Drirr

Rozporuplné, těžko uchopitelné. Ačkoliv herecky jde o nejvyšší ligu (Fassbender hraje jako o život a Mulligan mu skvěle sekunduje) film se potápí i se svými hrdiny (a jejich herci) v záplavě (intelektuální) onanie. Snímek je totiž o ničem a o všem. Chybí mu tah na branku, nějaký koncept, který by chladnému odtažitému vypravěčskému stylu dal nějaký skutečnou myšlenku, názor či otázku. Život hlavní postavy ubíhá, aniž by bylo divákovi umožněno do něho hlouběji nahlédnout. Ano, sledujeme to nejintimnější, ale zároveň není šance dostat se mu pod kůži, sledovat jeho vnitřní pochody. McQueen prostě nevypráví, on předkládá obraz ke studii. Obraz, ve kterém ale bohužel nelze jít do hloubky. Nejzajímavější postavy jsou tak paradoxně ty vedlejší. Ani ty ale nemají dost prostoru. Kvůli řadě sice zajímavých, ale v principu zhola zbytečných scén, působí ploše a režisér s nimi pracuje na základě jednoho až dvou specifických rysů. Přesto alespoň kvůli těm několika málo silným dialogům a především kvůli oběma scénám v baru (píseň a rande), kde je konečně cítit nějaká krev v tepnách tohoto snímku, nejde o zcela ztracený čas... 65 % ()

Ixbalanke

Snímek skýtá pohled do duše "singles", současného trendu nevázat se a užívat si jen tělesných rozkoší. Zdá se mi však, že se v českém překladu názvu někdo sekl. Přeložila bych to spíš jako "Ostuda". Za to, že upřednostil sex před pomocí své sestře. Ale na rovinu...já být on, zachovám se úplně stejně. Ta sestra patřila spíš do blázince, podle řezných ran na rukách. A kdyby za ní měl utíkat pokaždé, když mu volala, tak by mu muselo zákonitě jebnout. Hlavní jeho problém mi přišlo, že nepřekousl to, že se mu nepostavil a TO BYCH ve filmu spíš rozvíjela - psychiku lidí neschopných souložit s lidmi, ke kterým něco cítí. Zápletka se sestrou mi přišla jako z jiného filmu a absolutně nemístná a nesouvisející. Takže celkový dojem z filmu je dost plytký a patetický... A chvilkama jsem si nebyla jistá, jestli se dívám na drama, nebo na porno, ale škoda toho nevyužít:))) ()

Asmodin odpad!

Výkony herců není třeba nějak hodnotit, je vidět, že se všichni moc snažili, ale nějak na mě film nezapůsobil tím správným dojmem. Čekala jsem, že se bude víc rozpitvávat sourozenecký vztah, že se hrdina napraví a všechno dobře dopadne, ale já se tady ani nedozvídám, jestli se polepšil a dal svému životu hloubku nebo zůstal stejně povrchním jako na začátku. Film ani nevysvětluje proč se hrdina chová tak jak se chová. Nu, je vidět, že Michael Fassbender pro roli udělá cokoliv, mohu mu jen přát míň ponižujících filmů. ()

Tristaver

Bez ohledu na to, jak výborným hercem Fassbender je, tohle prostě sám nevytáhne. Film je sice zajímavý, má moc fajn výpravu, je úžasně depresivní, ale zcela postrádá děj. Je to poněkud paradoxní, ale o tomhle filmu můžu prohlásit totéž, co o leckterém letním blockbusteru: forma zvítězila nad obsahem. ()

Honzeek95

Chtěl jsem se podívat na nějaký dobrý film s Fassbenderem a místo toho jsem viděl porno s Fassbenderem... Ale nebylo to ledajaké porno.. Bylo to porno o životě... Jasná nominace na Oskara, která... nepřišla - a to je teprve ten pravý "shame"! Režisér McQueen má opravdu velice zvláštní styl natáčení. Když se do toho přidá dobrý příběh a vynikající herci, může z toho vzniknout skvost, něco jako Shame. Veškerá jeho tvorba má ale jeden háček. Pokud vás jeho filmy neudeří přímo do středu vašeho emočního cítění, máte problém je dokoukat do konce, neřku-li při nich trpíte. To se mi stalo během jeho snímku Hlad. Zde se mu ale na mě vyzrát povedlo. Dal bych i 5 hvězdiček, ale jen kdyby byla nějakým významnějším způsobem podtržena hlavní myšlenka a poselství tohoto dramatu. ()

Rozjimatel

3,5   "It takes a really really sick fuck to spend all day on that shit."   Príbeh o osamelosti vo veľkomeste a o emocionálnej vyprázdnenosti v modernom svete. A tiež dráma zúfalého hrdinu Brandona, chorobne posadnutého sexom. Ak by niekto nebodaj Brandonovi závidel (to ako si dokáže získať ženu púhym pohľadom), mal by si uvedomiť, že sa jedná o patologickú závislosť, ktorá, podobne ako drogy, spôsobuje veľké psychické utrpenie a dokáže totálne rozvrátiť osobnosť človeka. Takže ja som sa celkom dokázal vcítiť do jeho kože a bolo mi ho dosť ľúto. Film je pozoruhodný hneď v niekoľkých ohľadoch. Má výborne prepracovanú psychológiu postáv, pričom si často vystačí s pohľadmi a jemnými odtieňmi výrazov tváre (skvelá scéna v metre) a tiež má výborne napísané a inteligentné dialógy (najviac sa mi páčil rozhovor s kolegyňou na rande). Avšak zbraňou najväčšieho kalibru sú herecké výkony: na prvom mieste skvelý Michael Fassbender a hneď po ňom rovnako skvelá Carey Mulligan. Na tom, ako títo dvaja herci stvárnili trochu tajomný a veľmi znepokojivý vzťah medzi bratom a sestrou, je postavená podstatná časť zápletky filmu. Film má výbornú atmosféru (úžasný je hlavne ten nočný New York), tak trochu podobnú ako vo filme Lost in Translation, ibaže v sexuálnom móde.   "We're not bad people. We just come from a bad place." ()

Mikino00

Podmanivý silný snímek s opravdu temnou atmosférou a hlavně s naprosto strhujícím a intenzivním výkonem Michaela Fassbendera. Skvělé i po vizuální stránce a hlavně také svým vyzněním. ()

loco

"I would be a musician in sixties." ... Duše rockera uvězněná v nesprávném těle ve špatném čase. ()

Gumrice

Steve McQueen je režisér přes důvěrné, intimní a dlouhé záběry. Musím přiznat, že Hlad mě zaujal více, tady jsem se i místy nudila. ()

Tomyfrok

Jelikož jak jsem na začátku filmu jakštakš tušil, o co autorovi jde, v samém závěru jsem byl totálně mimo mísu. Tyhle nekonečný nekončící záběry podkreslený podrývavou melodií jsou klišé jako prase, co víc, tady to vůbec nefunguje a člověk jen čeká, kdy se konečně začne něco dít (a já to fakt nemám rád). Dějové scény jsou zase jako vytržené z reálného života s absolutním přepisem na jednu statickou kameru. Jako sorry, ale tohle fakt ne. Chápu mnohé nadšení a nikomu to neberu, ale pro mě bohužel jedno velké zklamání. Holt nejen se Stevem McQueenem nemám v tomhle případě pramák společného a dokument o jednom "deviantovi", který nemůže prožít běžný vztah, se dá podat dle mého mnohem záživněji. (40 %) ()

ApsidalTill

Neviem, keby ste za mnou prišli v sobotu nad ránom a povedali: kurva, si fanúšik Lyncha, ty si ten čo je schopný vyložiť si jeho myseľ, určite si pozri snímok Shame, povedal by som: jasné! Dneska (paradoxne vlastne včera v sobotu, som tak učinil) a neviem doteraz, ako tento projekt definovať. Láska je vec, ktorú vo filmovom prevedení môžeme spracovať na milión tém. Avšak v tomto filme my prišla celá pointa, sádzajúc na samotu mysle, úplne mimo a bezradne voči deju. Možno som až moc nechcel hrabať nechtami v zemi podstaty, avšak dávam prednosť Carey Mulligan ako nevinnej kráske v Drive, než nejakej tuctovej šlapke, čo sa nepriamo snaží vyblafnúť svojho vlastného brata. Nie. Toto na mňa nezabralo ani náhodou. ()

Zyne

intenzivní zážitek podrhnutý skvělými výkony Michaela i Carey a hudebním podkresem...velmi silný film ()

sona123

Michael Fassbender. Na něm film stojí. A on ho hravě táhne. Když se ale vymaním z mého bezbřehého obdivu k tomuto herci a jeho výkonům, není mi jasné, proč byl film natočen, o čem byl...? A mám trochu deja vu, protože mi v mnohém připomínal Americké psycho, včetně Michaela, který se tedy hóódně podobá mému dalšímu miláčkovi, Ch. Baleovi. Žánrově bych film řadila spíš k pornu než dramatu, což neznamená, že jsem si to neužila, se vším všudy....film má pár výtečných momentů (např. v restauraci, kde zpívá Brandonova sestra, nebo když ti dva sedí zády ke kameře na pohovce a začnou spolu mluvit, přít se, emoce pryští a mně běhal mráz po zádech). Hudba je dokonalá. A Steve McQueen je určitě vynikající režisér s obrovským potenciálem, jen aby to s ním jednou nepřehnal.... ()

