poster

Vor v zakoně, vládce podsvětí

 • Německo

  Ehre der Paten - Russlands Mafia, Die

 • Německo

  Diebe im Gesetz

  (Německo)
 • Izrael

  Ganavim Ba Hok

  (Izrael)
 • anglický

  Thieves by Law

 • český

  Zločinci podle zákona

  (festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Německo / Izrael / Španělsko / Norsko, 2010, 90 min

Scénář:

Alexander Gentelev
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • dwi
  ****

  Alexander Gentelev na osudech tří mafiánů mapuje transformaci kriminálního podsvětí v ruské společnosti. Leonid Bilunov, Alimzhan Tokhtakhunov a Vitaly Demochka přinášejí cenná svědectví o mafiánských praktikách, vydírání, finančních machinacích a kriminálnických strukturách, které dodnes prorůstají do nejvyšších pozic ruské i evropské politiky. Byť si všichni tři protagonisté úhel vlastního pohledu uzpůsobují tak, aby v očích veřejnosti působili zejména v pozitivním duchu, z mnoha výpovědí je patrné, že krev na jejich rukou sice zaschla, ale nadále tam zůstává. Thieves by Law by konečně mohl inspirovat některého z českých dokumentaristů, aby místo prefabrikovaných sociálních témat natočil podobnou transformaci v českém prostředí...(28.11.2010)

 • esopesokeso
  ****

  Neuveriteľné.Pár ruských bosov si dali na zrejme na zakázku spraviť o nich dokument.Pekne vypovedali o svojej kriminálnej minulosti, že peniaze ležali na ulici, len stačilo niekoho zabiť..normálne sa jeden boss pýtal, nech im ukážu aspoň jedného jediného milionára, čo nemá kriminálnu minulosť.Kto chcel podnikať musel platiť, kto neplatil, potom zaplatil, ten kto nezaplatil už nie je medzi živými.Ale vraj bývala veľká kriminálita je už minulosťou..pekne prešli na legalizovaný obchod.Zrazu prišiel telefonát: Čo on kandiduje do volieb?No ale neohlásil sa..toto musím preveriť a dám ti vedieť...teraz ti to nemôžem všetko o tom povedať." Nepostihnuteľní, borec má knížku od Borisa Jeľcina s jeho podpisom, kontakty všade... Dalšia ukážka bola v jednej francúzskej reštaurácii... prišiel za ním kamarát, že keby on dostal za bagateľ túto reštauráciu, tak by ju zveľadil...nebol problém, lebo majiteľ reštaurácie bol vraj jeho "kamarát", tak no problem..dnes reštaurácia prekvitá.No ako drzé, vravia to do očí, nič konkrétne, ale všetci o tom vedia... Vor v zakoně(14.7.2013)

 • Hwaelos
  ****

  Gentelevův dokument je zajímavý především informativně. Popisuje, jak Vory v Zakoně vlastně za komunismu vznikly, odhaluje, jakým způsobem se jejich podnikání vyvíjelo za doby privatizace a překvapivě otevřeně ukazuje, jak prorůstají poloilegální lobby bývalých (?) mafiánů do politiky a obchodu současného Ruska. Velké emoce nečekejte. Je taky trochu škoda, že krom špiček současného byznysu tohoto ražení, neuvidíme v televizi, jak vypadá život normálních pěšáků. Ale je jasné, že film nemůže obsáhnout úplně všechno.(16.11.2011)

 • peto580
  ****

  o tých vraždách hovoria ako by natierali maslo na chlieb. Aspoň vieme čo sme tušili. Čo by som ocenil je pohľad na dnešnu situáciu ale myslím že ten ani nie je treba keďže je to posledný kúsok skladačky ktorú si dokáže doplniť každý sám. Ale mať to ,,na plátne" neuškodí. Česká verzia http://www.youtube.com/watch?v=iG5CagkUqK4(9.4.2013)

 • gudaulin
  *****

  Tak schválně, který zločinec je úspěšnější - ten, který šestkrát utekl z vězení, honila se za ním policie šesti států i sám Interpol a poté dával exkluzivní interview do novin a časopisů, aby se stal uznávanou celebritou, nebo ten, který si v anonymitě krade ve velkém a nikdy neodhalen si se slušnou pověstí možná i filantropa užívá neprávem získaný majetek. Ruští zločinci zobrazení v dokumentárním snímku patří do té první sorty a je svým způsobem fascinující sledovat jejich výpovědi před kamerou, i když ten, kdo chce, dokáže si už dávno předtím udělat obrázek o divokých jelcinovských letech v privatizovaném Rusku i o chaosu nezvládnuté Gorbačovovy perestrojky a nemůže ho překvapit obrovská míra korupce a neexistence státních struktur, které by dokázaly čelit vlně zločinu. Zatímco jinde v postkomunistické Evropě byl zločin sice vlivný a zašantročily se nemalé částky, tady v Rusku prakticky neexistovalo podnikání, které by nevycházelo z kriminálních kořenů a metod. Člověk se nestačí divit otevřenosti zločineckých bossů, kteří jsou si prakticky stoprocentně jistí svojí nepostižitelností. Ruský organizovaný zločin není chytrý a efektivní, je spíš brutální a drzý. Podobný dokument nikdy v minulosti nevznikl a ani nevznikne např. o činnosti nigerijských podvodných gangů, čínských triád nebo mafie a Camorry. Tyhle skupiny jsou daleko efektivnější a dobře ví, co znamená zákon mlčení. Každopádně jde o hodně zajímavý a po obsahové stránce mimořádně silný dokument, který hodně prozrazuje o současném Rusku a jeho společnosti. Celkový dojem: 95 %.(11.5.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace