Batman Rok jedna

Batman: Year One

Animovaný / Akční / Krimi

USA, 2011, 61 min

Hodně slušný animák, který určitě patří k tomu nejlepšímu co fenomén Batman nabízí, je důkazem toho že Frank Miller je považován za velikána komiksu oprávněně. Jeho verze zrození je někdy na půli cety mezi tím co nabídli ve filmech Burton a Nolan, zároveň je však ještě o něco temnější a je jasné, že Nolanův Gotham se nevyskytnul zničehonic, ale má svůj původ právě v příbězích Franka Millera. Podobností je tu spousta. Konečně má také nějaký komiksový animák důstojné technické provedení. Kresba a animace je na úrovni anime seriálů a solidní je i hudební doprovod. Klidně bych se vydžel dívat i déle než něco málo přes hodinu.(12.11.2012)

Škoda tak krátké stopáže. Vtipné je, že předpoklad divákovi obeznámenosti s waynovou minulostí vede ke zkratkovitosti a nevyjasněnosti jeho motivace, čímž z Batmana činí nikoli hrdinu s jasným a šlechetným cílem ale mnohem více sebevražedného psychopata s iracionální až směšnou touhou trestat veškeré bezpráví. Hlavní postavou se tak stává Gordon s plně vykresleným charakterem a pohledem skrze který je Gotham mnohem bezvýchodnějším místem. Předlohu jsem zatím nečetl, ale animák funguje výborně až na možná zbytečné odchylky a narážky k vedlejším postavám (catwoman, dent, joker), které mají diváka připravit na animované pokračování (jestli se pokračování nechystá tak je to už úplná blbost a zbytečné pomrkávání po fanoušcích).(1.11.2011)

Spíš než film o Batmanovi to připomíná klasickou americkou detektivku. Připomíná ji svým zpracováním, Jim Gordon zde dostává mnohem větší prostor než Netopýří muž, který se sice potýká s nelehkými začátky, ale povětšinou mimo záběr. Děj je hodně rozdělený, probírají se jenom některé jednotlivé dny a tohle pojetí se nemusí každému zamlouvat. Kažopádně atmosféra je vykreslená skvéle, podpořená výběrem hlasů a tento počin by mohl klidně sloužit jako základ pro dlouhou sérii animovaných batmanovských filmů.(26.10.2011)

Sam Liu opět dokazuje, že je mistrem v animovaném zpracování DC comicsovek. Nevím jestli jsem takový fanoušek, ale já opět nemůžu dát méně než 5*. Já to prostě žeru všema deseti :). Ano je tam pár nadsazených scén a je to dost na rychlo, ale je to kreslený komiks, proto mě to vůbec nevadí. Žádné zdržovačky. Year One je hodinový nášup o tom, jak se Bruce Wayne stane Batmanem a dá se "dohromady" s poručíkem Gordonem. Realizace je opět na výbornou. Já se velmi bavil a opravdu si tyhle animované nekompromisní jízdy užívám.(16.1.2012)

Millerův komiks jsem bohužel ještě nečetl, takže nemohu soudit jak přesná je to adaptace. Film funguje jako výborný prequel k celému Batmanovu universu, tento fakt je jak klad (původ vedlejších postav - zejména příběh Gordona), tak zápor. Film totiž příliš negraduje. Pořád má ale velmi příjemnou atmosféru, více než dobrý příběh a zajímavé postavy.(8.2.2013)

• - Původní komiks měl být zprvu adaptovaný jako hraný film a režírovat jej měl Darren Aronofsky. Studio Warner Bros. však z laskavosti k Christopheru Nolanovi od projektu upustilo. (Dreadd)

• - Bryan Cranston původně odmítl roli Jima Gordona, protože si myslel, že byl tento projekt založen na seriálu Batman (od r. 1966). Nakonec ji přijal poté, co si přečetl scénář. (JORDY)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu Franka Millera. (Claude Speed)