poster

Vor v zakoně, vládce podsvětí

 • německý

  Ehre der Paten - Russlands Mafia, Die

 • německý

  Diebe im Gesetz

 • Izrael

  Ganavim Ba Hok

  (Izrael)
 • anglický

  Thieves by Law

 • český

  Zločinci podle zákona

  (festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Německo / Izrael / Španělsko / Norsko, 2010, 90 min

Scénář:

Alexander Gentelev
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • sellsakul
  *****

  Keď človek vidí takýto dokument, tak v kútiku duše len ticho závidí nad životom, ktorý viedli tí ľudia. Ale na druhej strane, keď som videl, ako típek bol na cintoríne a asi minútu hovoril mená mŕtvych kamarátov, tak ma tá závisť veľmi rýchlo prešla. Dokument je spracovaný pútavo, podobne ako u Cocaine Cowboys a Cocaine Cowboys 2 som obdivoval tých típkov ako v maximálnom kľude rozprávali o tých zverstvách a bolo vidno, že si to užívajú. Vyskúšal by som si taký život, aspoň na chvíľu.(13.11.2011)

 • EastWicka
  *****

  "Rusko je jen zdánlivě součástí Evropy. Ve skutečnosti je to jiný, mnohem drsnější svět..." Vynikající a vzhledem k tomu, s kým jsou rozhovory - u čaje a v domácím prostředí - vedeny, také nesmírně překvapivý dokument. Prosvítají z něj psychologické miniportréty několika bosů ruské mafie - vorů v zakoně. Mluví otevřeně, bez servítek, pragmaticky a pyšně o tom, jak budovali svá impéria a přibližují pravidla, podle nichž se v jejich světě hraje. Všichni strávili téměř 20 let op ruských věznicích, od raného mládí, a v krutém prostředí ovládaném podsvětím (podle jednoho z vorů však "čistším, čitelnějším než svět venku") se vypracovali, získali si moc, respekt, cvik v "byznysu", v zabíjení lidí bez mrknutí oka. Některým se při rozhovorech žoviálně blýskají očka: "A podle vás se třikrát trestaný člověk nemůže stát poslancem? Ani starostou? Ne? Kde to, proboha žijete?!". Z mimiky jiných zase člověku v hlavě zabliká radar: predátor! Nedalo se nevzpomenout si na Kmotra - a taky na Putina.(21.1.2016)

 • neoBlast
  ***

  Otevřenost, se kterou zpovídaní vyprávějí je opravdu až zarážející, možná až příliš neuvěřitelná a tím pro diváka oddalující. Ať už jste přišli do "styku" s ruskou mafií přes vynikající Východní přísliby nebo přes GTA:IV, je tento dokument zajímavým nastíněním, i když velmi fušersky natočeným dílem. Postrádá jakoukoliv atmosféru a tak pouze sterilně tlachá. Člověka napadá co by s podobně kvalitním přístupem k informacím provedl takový Errol Morris nebo Werner Herzog. 50 %(27.2.2012)

 • kebom
  **

  Nepríde mi veľmi zaujímavé a poučné pozerať na nejakých ruských šašov, ktorí sa nesmierne chcú podobať talianskym alebo chicagskym náprotivkom a chcú vyzerať, ako veľkí ruskí mafiáni, či čo. Väčšinu dokumentu ide o vychvaľovanie indivíduí (cudzím a nakradnutým) bohatstvom a pocitom istoty z beztrestnosti. V každom prípade niektoré výpovede považujem za nadnesené (veď treba zastrašovať, i keď to nemusí byť pravda). Oceňujem, že sa vôbec postavili pred kameru a takto sa divákom predstavili so svojim živobytím. Majú sa veľmi dobre, ale keď niekto musí spať dobre že nie v bunkri, tak je jasné, že sa pre neho už niekde vyrába guľka...(27.6.2011)

 • gudaulin
  *****

  Tak schválně, který zločinec je úspěšnější - ten, který šestkrát utekl z vězení, honila se za ním policie šesti států i sám Interpol a poté dával exkluzivní interview do novin a časopisů, aby se stal uznávanou celebritou, nebo ten, který si v anonymitě krade ve velkém a nikdy neodhalen si se slušnou pověstí možná i filantropa užívá neprávem získaný majetek. Ruští zločinci zobrazení v dokumentárním snímku patří do té první sorty a je svým způsobem fascinující sledovat jejich výpovědi před kamerou, i když ten, kdo chce, dokáže si už dávno předtím udělat obrázek o divokých jelcinovských letech v privatizovaném Rusku i o chaosu nezvládnuté Gorbačovovy perestrojky a nemůže ho překvapit obrovská míra korupce a neexistence státních struktur, které by dokázaly čelit vlně zločinu. Zatímco jinde v postkomunistické Evropě byl zločin sice vlivný a zašantročily se nemalé částky, tady v Rusku prakticky neexistovalo podnikání, které by nevycházelo z kriminálních kořenů a metod. Člověk se nestačí divit otevřenosti zločineckých bossů, kteří jsou si prakticky stoprocentně jistí svojí nepostižitelností. Ruský organizovaný zločin není chytrý a efektivní, je spíš brutální a drzý. Podobný dokument nikdy v minulosti nevznikl a ani nevznikne např. o činnosti nigerijských podvodných gangů, čínských triád nebo mafie a Camorry. Tyhle skupiny jsou daleko efektivnější a dobře ví, co znamená zákon mlčení. Každopádně jde o hodně zajímavý a po obsahové stránce mimořádně silný dokument, který hodně prozrazuje o současném Rusku a jeho společnosti. Celkový dojem: 95 %.(11.5.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace