Vor v zakoně, vládce podsvětí

• Německo

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Německo / Izrael / Španělsko / Norsko, 2010, 90 min

Alexander Gentelev

o tých vraždách hovoria ako by natierali maslo na chlieb. Aspoň vieme čo sme tušili. Čo by som ocenil je pohľad na dnešnu situáciu ale myslím že ten ani nie je treba keďže je to posledný kúsok skladačky ktorú si dokáže doplniť každý sám. Ale mať to ,,na plátne" neuškodí. Česká verzia http://www.youtube.com/watch?v=iG5CagkUqK4(9.4.2013)

Vpravdě řečeno, zdaleka nejvíce mě děsil studený kliďas Виталий "Bondar" Дёмочка, který však vorem nikdy nebyl. Lumpenkavárna jistě ocení jeho neskutečnou podobu s Vladimirem Putinem. Podobně jako mnoho jiných jsem také na pochybách, zda v dokumentu účinkuje známý bijec Sergej Baďjuk.(30.3.2016)

Chcete v Rusku udělat pořádnej byznys a mít solidní postavení?! Pak je potřeba krást už od malička, pobýt si ve vězení cca 18 let, tam si získat kontakty a pak to rozjet ve velkým. Budete mít vliv na všechno - od malých podnikatelů a obchodů až po vrcholnou politiku. A to se vyplatí ne?! Pak si na barák koupíte neprůstřelný okna a sejf, kterej má 2x větší zabezpečení než banka. OK, musím uznat, že tenhle dokumet byl fakt velkej nářez! P.S.: Úsměv do kamery a hlášky o tom, že vlastně konáte dobro, jsou důležitý! A když vám někdo nevyhovuje, tak ho prostě zastřelíte...(28.4.2013)

Gentelevův dokument je zajímavý především informativně. Popisuje, jak Vory v Zakoně vlastně za komunismu vznikly, odhaluje, jakým způsobem se jejich podnikání vyvíjelo za doby privatizace a překvapivě otevřeně ukazuje, jak prorůstají poloilegální lobby bývalých (?) mafiánů do politiky a obchodu současného Ruska. Velké emoce nečekejte. Je taky trochu škoda, že krom špiček současného byznysu tohoto ražení, neuvidíme v televizi, jak vypadá život normálních pěšáků. Ale je jasné, že film nemůže obsáhnout úplně všechno.(16.11.2011)

Nie, plný počet nedávam preto, že by ma to šokovalo. Presne takúto predstavu o ruskej (sovietskej) mentalite som mal.... iba by som dodal, že týto traja, štyria "páni" sú ešte iba druhá, tretia liga - pešiačikovia, ktorým nadriadení dovolili vystúpiť v tomto dokumente, aby urobili na nás, Európanov, trošku bu-bu-bu. Odpor voči vplyvu Ruska by mal byť absolútnou samozrejmosťou v psychickej výbave každého Európana!! A to píšem s plnou vážnosťou ako človek, ktorý má vo filmovej "topke" hneď tri ruské filmy(16.1.2013)