AIMÉE

Fassbender – jeden z nadějných umělců herecké branže. Dokáže ztělesnit své role s neuvěřitelnou dávkou jedinečnosti. Toto jsem předpokládala i ve filmu Stud. Problém nebyl ani tak u Fassbendera, jak je vidno, opět se zhostil své role s vervou, jenže on sám to nezachrání. Ani si nejsem jistá, jestli to má či nikoli působit jako sonda do problematiky lidí závislých na sexu, každopádně mi to připadá až křečovitě tlačené na pilu a za každou cenu šokovat diváka umělou syrovostí filmu. Netvrdím, že je všechno špatně (ale minimálně třičtvrtiny neví co se sebou), některá fakta k zamyšlení vedou, ale jinak jej shledávám zbytečně moc pobuřující – P.S. puritán nejsem. Carey Mulligan už také měla zajímavější role, zde, kde hraje Brandonovu sestru, která by se nejprve rozkrájela proto, aby se k ní vrátil přítel (z telefonního příběhu) a následovně a s lacinou koketérií sbalí kamaráda a zároveň Brandonova nadřízeného, se kterým končí v peřinách. Trochu protichůdné. A takto by se daly hledat nesrovnalosti i jinde, ale nehodlám kazit Fassbenderovi reputaci, stále zůstává tím zajímavým, v herectví excelujícím frajerem nynější filmařiny. ()

fredisek

Nejzajímavější na filmu je vztah bratra a sestry, ne ty pověstné sexuální scény, ty ten příběh prodávají, a přesto by bez nich byl snímek asi těžkopádnou nudou táhnoucí se mezi dlouhými záběry a občasným hysterickým zaječením. Shame je rozhodně nadprůměrný film, ale přímo volá po tom, aby ho někdo přebil ještě větší provokací a obscénností. ()

feeme

Původně jsem na tenhle film chtěla jít do kina do filmového klubu. Nemrzí mě, že jsem ho neviděla na velkým plátně, v dobře ozvučené místnosti, a nevěnovala mu atmosferický večer se společenským zakončením. Nenamítám nic, ale po měsíci si pamatuju jen nějaký opakovaný sexuální scény, který jsem měla chuť přetočit, hysterii, nějaký scény k nepochopení. Ovšem všudypřítomné emoce a jistá rozervanost, zároveň chlad. Vlastně co by ne, taková výpověď z dneška, jen já ji nerozumím, za to ale ten film nemůže. ()

petrskoc

Shame je o pocitech. O zcela individuální vyprázdněnosti a marnosti lidského života - tehdy, kdy nevidíme smysl, sejdeme z cesty a zapomeneme, pro co by se mělo žít, a začneme tyto body hledat v, chtě nechtě, zakódovaných zvířecích - primárních - pudech, které v nás jsou od pradávna a jsou pouze (nesprávně a zbytečně) po generace násilím potlačovány. Z Fassbendera ta zoufalost přímo tříští a po zhlédnutí tohoto snímku se z něj stal jeden z mých nejoblíbenějších herců. Přesvědčivost, s jakou svojí roli hraje, je až neuvěřitelná. Nejspíš bude mít k látce nějaký osobní vztah - nedivil bych se. Shame je víc než pouhá analýza velké části společnosti, ve které žijeme. Je to nahlédnutí do ztracené duše, jež přes veškeré životní zkušenosti, úspěchy, prohry, prostě všechny kroky, které nás činí tím, čím jsme, stejně není schopna najít to své štěstí, které ji naplní - tedy život takové duše. Je to začarovaný kruh, diktát společnosti a na druhé straně vlastního očekávání průběhu svého života, jako lidských bytostí, ve kterém je stejně vše úplně jinak, než se na první pohled zdá. A to je něco, co by si měl uvědomit každý. Připustit si to může být hodně bolestivé, ale každému z nás dříve či později stejně nic jiného nezbývá. TOP 10. ()

Nethar

Další silné drama vzniklé ze spolupráce Steva McQueena a Michaela Fassbendera. Výborný režisér a scénárista a k němu skvělý herec, jsem jenom zvědav, jestli chystají ještě něco dalšího. Atmosférický film těžící z pocitů, dobře vystižených emocí, dlouhých nestříhaných záběrů s dialogy či naopak zcela bez mluvení. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz