Lidé a párky

• USA People and Sausages (festivalový název) (více)
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1948, 13 min

Film je součástí a byl vydán na DVD s názvem Film - náš pomocník.
Rozsáhlá kolekce informačních a osvětových filmů z let 1948 až 1959 reflektuje proměny české společnosti 50. let v jejích pracovních zvyklostech i volnočasových aktivitách. (Filmexport)

roswelll

Filmový fejeton Pavla Blumenfelda, je situován do prostředí pražských automatů, bufetů a levných jídelen. Snímek komentuje stravovací návyky místních konzumentů, zaznamenává obědové tlačenice i poklidné odpolední chvilky. Záběry běžných hostů pak kombinuje s hereckými hříčkami i režisérskou sebereflexí o hledání filmového námětu. Komentář namluvil Karel Pech. ()

fragre

Je ten filmeček inzerován jako dokumentární, ale tu dokumentární hodnotu nabyl hlavně až časem, původně je to film z velké části výchovný a agitační. Nostalgie je velká čarodějka, takže dnes jsou zábavné i ty pasáže o potápkách, které v své době měly být satirické. Ale mnohé reflexe lidských typů, které se v automatech vyskytovaly, jsou vlastně nadčasové. ()

filmsim

Tleskám, něco takového se jen tak nevidí a v dnešní době už vůbec ne. Po skoro 70 letech mít pocit, že snímek i přes svou černobílnost a jasné stáří působí přítomným dokumentárním dojmem a ve kterém i po tolika letech skvěle funguje humor a nevšední realistké pojetí. Je to skvělý odkaz doby dávno minulé, zasazený do "útulného" rychlého občerstvení typického pro naše čecháčkovství. Objevují se zde epizody lidí, které výborně fungují a dokreslují Blumenfeldův záměr o praktické vyobrazení měšťanů této doby. V rozsahu 12 minut tento úkaz snad ani nemohl fungovat lépe. 9/10 ()