Vor v zakoně, vládce podsvětí

• Česko

Thieves by Law

Dokumentární / Životopisný

Německo / Izrael / Španělsko / Norsko, 2010, 90 min

Alexander Gentelev

Neviem, čo niektorí čakali od tohto dokumentu, snáď nie vraždu v priamom prenose. Taktiež nie každý dokument je hneď úplne investigatívny, toto je skôr opisný dokument pre ľudí, ktorí sa tejto téme nerozumejú a môže ich dostať do obrazu. Je chronologický, síce vyzerá, že v ňom jednotliví mafiáni rozprávajú len to, čo sami dovolia, no každý povie niečo iné a spolu to dáva zaujímavú mozaiku praktík. Nikdy vám tu neprezradia všetko, no opísali to zaujímavo. Nedávno kamarát zakladal reštauráciu a hneď mu volali vraj "Sýkorovci" a pritom mu ochranu mali zabezpečiť inak, takže oni nespali aj keď mu mali dať pokoj a to sa mu nevyhrážali raz. Proste aj keď robil projekty, tak bez toho, aby dal nejakú províziu, tak by tie jeho veci zrejme neprešli, proste aj u nás je mafia, korupcia a zločin všade, no Rusko je brutálnejšie, chladnokrvnejšie a má širší svetový dopad. Celé ho takýto ľudia pokazili, dnes všetko stojí na peniazoch a podriadili sa tomu aj mnohí duchovní, toto je smutná realita, no čo je najsmutnejšie, vnímajú sa ako tí správni, lepší než vláda, pokiaľ im to nebude žrať, ale budete uvažovať triezvo a s nadhľadom, tak usúdite, že toto je skvelý dokument.(15.6.2013)

Vyborny namet a velmi dobre udelany dokument. Samozrejme, ze mafiansti bossove rekli jen to, za co si uz trest bud odsedeli nebo mluvili obecne. I tak jejich hovory byly nesmirne zajimave. V Rusku je skutecne mozne vse a rusove jsou schopni vseho, coz nemyslim jen negativne. Koho alespon trochu zajimaji mafianske praktiky ci Rusko poslednich triceti let, nemuze tento dokument opomenout.(23.6.2015)

No, tak po tomhle filmu bych vážně business do Ruska dělat nejel. Zločinci podle zákona jsou hodně silnou sodou a bez cenzury ukazují, jak v Rusku vznikalo dnešní spojení vláda - podnikatelé - mafiáni. Gentelev si navíc vybral pro svůj film strašně zajímavé postavičky u kterých mi místy vážně padala brada. Těšil jsem se sice, že se Gentelev zaměří ještě více na to, jaká je ta situace dnes, a v druhé části tak opustí tyto konkretní příběhy. Nestalo se a příběh tak až do konce je spíše konkretní a vztahuje se k oné trojce. Přesto teda hodně silný dokument plný neuvěřitelných historek. Jeden svět 2011 (3.4.2011)

Vynikající šokující dokument o ruské mafii kde je nutné sledovat pozorně každé slovo, ale mě vůbec nešokoval, protože v dnešním světě se není už čemu divit. Mafie prorostla do politiky, Itálie, Rusko, Německo, i Česko. Je to někde jiné? Lidé bez vzdělání co vyrostli v dětských domovech a v kriminálech to mnohdy dotáhnou dál než studovaní inženýři. A nakonec nám vládnou. Divím se, že tenhle a jemu podobné dokumenty např. Gomora (kniha je mnohem lepší než film) spatřily světlo světa, to musí být odvaha něco takového natočit.(30.6.2011)

Za prvé nevím, jak lépe by šlo dokument tohoto typu natočit. Za druhé, člověku je z těch lidí na plátně zle, ale bohužel je jejich životem fascinován a v daném okamžiku musí podlehnout vnitřnímu konfliktu a popírání reality, kterou vidí a chtě nechtě si musí přiznat, že vždycky věděl, že i takhle se dá žít, ale ví, že nikdy takto a v takovém světě žít nechce, ale musí, svět je jenom jeden. Za třetí, film byl promítán v rámci festivalu Jeden svět v Ostravě a bez váhání bych ho klidně pustil v hlavním vysílacím čase na ČT1 (samozřejmě svým způsobem sci-fi). No a za čtvrté, jedno je i díky tomuto dokumentu jisté, kromě toho, že tam, kde teď žijeme se máme neskutečně skvěle, tedy že jakýkoli přechod o totality k demokracii trvá minimálně dvě desetiletí až století a je velmi, velmi bolestivý a zdaleka ne u konce...(23.3.2011)