Vor v zakoně, vládce podsvětí

• Německo

Dokumentární / Životopisný

Německo / Izrael / Španělsko / Norsko, 2010, 90 min

Alexander Gentelev

Andreas Moisa

Obsah zaujímavý a pútavý, forma ale bohužiaľ nudná. Dokument stráca svoju silu a výpovednú hodnotu vďaka premrštenej stopáži a nudným monológom, ktoré súčasnému pozorovateľovi, ktorý nemá s Ruskom devedesiatych rokov nič spločné, neprídu nijak zvlášť zaujímavé. Na druhej strane však nemôžem opomenúť originálnosť a nápaditosť tohto projetku, ktorý v spracovanej téme nemá obdoby. Dokument viac poučný, ako náučný...(14.11.2013)

Dokument nesděluje o ruské mafii nic převratně nového. Ovšem díky účasti a výpovědi 3 vorů v zakoně stále aktivních v podsvětí dokonale vykresluje jaký typ lidí se v ruskojazyčné mafii pohybuje a jak smýšlejí. A většinou to není nic pěkného...Obzvlášť z chladnokrevného Vitalije - který otevřeně hovoří o vraždách a mafiánských praktikách v Ussurijské oblasti mi běhal mráz po zádech.(19.6.2011)

Neviem, čo niektorí čakali od tohto dokumentu, snáď nie vraždu v priamom prenose. Taktiež nie každý dokument je hneď úplne investigatívny, toto je skôr opisný dokument pre ľudí, ktorí sa tejto téme nerozumejú a môže ich dostať do obrazu. Je chronologický, síce vyzerá, že v ňom jednotliví mafiáni rozprávajú len to, čo sami dovolia, no každý povie niečo iné a spolu to dáva zaujímavú mozaiku praktík. Nikdy vám tu neprezradia všetko, no opísali to zaujímavo. Nedávno kamarát zakladal reštauráciu a hneď mu volali vraj "Sýkorovci" a pritom mu ochranu mali zabezpečiť inak, takže oni nespali aj keď mu mali dať pokoj a to sa mu nevyhrážali raz. Proste aj keď robil projekty, tak bez toho, aby dal nejakú províziu, tak by tie jeho veci zrejme neprešli, proste aj u nás je mafia, korupcia a zločin všade, no Rusko je brutálnejšie, chladnokrvnejšie a má širší svetový dopad. Celé ho takýto ľudia pokazili, dnes všetko stojí na peniazoch a podriadili sa tomu aj mnohí duchovní, toto je smutná realita, no čo je najsmutnejšie, vnímajú sa ako tí správni, lepší než vláda, pokiaľ im to nebude žrať, ale budete uvažovať triezvo a s nadhľadom, tak usúdite, že toto je skvelý dokument.(15.6.2013)

Obdivujem, že sa traja účinkujúci nebáli takto otvorene rozprávať o svojom "biznise", ale zas na druhú stranu nepovedali ani nič konkrétneho, čo by o nich pravdepodobne polícia nevedela a mohla použiť proti nim. Kto by bol povedal, že zločinci môžu pôsobiť sympaticky? Teda aspoň spočiatku. Časom ma to ich obhajovanie seba samých a presviedčanie o tom, že oni niesú vlastne vôbec zlí začalo unavovať. Ale inak je vnútro škrupinky mafie vcelku zaujímavé.(1.9.2012)

No, tak po tomhle filmu bych vážně business do Ruska dělat nejel. Zločinci podle zákona jsou hodně silnou sodou a bez cenzury ukazují, jak v Rusku vznikalo dnešní spojení vláda - podnikatelé - mafiáni. Gentelev si navíc vybral pro svůj film strašně zajímavé postavičky u kterých mi místy vážně padala brada. Těšil jsem se sice, že se Gentelev zaměří ještě více na to, jaká je ta situace dnes, a v druhé části tak opustí tyto konkretní příběhy. Nestalo se a příběh tak až do konce je spíše konkretní a vztahuje se k oné trojce. Přesto teda hodně silný dokument plný neuvěřitelných historek. Jeden svět 2011 (3.4.2011)