Tmavý chléb

• Česko Černý chléb (festivalový název) (více)

Záhadný příběh chlapce Andreua se odehrává v drsných poválečných letech v Katalánsku. Náhodné setkání s brutální vraždou se pro něj stává iniciačním zážitkem, díky němuž pochopí, že patří mezi poražené. Dětskýma očima tak pohlížíme na katalánské dějiny odboje. Ty jsou zde vylíčeny jako svět dospělých, kde vládne lež, pokrytectví a zrada. Andreuův otec je jedním z hlavních podezřelých z vraždy, což do chlapcova života vnese převratné změny. Ty ho mimo jiné donutí rychle dospět a zaujmout stanovisko k chování dospělých, s nímž většinou nesouhlasí. Kvůli tomu se nejen zřekne vlastních kořenů, ale nakonec odhaluje i temnou stránku vlastní duše. Režisér Agustí Villaronga se proslavil především velmi ponurými a drsnými příběhy, které diváky občas přenesou za hranici hororu. Také v Tmavém chlebu vytváří tíživou, dusnou atmosféru, která má daleko k obvyklým sladkobolným reflexím dějin očima dětí. (La Película)

Composter

Uhrancive. Srovnani s Faunovym labyrintem sedi. Cerny chleb je vsak mene fantaskni a vice brutalni k osudu deti. Krasna kruta "pohadka". ()

Marys

LFŠ 2014: Po snímku Tras el cristal som čakal, že Pa negre od toho istého režiséra ma do seba rovnako vtiahne a nepustí, no nebolo tomu tak. Film bol zbytočne ukecaný a komplikovaný, navyše sa na neskutočne škaredé Španielky nedalo pozerať. Nemôžem odškriepiť myšlienku a niektoré zaujímavé vyhrotené scény, no vo všeobecnosti som sa trochu sklamal. ()

BOURQUE

Silný príbeh „jednoduchých“ ľudí s dosť tvrdou úvodnou scénou. Dobre vybrané priestory, ktoré sú kamerou perfektne zachytené. Presvedčivý výkon mladých s menom F. Colomer a M. Comas. Možno až príliš veľa vedľajších postáv. PS.: „Tmavý chlieb a červený cukor.“ Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

markotter

Tmavý chléb by se klidně mohl jmenovat Tajemný chléb protože atmosféra je po celou dobu hodně tajemná, místy strašidelná až hororová, doplněná výbornou hudbou. To je také nejlepší na celém filmu, protože příběh zas až tak propracovaný není, na druhou stranu zbytečně komplikovaný. Ale protože jsem celou dobu seděl a ani nedutal a podařená atmosféra mě dokonale do filmu vtáhla, dávám slabší 4 hvězdy. ()

štíple

Musím říct, že jsem se místy ztrácela. Po filmu jsme se snažili dát dohromady kdo, jak, proč atp., ale nevím, jestli se nám to podařilo. Asi bych se potřebovala na film podívat ještě jednou nebo možná dvakrát, abych ho lépe vyhodnotila. Seděla jsem před tlumočnickou kabinou a kromě katalánštiny a anglických a českých titulků jsem poslouchala nedobrovolně i španělštinu. Komentář doplňuji 17.2. Po včerejším shlédnutí dalšího filmu Agustí Villarongy Moře mi režisér a jeho tvorba nedá spát. Mimo jiné jsem zjistila, že za Tmavý chléb dostal 9 cen Goya (Nicméně film Moře se mi přes všechny hrůzy zdál lepší). Won: Best Actress– Leading Role (Nora Navas) Won: Best Actress – Supporting Role (Laia Marull) Won: Best Art Direction (Ana Alvargonzález) Won: Best Breakthrough Actor (Francesc Colomer) Won: Best Breakthrough Actress (Marina Comas) Won: Best Cinematography (Antonio Riestra) # Won: Best Director (Agustí Villaronga) # Won: Best Picture # Won: Best Screenplay – Adapted (Agustí Villaronga) ()

LeChouan

Nesentimentální film. Postupně odstraňující počáteční mystické tajemno a především postupně odstraňující iluze. Nejde ani tak o příběh o vypořádávání se vítězů a poražených po skončení Španělské občanské války, kteří spolu musejí po ukončení konfliktu zase začít nějak spolu-nažívat. Jde o zločin, o ubohost toho zločinu; vinu a trest; pozemskou spravedlnost, která neměří všem viníkům stejně a o otázku, zda je šance na kvalitnější život (myšleno život v dostatku, možnost vzdělání, …) zadarmo a kdo cenu za lepší život pro své dítě platí – zda pouze jeho rodiče nebo i dítě samo. A čím se to vlastně platí. ()

Polda99

Velmi zajímavý film o tom, jak malý chlapec nahlíží na svět dospělých, přičemž právě tento pohled do světa lží, polopravd a pokrytectví donutí malého chlapce vzdát se své rodiny a svých kořenů a dobrovolně se rozhoduje strávit zbytek života s lidmi, kteří nepřímo mohou za smrt jeho vlastního otce...tento posun hlavního hrdiny od obdivu ke svým rodičům na začátku filmu k odporu a hanby za ně na konci je skvěle vykreslen. Skvělé výkony, skvělá témata propojená dohromady v celek, který ve vás rozhodně zanechá svoji stopu. Pro mě nezapomenutelný zážitek o tom, jak krutý může být svět dospělých pro malé děti a především, jaké to v nich zanechává následky, nesoucí si celý život.... ()

JARDAHONDA

Syrové drama poválečného snímku, které ukazuje pohled na těžkou dobu dětskýma očima...... K tomuto dramatickému příběhu budu stručný : Herci byli vhodně vybráni a svou úlohu splnili myslim si, že dobře. Děj filmu se ovšem zbytečně natahoval a tím se začala místy oběvovat nuda. Připadalo mi, že se spíš povídalo než hrálo. Celkový dojem a závěr hodnotím 50% ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012