Batman Rok jedna

Batman: Year One

Animovaný / Akční / Krimi

USA, 2011, 61 min

Předloha:

Frank Miller (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks), Jerry Robinson (komiks)

Tab Murphy

Škoda že to nebylo delší. Ale jinak je to dobré. Popisuje to začátky působení Batmana a Gordona v Gothamu. Gordon to ze začátku nemá jednoduché, protože je proti němu celý policejní sbor. A Batman se taky snaží nějak prosadit. Policie po něm samozřejmě jde. Ani bych neřekl, že je Gordon takový bouchač. Možná měli dát větší prostor Catwoman, protože tam byla dost nevýrazná. Ani tam nebyl pořádný záporák. Oproti nadcházejícím filmům je to opravdu jenom úvod. :)(19.2.2014)

• Tuax

Tak tohle zpracování Batmana se mi moc nelíbilo. Je krapet chaotické, málo dějové, hodně skokové a i na komiskové prostředí příliš šílené. Veškeré akční scény byly hodně ujeté a mimo jakoukoliv i komiksovou realitu. Navíc je to tak slátané do podivné linie, která se snaží působit jako psychologický příběh s temnou atmosférou Gothamu a podle mě, jim to vůbec nevychází. No a to časové hopsání po dnech, týdnech, měsících a ještě s počítáním znalosti na co že se v různých etapach dění naráží... slušné zklamání. 3/10(15.7.2013)

Spíš než film o Batmanovi to připomíná klasickou americkou detektivku. Připomíná ji svým zpracováním, Jim Gordon zde dostává mnohem větší prostor než Netopýří muž, který se sice potýká s nelehkými začátky, ale povětšinou mimo záběr. Děj je hodně rozdělený, probírají se jenom některé jednotlivé dny a tohle pojetí se nemusí každému zamlouvat. Kažopádně atmosféra je vykreslená skvéle, podpořená výběrem hlasů a tento počin by mohl klidně sloužit jako základ pro dlouhou sérii animovaných batmanovských filmů.(26.10.2011)

Net/// Dabing 8/10 Děj 6/10 Hudba 5/10 Animace 6/10/// +dabing, akce, kupodivu jsou tu některé nové postavy a celé to dává smysl a zapadá to časově do sebe -slabší animace i méně výrazná hudba/// Mohl by jsem hodnotit i lépe, protože akce je kvalitní a děj opět díky krátké délce je poutavý a strhující. Hodně tomu ale ubírá předloha, neboli scénář, který už jsme viděli mnohokrát na různé způsoby. Tak proč to točit znova, když už nemá příběh čím překvapit. Vše negativní podtrhává technická stránka filmu, která je na dnešní dobu veskrze průměrná a zvláště animace opravdu ničím nezaujme. Přesto se na to podívejte, má to pár zajímavých prvků. Například datumování události téměř den po dni v průběhu celého roku a taky bližší pohled na Gordona, kdy se nebojím tvrdit, že on je hlavní postavou tohoto filmu./// Celkem 62%///(15.11.2011)

Nejsem si jist, ale nevzpomínám si, že bych někdy řekl, že byl nějaký film krátký a že mohl mít klidně o dvacet minut víc. Animák Batman Rok jedna určitě jo. Připadal jsem si jako když si sednu na vlak a koukám z okna. Všechno je v pohodě, hezky se na to kouká, animace ze staré školy a všechno je ok. Jenže vlak jede šíleně rychle a já si to prostě nějak neužívám. A najednou slyším konečná vystupovat, ale sakra já chtěl jet ještě dál. No nic. A ještě jedna věc, trochu mi přišlo, že hlavní hrdina tohohle filmu nebyl Batman, ale poručík James Gordon, ale třeba se to zdálo jen mně.(3.4.2013)

• - Původní komiks měl být zprvu adaptovaný jako hraný film a režírovat jej měl Darren Aronofsky. Studio Warner Bros. však z laskavosti k Christopheru Nolanovi od projektu upustilo. (Dreadd)

• - Bryan Cranston původně odmítl roli Jima Gordona, protože si myslel, že byl tento projekt založen na seriálu Batman (od r. 1966). Nakonec ji přijal poté, co si přečetl scénář. (JORDY)

• - Spoiler: Rodina Wayneových byla před osudnou událostí v kině na The Mark of Zorro (1920).
      (NinadeL)