Stud

Shame

• slovenský

Hanba

Velká Británie, 2011, 101 min

trochu prázdne, čo je paradox, nakoľko ústrednou témou je práve "prázdno" či akási "vyprázdnenosť" hlavného hrdinu, ktorý je obrazom "nového stereotypu" úspešného, sebavedomého a bohatého muža z vyššej spoločnosti, ktorý však nenachádza uspokojenie v ničom inom, než v zhýralosti a posadnutosť (ďalší predmet "štúdie" či zamerania tohto filmu) sexom a erotikou ho odvádza od skutočných vecí, no vo vyprázdňovaní seba a svojho vnútra, v umŕtvovaní svojej duše a systematickom budovaní svojho úpadku - duševného, pretože kult tela je budovaný prim olympsky - zašiel až tak ďaleko, že to má zdrvujúci dopad na jeho okolie a vidíme, že asi už nie je schopný obnovy citového života, čistých, pravých emócií a je teda nadobro stratený, aj keď, samozrejme, istú malinkú nádej mu režisér spolu so spoluscenáristom v závere dávajú, no je tak miniatúrna, že si ju skôr musí divák sám "dopestovať"; je to obrazovo ľúbivý a divácky orientovaná herecká etuda michaela fassbendera, ktorý sa za posledné roky vyšvihol na herecký top, je to nie príliš hlboko rozohratý, no pomerne zrozumiteľný príbeh súrodeneckého vzťahu, no predovšetkým to je po skoro 20 rokoch konečne kvalitnejší a hodnotný, filmársky zručný a nie prvoplánový príspevok do subžánru erotických "thrillerov" (či skrátka eroticky ladených "drám"), ktoré sa akoby vytratili. Erotika sa znova vracia do kina - aj do toho "mainstreamovejšieho".(2.4.2012)

• paascha

Začátek: chlap jede metrem a čumí, dám si šlofíka. Probudím se po pár minutách, když na mě skočí kocour a chlap jede metrem a čumí. Pak šuká a honí si ocas ve sprše. Inu, co by ne, kdo z nás to někdy nedělal, že? Ale kokat se na to nemusím. Dám si šlofíka a když se po pár minutách vzbudím, když kocour seskočil, hádejte, co se děje? Chlap šuká a jede metrem a zase blbě čumí. Docela se mi podařilo ,, díky několika delším spánkům, prokousat se až ke konci, kde se konečně něco děje. Chlap běž a blbě čumí, když si z toho všeho podřízla jeho ségra žíly:-/ Volovina(14.7.2012)

Jak se probudit z noční můry, kterou je váš bdělý život, pokud žijete/přežíváte ve městě, co nikdy nespí? Michael Bay jednou prohlásil, že nepřišel léčit rakovinu, ale bavit lidi, zato Bullitův jmenovec musel evidentně učinit prohlášení, že on ksakru nepřišel lidi bavit a přičiňuje se o to, aby nám po zhlédnutí jeho filmů začala rakovina připadat jako docela fajn nápad. A jak napsal Jiří Pavlovský v doslovu k jisté knize, John Donne měl pravdu. Nikdo není ostrov - z ostrova na ostrov se dá doplavat. Jsme planety, z nichž každá ve své vlastní galaxii donekonečna opisuje svou vlastní bludnou osu a pokud se přiblíží k jiné, bude z toho pravděpodobněji než cokoli jiného katastrofální srážka vesmírných parametrů. Obrazná i doslovná obnaženost hlavního hrdiny je v té obrazné části příjemná jako obnaženost zubního krčku v kontaktu s citrónem, ale masochista ve mně si to potěšení rád dopřeje opakovaně. A jakkoli jsou mi ceny a neceny po většinu času lhostejné, tak můj slovník při zjištění, že Fassbender za žádný svůj loňský film nenafassoval jedinou možnost získat plešouna, by přiměl k začervenání i Debru fuckin' Morgan. Jedinou publikovatelnou výhradu, která mě napadá, tu už napsala KevSpa, takže dvojmo: páni akademici, SHAME on you!(21.2.2012)

Skvelý Fassy, možno ešte lepšia Carey, dva úchvatné dialógy natočené na jeden záber a halda "artových" klišé (najmä tie stratené, s realitou nekompatibilné postavy so sebadeštrukčnými a potlačenými gay sklonmi - zííííííííív!). Samozrejme sa dá argumentovať, že tá celková prázdnota je hlavnou ideou, ale...(18.4.2012)

Nepamatuji si, kdy naposledy mě nějaký film takhle moc emocionálně rozsekal. Při sledování McQueenova Hladu mi bylo špatně fyzicky, Shame má pro změnu silný dopad na psychiku. Pokud jsem si u režisérova debutu stěžovala, že některé scény jsou přece jen příliš zdlouhavé, u Shame už se McQueen alespoň trochu ovládal a podobné delší záběry tu sice jsou, ale ani na vteřinu se u mě nedostavil pocit nudy. Jistě, pro konzumního diváka to není, milovníci pomalejšího tempa vyprávění a hlavně filmů, které ukazují bolesti dnešní společnosti a vyvolávají silné pocity, budou nadšeni. O výkonu Michaela Fassbendera už bylo řečeno mnohé a jeho nenominování na Oscara mi dosud nedává spát. Po zhlédnutí Studu znovu a hlasitěji volám: "SHAME on you, Academy!", a smekám před úchvatným výkonem mého nejoblíbenějšího herce.(16.2.2012)

• - Sexuální scéna v proskleném hotelu s výhledem na New York se odehrává v hotelu Standard, který je proslulý právě tím, že v něm exhibicionističtí hosté tyto hrátky provádějí. Také díky tomu se z něj stala vyhledávaná turistická atrakce. (JayZak)

• - Po príchode do baru, kde má Sissy (Carey Mulligan) spievať, si Brandon (Michael Fassbender) s Davidom (James Badge Dale) objednajú suché martini bez olív. Obaja však majú na stole martini s olivami. (nirvana91)

• - V scéne, kde Brandon (Michael Fassbender) uprostred behania zastaví na semafore, je v pozadí možné vidieť reklamu na televízny seriál Army Wives (od r. 2007), kde si zahrala Lucy Walters, ktorá si strihla menšiu rolu v tomto filme. (Fejpof)