Stud

Shame

• slovenský

Hanba

Velká Británie, 2011, 101 min

Takže,hercom a Harrymu Escottovi a jeho úžasnej hudbe sa nedá vytknúť zhola nič.Steveovi McQueenovi sa podarilo niekoľko fakt silných momentov a točiť scény na jeden záber tak,aby naozaj fungovali(a fungujú) asi nebude zrovna jednoduché.Práca s hercami tiež zvládnutá dokonale,ale aj tak mám určité výhrady voči jeho réžii.No,je to trochu nuda.Kamera sa sústredí na detaily a niekedy toho zaberá trochu viac ako by mala(napríklad Fassbenderov penis som videl vo filme asi desať krát).Pri podobnom filme by to nemalo byť na škodu,ale niekedy je proste menej viac.Zbytočne naťahované erotické scény sa snažia pôsobiť veľmi artovo,ale občas nudia a vyznievajú trošku lacno a v porovnaní s takým Eyes Wide Shut skoro až pornograficky.A pár dialógov navyše by tiež nezaškodilo...Dlho som rozmýšľal medzi tromi a štyrmi hviezdami a aj keď je Shame film rozhodne skôr vydarený a moje hodnotenie je rovných 70 percent,rozhodol som sa dať mu nakoniec nižšie hodnotenie,pretože sa proste nemôžem zbaviť dojmu,že keby McQueen nemal dvoch tak vynikajúcich hercov,výsledkom by bol predsa len trochu prázdny,nedokončený príbeh. PS:Myslím,že krátka scéna v gay bare a Mulliganovej "New York,New York" filmu tiež dosť pridali na intenzite.Posunuli ho na vyššiu hranicu úchylnosti(v tom dobrom slova zmysle)(31.5.2012)

Skľučujúci pohľad na prázdny život jedného kompletne zničeného človeka. Shame má pomalé tempo, ale tá depresia, ktorá z neho vyžaruje je ohromujúca. Michael Fassbender preukázal nielen veľkú odvahu, keď do niečoho takého išiel, ale predviedol aj výkon hodný Oscara. Akademici však podľa mňa radšej stavia na istotu, akoby sa mali púšťať do niečoho tak kontroverzného.(10.4.2012)

Po vězeňské hladovce a prvním vskutku fyzicky nepříjemném setkání se Stevem McQueenem se s tímhle britským chlapíkem potkáváme znovu. Opět to není nic příjemného, tentokrát slabším jedincům pořádně poklepe na psychiku. Žít pro sebe, hlavně se citově nevázat. I přes velmi slušný sociální statut mu záleží jen na krátkodobém plánu – ukojit svůj silný sexuální apetit. Tvůrci ale nejde o okukování ženských klínů i mužských zadků, nedopracovává se k nějakým konkrétním závěrům, nesoudí všudypřítomné vyprázdněné životy. Přesto dokáže pohltit. Sice ne tak moc, jak bych si dokázal (chtěl) představit, ale je velmi zajímavé, jak dokáže balancovat/pracovat na téhle velmi křehké rovnováze, která Michaelu Fassbenderovi „ke štěstí“ stačí. Jeho hraní bez dialogů je výborné, na to se mi bude zapomínat obtížně, na film jako takový o poznání snáze.. Mimochodem skvělý trailer!!(12.3.2012)

Frustrace, lhostejnost, neschopnost navázat vztah, či projevit cit a touha být za to všechno potrestán. Ideou podobné Americkému psychu, jen zabíjení vystřídala satyriáza, přičemž prázdnota už nemá dalších spoluhráčů a všechny vyjadřovací prostředky směřují přímo do jejího epicentra. Nestandardně dlouhé záběry made in McQueen (jogging, restaurace) vnáší punc reálné přítomnosti, Bobbittova kamera je schopna přiblížit pocity i beze slov a nad vším ční Fassbender, obnažující krom přirození i svou neuvěřitelnou hereckou přirozenost. Pravda, tato osamělost newyorkského běžce je antonymem sálajícího optimismu, přesto až to uvidíte někdy podruhé, není důvod sedět v horké vaně s nabroušenou břitvou, ale spíše ocenit film, který umí být k divákovi upřímný..(24.4.2012)

Silně intenzivní a pohlcující snímek, který však není pro každého. Režisér McQueen dost často vypráví pouze skrz dlouhých záběrů, jsou zde pasáže, ve kterých se třeba i 5 minut vůbec nepromluví a to nemusí vyhovovat všem. Jedná se však o psychologické drama a právě ty dlouhé záběry slouží k dokonalému vyjádření vnitřních pocitů hlavního hrdiny. Každý pohled, každý záběr je zde nesmírně důležitý. Především celá úvodní sekvence a pasáž v metru dokáže vydat za tisíc slov, takových momentů je ve filmu ale celá hromada. Film ve mně většinu času vyvolával nepříjemný pocit mrazení, sledujeme člověka, kterého jeho závislost ničí, protože není schopen navázat jakýkoliv vztah a všechny sexuální scény ve filmu jsou vlastně velmi bolestivé i pro diváka. Akademie by se měla skutečně stydět za nenominování Michaela Fassbendera, který podal famózní herecký výkon.(30.3.2012)

• - Carey Mulligan (Sissy) priznala, že spev pred kamerou bol pre ňu veľmi stresujúci. Bola z toho nervóznejšia ako pri nakrúcaní šteklivých scén. (hollci)

• - Film byl natočen za pouhých 25 dní. (Vlk17)

• - Keď ide Brandon (Michael Fassbender) von behať, je v pozadí možné vidieť tiene štábu a technického príslušenstva. (Fejpof)