkou. A to byl seriálový Sun a jeho pobočník Čuník mým dětským hrdninou. Bolestné. 50% ()

Lacike

Cakal som riedku sracku, ale pritom to bolo celkom huste. Najviac ma prekvapilo, ze to ma zmysluplnu a funkcnu zapletku, ktora ma celkom bavila. Na chvilu vo mne ozilo dieta, ktore sledovalo stary dobry, dnes uz klasicky serial Opičí král, ktory kedysi davno u nas vysielali v TV. Takze napriek u mna neoblubenemu zanru fantasy ma Opičí král a jeho dobrodruzstva zaujimaju. Donnie Yen ako opicak bol zabavny, Yun-Fat Chow ako cisar charizmaticky. Aaron Kwok ako zaporak demonicky a ako bonus tam je kopa nadhernych zien. Hlavny problem tohto filmu je ale vizualna stranka. Triky su na primitívnej urovni. Co je velky problem, kedze sa drviva väcsina scen natacala pred modrym platnom a vsetky tie potencialne uzasne scenerie dorobili pocitacom. Lenze vysledok vyzera ako hruby nacrt na zaklade ktoreho sa sceny zostrihaju a potom sa konecne dorobia spickove triky. Ale na dorobenie spickovych trikov uz peniaze evidentne neboli. Tym padom nefunguju ziadne akcne sceny a ani zabery v ktorych by sme sa mali kochat originalne vymyslenymi svetmi. Akcnym scenam lame väz aj absencia akejkolvek gradacie, pretoze nadprirodzené schopnosti postav nie su nijak premyslene a vysvetlene. Proste postavy po sebe strielaju ohnive firebally, pripade divnu ciernu hmlu a po chvilke bez akejkolvek logiky sa bitka skonci. Asi mam dobru naladu vdaka sympatickej teme alebo vdaka tomu, ze som cakal totalny odpad, ale nakoniec davam 3 hviezdicky, pretoze by som si s radostou hned pozrel pokracovanie, ak by tvorcovia dokazali poriadne dotiahnut aj vizualnu stranku. ()

corpsy

Digitálnejšie ( a to tiež nie príliš zdatne ) to už zrejme ani nešlo. Pozlátko tak krikľavé a ligotavé, že sa chce človeku ,,blejt,, od celej tej umelosti. Nechápte ma zle, ale takto koncipovanú fantasy dokážu naozaj len v Číne. Pravdepodobne je takto stavané ich publikum. Iný kraj, iný mrav ( ostatne by som chcel vidieť jak by sa Slováci popasovali so svojimi legendami, napr. také Povesti z Tatier ). ()

Lokutus odpad!

čistokrevnej digitální supershit na úrovni spy shits akorát zasazenejch do čínskejch reálií, kde místo labilních rodriguezovejch parchantů lítá snad ještě votravnější zmutovaná vopice. Young si se svojí hudbou zasloužil o poznání lepší film než tuhle nebetyčnou slátaninu. ()

Chen

Obvykle mi asijská přeplácanost nevadí, vlastně ji mám rád, ale všeho s mírou. Tohle je digitální zběsilost bez pořádného příběhu, akce je průměrná a nezachrání to ani Donnie Yen a charisma Yun-Fat Chowa. Raději se vrátím k stařičkému seriálu Opičí král. ()

Brain-D

Nevtipné efektní pěkně barevná blbůstka pro děti, která opravdu zmrazila všechna očekávání. Nejvíce mě naštvala choreografie a záběry, kde kung-fu, které jsem očekával tu prostě nebylo. Donnien Yen a Chow Yun-Fat jsou skvělý herci. Tohle jim muselo trošku uškodit, i když si pořád myslím, že pro děti je to skvělý film. ()

VanTom

Po většinu času jsem tedy na tyto bláznivé digitální omalovánky civěl dost vykuleně. Velkofilmové převyprávění tradiční čínské legendy / pohádky se se západním divákem nepáře, je pitoreskní, odvázané, barevné, emočně ploché a značně zbrklé - měl jsem třeba problémy odhadnout, jak velké časové období mezi událostmi zrovna uplynulo. A i když se mi brzy málem začalo zajídat, nakonec mě přece jen zaháčkovalo. Na čemž měla lví podíl opravdu fantastická orchestrální hudba Chrise Younga, pomáhající obrazu každým tónem. ()

