Zlatokopové z Arkansasu

• Československo

Zlatokopovia z Arkansasu

Western

Západní Německo / Itálie / Francie, 1964, 105 min

Dva chrabří pistolníci se postaví za nebohé obyvatele malého města a osadníky proti indiánům "na válečné stezce" a proradnému vůdci zdejších banditů Ellisovi (takový malý Santer), který chce jen velké zisky za co nejméně práce, tudíž, nedávno zjištěné zlaté žíly v okolních horách.!! Dobro vždy zvítězí a zlo prohraje, May by zajásal, ale o něj ani jeho dílo se tu nejedná, přesto film nepostrádá kvalit hlavně stran krásné české přírody.. :-)(16.12.2011)

Tak jsem to snad po pětadvaceti letech znovu viděl... Jistě, podobný druh snímků je a vždycky bude částečně naivní, ale takových filmů je vážně spousta. Z obecně adorovaných, které já nějak zvlášť nemusím, mě napadají například Hvězdné války, ale nechci nikoho zbytečně nasrat. Šlo mi jen o určitou protiváhu z jiného kontinentu. Zde poctivé řemeslo spolu s naprosto hutným sentimentem vytáhlo moje hodnocení na převelice spokojené čtyři hvězdičky. BĚŽTE NĚCO DĚLAT. COPAK JSTE NIKDY NEVIDĚLI MRTVÝHO INDIÁNA?(27.3.2014)

Na piatkové popoludnie to ušlo. Adorf v hl. zápornej úlohe hrá výborné, bohužial žiadne kladné postavy mu nekonkurujú. V úlohe šerifa môžeme vidieť slovenského herca Jaroslav Rozsívala. Film nezačína zle, ale ku kocu mu dochádza dych, a samotný koniec je až velmi uponahlaný. Nemeckým pesničkám vo filme sa treba radšej vyhnúť/pretočiť :) Film je slabší ako väčšina mayoviek a konkurovat snáď môže východonemeckým mitičovkách (tým lepším ale :-) Hodnotenie: 55%(15.2.2013)

• pakobylka

Všichni zúčastnění se poctivě (?) snaží o přivolání autentické atmosféry filmových mayovek, které přinesly slávu Pierru Bricovi jakožto legendárnímu náčelníkovi Apačů. Aby byly síly vyrovnané, vy se naopak ze všech sil pokoušíte uvěřit produktu jejich práce - a jen tak mimochodem v skrytu duše doufáte, že pravda a láska pro jednou zase zvítězí nad lží a nenávistí .. a lidskou hamižností - alespoň na chvíli ... aby ten prchavý okamžik mohli filmaři zachytit pro případný happy end. Jenomže s dějovou linií je to tak trochu na levačku: Údajný přítel Indiánů neváhá ani vteřinu - a když jde do tuhého, postaví se bez výčitek na stranu svých bílých soukmenovců, aniž by se jakkoli pokusil zamezit následnému masakru. Pátrání po vrahovi jednoho (!) bílého muže tak uprostřed víru dramatických událostí působí maličko groteskně - a co se závěrečné "spravedlivé" bitvy týká, mám nepříjemný pocit, že kladně se tvářící bílý bratr své rudé bratry jen využil pro dosažení vlastního cíle ... jako mnohokrát předtím ... jako mnohokrát potom. Dokud zdecimované zbytky kdysi hrdého národa nenahnal do rezervací, aby si mohl přivlastnit celou jeho zemi. Howgh. P.S.: České lokace jsou sice velice fotogenické (ostatně jako vždycky), ovšem morální ani jakýkoli jiný profil snímku nevylepší.(2.6.2015)

Průměrný western, který přišel ve stejné době jako "Vinnetou". Hlavně tu potěší přítomnost známých českých tváří. Olga Schoberová tu nemá moc důležitou roli, ale takový Jiří holý je vidět mnohem víc. Jinak je to ale celkem klasický westernový příběh o tom, jaký negativní vliv má zlato na lidi, kteří se dostanou do jeho blízkosti.(4.3.2015)

• - První film zahraniční produkce ve kterém pracovali čeští kaskadéři. (sator)

• - Ve snímku byla použita maketa westernového městečka z filmu Limonádový Joe aneb koňská opera (1964). (Olík)

• - Film, který běžel v socialistickém Československu v kinech s českými titulky, se natáčel nedaleko Berouna, ve skalách v Srbsku a proslavil se hlavně tím, že při útoku Indiánů plavaly v záběru po řece kelímky od piva. (Mariin)