Nazí v sauně (festivalový název)

• Finsko

Miesten vuoro

Dokumentární

Finsko, 2010, 81 min

Jonas Bohlin

Timo Aalto, Pekka Ahonen, Aarne Aksila, Mauno Alasuutari, Arto Blomqvist, Benjamin Dianof, Pentti Grönlund, Marko Haapaniemi, Esko Haikara, Veikko Hakasaari, Heikki Halttu, Tuomo Hannuksela, Jyri Hatakka, Rauno Heikkilä, Reijo Heikkilä, Markus Henrikson, Luis Herrero, Pedro Herrero, Lauri Hietala, Raimo Holopainen, Timo Issakainen, Mauno Järnfors, Sulo Karjalainen, Aarne Kekonen, Kari Koivisto, Petri Koskinen, Reijo Kotkansalo, Ossi Lajunen, Matti Lappalainen, Pertti Malinen, Oiva Manninen, Hans Marquart, Helvi Matinlassi, Jukka Matinlassi, Paavo Miettinen, Ensio Mäntykangas, Jukka Mönkkönen, Marko Nikkinen, Harri Nisula, Johannes Niva, Veikko Ollonqvist, Eevert Palokangas, Ilmari Palokangas, Pertti Palokangas, Santeri Palokangas, Paavo Partanen, Jukka Patokoski, Petri Pettinen, Eero Peurasaari, Aslak Pieski, Margit Pietiläinen, Aaro Puotiniemi, Janne Putkonen, Matti Puukka, Pentti Pynssi, Felix Pörhölä, Toni Qvick, Mikko Rissanen, Erkki Romppainen, Pentti Rytky, Kari Rytkönen, Teemu Räsänen, Leo Saarimies, Osmo Salonen, Sami Sarsama, Tero Sievi-Korte, Jouko Siurunmaa, Jiri Sorri, Joel Sorri, Olavi Suokas, Veikko Syrjälä, Tero Takalo, Kari Tenhunen, Leo Tikanoja, Esko Tikkala, Sulo Tikkala, Jouni Tuovinen, Hilja Tuppurainen, Jarno Utriainen, Lauri Viheriäinen, Antti Viljakainen, Matti Viljamaa, Kyllikki Vilmi, Jyri Virkki, Aarne Vittaniemi, Väinö Virtanen, Jorma Välikangas, Mika Wallius, Eila Ylihannu, Markku Ylimaunu, Martti Åhman
  • POMO

Marná snaha priblížiť sa Jarmuschovym či Kaurismakiho konverzačkám. Zhluk krátkych epizódiek rôznej stopáže: obyčajní ľudia vedú v saunách obyčajné dialógy o živote. Až príliš obyčajné a mdlé na to, aby mohli zaujať či už samostatne, alebo tematicky čoby celok. V jednotlivostiach chýba scenáristický náboj a vypointovaná súhra postáv, a spojujúca myšlienka “Fínski chlapi to majú ťažké” tak vyznieva iba v žalostnú sebaľútosť.(25.7.2011)

Okouzlující dokument o Finech a jejich saunách. Finští muži sedí nazí v sauně a mluví - ne všichni, jenom někteří - o svém životě, o svých problémech, o vzpomínkách. Smutek a stesk se střídají se smíchem a pocitem podivnosti. Je tu muž, kterému rodina zakázala stýkat se s dcerou, dalšího zase opustila žena. Je tu otec rodiny, kterému zemřelo dítě. A je tu taky párek bezdomovců, kteří vysedávají v sauně, ačkoliv nemají, kam by šli. Je tu chlapík, který si postavil saunu v autě zaparkovaném uprostřed pole. A jakýsi kutil, který si saunu udělal z veřejné telefonní budky u silnice. To všechno je ještě jaksi únosné. Co si ale počnout, když na scénu vpochoduje muž, který se rád saunuje se svým nejlepším přítelem - a jeho nejlepší přítel je medvěd? Medvěd je navíc nešika, protože je přece jenom medvěd, a na co sáhne, to rozbije. Scéna, kdy zrovna demoluje plastový zahradní stolek a jeho nejlepší kámoš vedle něj v županu konstatuje, že "tohle je tenhle měsíc už několikátý" je jakýmsi nepopsatelným způsobem povznášející.(5.12.2010)

Cinema Mundi 2011 - Připadá mi zvláštní, proč jsou Finové tak propadlí saunování, když v nich probouzí tolik melancholie a smutku. Jejich tvořivost nezná mezí, sauny vznikají i ze starých aut, vyřazených přívěsů a snad i v kombajnu lze roztopit kamínka, polít kameny vodou a vyprávět. Moc mě potěšil starý muž, který s láskou vypráví o sirotkovi, o něhož se stará a který zlobí a neposlouchá. V dalším záběru nakoukne do kamery statný medvěd a po chvíli již ničí zahradní stolek, čemuž stařík jen s klidem přihlíží s výrazem: "Já jsem to přece říkal". Jenže po nějaké době už mi příběhy začaly splývat jeden s druhým, možná by neuškodilo trochu zkrátit stopáž dokumentu.(9.3.2011)

Na finský dokument o saunařích plný sál? Je to možné:-) Někteří Finové jsou zvláštní už sami o sobě, což teprve potom když jsou v sauně? Saunařská výpověď mužů z různých koutů Finska - osudy, příběhy, trápení. Sauna je prostě jistá forma terapie, někdo jde do hospody, jiný do lesa a třetí do sauny. A ta sauna je třeba ve starém karavanu, v telefonní budce nebo v práci. Trápení se ženami, trápení s životem...témata se po čase opakují, tlustí Finové pláčou...film krásně pomalý a seversky melancholický.(5.3.2011)

predne tedy nechapu, proc je festivalovy nazev "nazi v saune", uz to je dost zavadejici oproti originalnimi finskemu nazvu ci anglicke verzi. tento film je urcite nutne chapat v danem kulturnim kontextu. pro finy je sauna jakymsi posvatnym mistem. drive zeny v saune rodily, a kdyz clovek zemrel, jeho telo bylo ulozeno nejdrive v saune. sauna je take mistem, kde se clovek nejvice otevre, zvlaste finove, kteri jsou obvykle velmi uzavreni. dokument mozna i poukazuje na paradox, kdy finove sdili velmi osobni zalezitosti ve stavu, kdy jsou nazi (v saune), tedy v naprostem protikladu k ostatnim evropskym kulturam.faktem ale je, ze film je zdlouhavy a poenta je v zasade jasna od prvnich minut. i tak je to ale vcelku zajimavy pocin.(10.9.2011)