Thunair

Epické vyprávění o Sun Wukongovi, které někteří znají ze staršího seriálu, jiníé z románu Putování na západ. Film je dost rozdílný od obojího. Z knihy adaptuje jen první polovinu, tedy část která se věnuej zrodu, vzestupu, pádu a začátku cesyt k rehabilitaci právě Opičího krále. I ta první polovina knihy je ovšem tak obsáhlá, že by ji dvouhodinový film těžko obsáhl, ale i tak se o to tenhle snímek pokusil. Díky tomu sou některé části dost zkratkovité a film jak ocelek působí místy jako sestříhaná televizní série, to je ale také jediná chyba. Hromady CGi v epických scénách a soubojích nevadí a baví. Vedlejší role velkých čínských jmen sou příjemné zpestření a Donnie Yen coby Wukong předvádí perfektní hravost, kterou by do něj po seriozních hereckých výkonech málokdo čekal. Za mě bez ostychu 5* (9/10) ()

FIBO

Nová, značně předigitalizovaná verze klasického čínského příběhu, resp. jeho úvodní části. Příběh pouze volně vychází z původní předlohy a spíš než kde jinde tu dominuje akce a počítačem generovaný obraz. To samo o sobě nemusí být nutně špatně, ale čeho je moc, toho bývá příliš. Plusem mohou být dobře ztvárněné postavy a povedené masky, za zmínku určitě stojí jistá věrnost předloze, bohužel toto pohlcuje až přílišná akce a CGI, které celé prostředí dělá méně a méně přirozené a filmově uvěřitelné. Po vzájemném souboji kladů a záporů zůstává spíše šeď, podbarvená zajímavou a poutavou hudbou Christophera Younga. ()

Hanys_

Ten seriál mám v živé paměti, protože v dětství to byla fakt pecka (čert ví, co bych říkal, kdybych ho viděl dneska), ale tahle digitální sračka s otravnou opicí v hlavní roli, to bylo fakt peklo. ()

TERRORDROME

Aj ja patrím k tým čo kedysi videli seriál Opičí Kráľ na obrazovke Československej Federatívnej televízie a pripadalo im to ako zjavenie z vesmíru. Táto filmová verzia ( ktorá zachytáva Wukongove počiatky a "kariéru" na nebesiach ) je zatiaľ najveľkolepejším spracovaním a oproti iným epickým čínskym fantasy má tú výhodu že dej je jasne daný a nepustí, takže nie je tak jednoduché utopiť ho v drístoch a nude. Teda aspoň za predpokladu že sa ho tvorcovia budú držať. Áno držia, aj keď niektoré veci samozrejme vynechávajú, iné pozmeňujú ( Wukong sa v predlohe vydáva na cestu za učením kvôli strachu zo smrti, tu kvôli šetreniu časom za ním dôjde majster sám na pokyn Nefritového cisára a odvedie ho na výcvik ) a niečo zas pridávajú, konkrétne celú tú zápletku s pomstou démona ktorá rámcuje celý príbeh. Čínske digiefekty sa stále nemôžu plne rovnať Hollywoodskym, poletovanie, divoké kúzla a zbesilá deštrukcia sú uspokojivo bombastické, na druhej strane animované potvory vyzerajú proste ako hračky made in china, hlavne tie dračie kone a záverečný zlatý King Kong. Čo mi vadilo je že väčšina diania je strašne mechanická. Najviac to asi kričalo v scéne z podmorského paláca kam Wukong proste napochodoval, zobral si čo chcel a zasa vysmahol. A vyložene ma štval Chow Yun-Fat ako Nefritový cisár, čo bol strašný bambulo, stále sa priblblo usmieval a zrejme by pokojne nechal Wukonga aby sa mu vysral rovno na hlavu. Tento sucho nezainteresovaný prístup sa zlomí až v poslednej štvrtine kde sa démonom oklamaný Wukong poriadne naštve a ide rozboriť nebesá, z čoho je konečne cíťiť nejaká uchopiteľná motivácia postavy. Takže globálne vzaté, táto adaptácia je fajn velkolepá, a svižná, ale k dokonalosti ( ktorú si samozrejme každý predstavuje inak ) jej čo to chýba. Film končí uväznením Opičiaka po horou a jeden pohľad na chrbát prichádzajúceho mnícha vyčarí úsmev na tvári fanúšika spoľahlivejšie než čokoľvek predtým. P.S. opičiaka Sun Wukonga hrá bojová superstar Donnie Yen čo je úplne jedno, lebo ho pod maskou aj tak nepoznať a akciu vzhľadom k povahe filmu obstaráva hlavne digitál. ()

maty39

Sun Wukung je pojem, který si pamatují všichni fandové čínského seriálu, který kdysi vysílala jedna z našich televizí. Monkey King je vlastně takový opičákův origin story. V posledním záběru filmu dokonce uvidíte záběr na ta známá mnichova záda (žlutý hábit s červeným pláštěm - po zádech mi přeběhlo příjemné mrazení). Samotný film je půměrná fantasy historka a absolutní digitální peklo. Raději bych si dal znovu ten geniální seriál Opičí král, co mě tak bavil v dětství. ()