Batman Rok jedna

Batman: Year One

Animovaný / Akční / Krimi

USA, 2011, 61 min

Předloha:

Frank Miller (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks), Jerry Robinson (komiks)

Tab Murphy

Miluju komiksy o Batmanovi z pera Franka Millera a Rok jedna je dost možná nejlepší z nich, takže jsem s velkým očekáváním skoukl tento animovaný film a... je to paráda! Co mě zaujalo na první pohled, asi logicky, byla ta krásná animace, žádné hranaté brady nebo dětinsky a přehnaně rozhopsané bitky. Naopak, Rok jedna se celkem dost vážně drží předlohy a tak je celý snímek temný a barevně utlumený- zkrátka takový, jak to máme u Netopejra nejradši. Co se týče příběhu, spíš než akční jízdu očekávejte detektivní příběh s až noir prvky- což je také v pořádku. A je fajn koukat na pasáže, ze kterých zcela očividně Christopher Nolan čerpal (myšleno samozřejmě z knižní předlohy). Silné 4*(12.1.2013)

"Ladies. Gentlemen. You've eaten well. You've eaten Gotham's wealth. Its spirit. But your feast is nearly over. From this moment on - none of you are safe." Doslovná adaptace legendárního komiksu Franka Millera (který pomáhal změnit Batmana do podoby, v jaké ho známe dnes), pod dohledem borců z animátorského oddělení DC, nemohla dopadnout jinak než naprosto brilantně. Skvělá animace (dokonce se povedlo zachytit Mazzucchelliho původní kresbu), hlasové obsazení (tím je myšlen hlavně Cranston, který je úplně dokonalý... McKenzie naopak celkem slabý) . A hlavně ta atmosféra!(11.10.2011)

Millerova adaptace začátků netopířího geroje. Pokud se člověk přenese přes zvláštní animaci, tak dostane hodně dobrou detektivku a takový úvod v kostce co a jak s Batsem. Líbí se mi jak se to celé obejde bez superhrdinského patosu, zmutovaných nebo šílených nepřátel a konečně je i Gordon za tvďáka. Jen se nemůžu zbavit dojmu, že se spíš jedná o nafouklejší pilot k seriálu než o plnohodnotný film.(16.3.2014)

Jaký komiks, takový film. Mrzelo mě, že po Návratu Temného rytíře přišel Miller s Rokem jedna, kterým udělal krok zpět. A animovaná adaptace tento pocit nevylepšila. Filmu nemůžu vyčítat rozkouskovanost, Bruce Wayna jako vedlejší postavu nebo pohled na Batmana jako na člověka s nadlidskou silou, protože tak praví předloha. Ale to neznamená, že není co kritizovat. Připadalo mi, že tvůrci kapitulovali a s vědomím nepříliš dobré předlohy vytvořili prostě jenom animák, aby se neřeklo, že není. Chybí tu zajímavý hudební motiv, nápad například v podobně nějakého chytrého střihu nebo drobná změna ve scénáři, která by uměle zakryta tu příběhovou prázdnotu.(11.2.2016)

Škoda tak krátké stopáže. Vtipné je, že předpoklad divákovi obeznámenosti s waynovou minulostí vede ke zkratkovitosti a nevyjasněnosti jeho motivace, čímž z Batmana činí nikoli hrdinu s jasným a šlechetným cílem ale mnohem více sebevražedného psychopata s iracionální až směšnou touhou trestat veškeré bezpráví. Hlavní postavou se tak stává Gordon s plně vykresleným charakterem a pohledem skrze který je Gotham mnohem bezvýchodnějším místem. Předlohu jsem zatím nečetl, ale animák funguje výborně až na možná zbytečné odchylky a narážky k vedlejším postavám (catwoman, dent, joker), které mají diváka připravit na animované pokračování (jestli se pokračování nechystá tak je to už úplná blbost a zbytečné pomrkávání po fanoušcích).(1.11.2011)

• - Bryan Cranston původně odmítl roli Jima Gordona, protože si myslel, že byl tento projekt založen na seriálu Batman (od r. 1966). Nakonec ji přijal poté, co si přečetl scénář. (JORDY)

• - Spoiler: Rodina Wayneových byla před osudnou událostí v kině na The Mark of Zorro (1920).
      (NinadeL)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu Franka Millera. (Claude Speed)