poster

Za rok přijdu zas (TV film)

Krátkometrážní

Československo, 1971, 30 min

Režie:

Karel Průcha

Scénář:

Karel Urbánek
(další profese)

Komentáře uživatelů k TV filmu (15)

 • troufalka
  ****

  Dobře vybraný dům, promyšlené záběry (postava přibližující se pootevřenou brankou), škoda horší technické kvality.(9.6.2014)

 • D.Moore
  ***

  Příliš rozvláčné, ale naštěstí ne nezajímavé. Rudolf Hrušínský s Marií Vášovou odvádějí více než dobrou práci.(20.5.2012)

 • LiVentura
  ****

  To je dvojice..(14.11.2017)

 • mchnk
  ****

  Půlhodinový dialog s grandiozním usvědčením. Někdo sází na čas, někdo na svědomí. Jak to bude příští rok ? Velká dáma i mistr československého dramatu zklamat nemohou. Pro milovníky detektivních konverzaček slast.(8.6.2014)

 • Snorlax
  *****

  Jedna scéna, dva herci a slušný scénář stačili k výrobě Duffy’s Chocolate.(9.6.2014)

 • Adam Bernau
  ****

  Zprvu to vypadá na zbytečnou pozérskou konverzačku, v níž skrze vnucující se hraní herců ani nemůžete vnímat postavy. Tak si aspoň vychutnávám toho Hrůšu a všímám si jediného momentu, který opravdu za něco stojí (ovšem zásluhou Vášové: je to způsob, jakým stará herečka poslouchá jeho slova o herecké roli a dluhu vůči ní). Jakmile se objasní, že je to vlastně krimi, zdá se celá věc ještě zytečnější, zvláště když je okamžitě jasné, o co vyšetřovateli jde a kam to bude směřovat. Tesání tématu staré, ale stále bolavé partnerské křivdy tomu sice dává obstojný obsah, ale pořád nevidím důvod, proč tu k pointě se halasně sunoucí rozmluvu sledovat. A tak je to až do konce. Takže proč čtyři hvězdičky? Protože ona ta pointa má v samotném závěru jakousi nadpointu, nečekanou, přitom však zcela obsaženou ve věci samé: SPOILER: jak to dopadne za rok, je vlastně lhostejné, trest už byl vykonán, jediná dokonalá forma trestu: vítězství, jehož bylo zločinem dosaženo, mění se pouhým soukromým odhalením v potvrzení a znásobení výchozího pocitu křivdy, ústícího nyní v čiré zoufalství; vražedkyni je dáno poznat, že vraždou se jednak připravila o jakoukoli možnost se své ukřivděnosti zbavit, jednak že na sebe uvalila situaci své oběti: sama svou vlastní obětí. Ale co je k tomu nutné, objasňuje úvodní věta komentáře helianto. No a k tomu celé to půlhodinové hraní a tlachání směřuje. Stojí za to ho sledovat až do konce. Síla "mravního ponaučení" tohoto díla je ještě znásobena tím, že ona ta vražda přísně právnicky vzato možná ani vraždou nebyla.(24.6.2015)

 • helianto
  *****

  Výčitky svědomí nevyvolává poklesek, nýbrž trest (Jean Dutourd). „Snad to ani slib nebyl, ale řekl jsem, že přijedu přesně za rok … I počasí je jako tenkrát … dusno …“ Na první pohled běžná zdvořilostní návštěva, běžný rozhovor mezi dvěma starými známými, rutinní záležitost. Hned na ten druhý však vnímáme ono dusno, dusnou a temnou atmosféru, napětí mezi oběma aktéry, vyjádřené nicméně velmi minimalisticky – drobnými gesty, intonací, lehkou mimikou. Tak, jak to umějí jen největší mistři hereckého umění. Postupně, nenápadně jsme vtahováni do napínavého souboje mezi dvěma silnými osobnostmi, z nichž každá věří, že má pravdu. Otázka zločinu a trestu. Otázka práva na pomstu. Otázka svědomí. „Vsadil jsem na Vaše svědomí, ale zdá se, že je příliš brzy … za rok přijdu zas …“(26.12.2014)

 • Marthos
  *****

  Dusno, že? Působivý dialog dvou vynikajících herců, Marie Vášové a Rudolfa Hrušínského, a osudová nevyhnutelnost okamžiku pravdy. Parádní kousek.(19.5.2011)

 • dopitak
  **

  Herecky slušné, ale námětově trochu zarážející a svým způsobem i hodně znepokojivé drama s ústřední hereckou dvojicí.(4.12.2010)

 • 6thSun
  ***

  Rudolf Hrušínský možná až příliš (zne)užívá své charismatické hlasové frázování, ale co se dá dělat, když na to někdo má, tak i řemeslná rutina působí navýsost poutavě. Inscenace samotná ovšem bůhví jakým trhákem není.(27.3.2011)

 • MrPierc
  ****

  Dva protivníci v debatě, která má odhalit přiznání vraždy. Klidná maska vraha pomalu praská a ukazuje tu pravou tvář. Marie Vášová kraluje hereckým projevem nad panem Hrušínkým.(5.2.2011)

 • sator
  ****

  Herecký koncert paní Vášové,monotónní herectví Hrušínského vedle ní vypadá velmi plaše... Scénář Karel Urbánek.(14.12.2010)

 • vitekpe
  ***

  Kratka etuda o dvou (kvalitnich) hercich.(17.11.2013)

 • lubospoti
  ***

  Tento snímek si bohatě vystačí s vystižením dusné atmosféry při rozhovoru vyšetřovatele a svědkyně tragédie.(29.7.2013)

 • whenry
  *****

  Je zajímavé, kolik pokladů je ukryto hluboko v televizním archivu. Tohle dílko je čistou konverzačkou odehrávající se během reálné půlhodinky v jedné místnosti. Vážné (spíše závažné) téma: vražda. A k tomu herecký koncert: emocemi nabitá Marie Vášová, proti ní ledově klidný Rudolf Hrušínský. Excelentní miniatura.(16.4.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace