poster

Nazí v sauně (festivalový název)

 • Finsko

  Miesten vuoro

Dokumentární

Finsko, 2010, 81 min

Hudba:

Jonas Bohlin

Hrají:

Timo Aalto, Pekka Ahonen, Aarne Aksila, Mauno Alasuutari, Arto Blomqvist, Benjamin Dianof, Pentti Grönlund, Marko Haapaniemi, Esko Haikara, Veikko Hakasaari, Heikki Halttu, Tuomo Hannuksela, Jyri Hatakka, Rauno Heikkilä, Reijo Heikkilä, Markus Henrikson, Luis Herrero, Pedro Herrero, Lauri Hietala, Raimo Holopainen, Timo Issakainen, Mauno Järnfors, Sulo Karjalainen, Aarne Kekonen, Kari Koivisto, Petri Koskinen, Reijo Kotkansalo, Ossi Lajunen, Matti Lappalainen, Pertti Malinen, Oiva Manninen, Hans Marquart, Helvi Matinlassi, Jukka Matinlassi, Paavo Miettinen, Ensio Mäntykangas, Jukka Mönkkönen, Marko Nikkinen, Harri Nisula, Johannes Niva, Veikko Ollonqvist, Eevert Palokangas, Ilmari Palokangas, Pertti Palokangas, Santeri Palokangas, Paavo Partanen, Jukka Patokoski, Petri Pettinen, Eero Peurasaari, Aslak Pieski, Margit Pietiläinen, Aaro Puotiniemi, Janne Putkonen, Matti Puukka, Pentti Pynssi, Felix Pörhölä, Toni Qvick, Mikko Rissanen, Erkki Romppainen, Pentti Rytky, Kari Rytkönen, Teemu Räsänen, Leo Saarimies, Osmo Salonen, Sami Sarsama, Tero Sievi-Korte, Jouko Siurunmaa, Jiri Sorri, Joel Sorri, Olavi Suokas, Veikko Syrjälä, Tero Takalo, Kari Tenhunen, Leo Tikanoja, Esko Tikkala, Sulo Tikkala, Jouni Tuovinen, Hilja Tuppurainen, Jarno Utriainen, Lauri Viheriäinen, Antti Viljakainen, Matti Viljamaa, Kyllikki Vilmi, Jyri Virkki, Aarne Vittaniemi, Väinö Virtanen, Jorma Välikangas, Mika Wallius, Eila Ylihannu, Markku Ylimaunu, Martti Åhman
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Yoplait.Bj
  ***

  predne tedy nechapu, proc je festivalovy nazev "nazi v saune", uz to je dost zavadejici oproti originalnimi finskemu nazvu ci anglicke verzi. tento film je urcite nutne chapat v danem kulturnim kontextu. pro finy je sauna jakymsi posvatnym mistem. drive zeny v saune rodily, a kdyz clovek zemrel, jeho telo bylo ulozeno nejdrive v saune. sauna je take mistem, kde se clovek nejvice otevre, zvlaste finove, kteri jsou obvykle velmi uzavreni. dokument mozna i poukazuje na paradox, kdy finove sdili velmi osobni zalezitosti ve stavu, kdy jsou nazi (v saune), tedy v naprostem protikladu k ostatnim evropskym kulturam.faktem ale je, ze film je zdlouhavy a poenta je v zasade jasna od prvnich minut. i tak je to ale vcelku zajimavy pocin.(10.9.2011)

 • kostej_
  ***

  Zobrazení tklivých osudů skutečných lidí je zde znásobeno skutečnou nahotou sešlého lidského těla. Je chvályhodné, že se dokument snaží ukazovat opravdovou skutečnost a přenášet skutečné emoce na diváky, přesto mi ale chybí něco dalšího, nějaký posun, náznak řešení či změna perspektivy. Podlehnout emocím a krutému osudu se mi nezdá být tou úplně nejlepší radou...(8.3.2011)

 • Pafl
  *****

  Okouzlující dokument o Finech a jejich saunách. Finští muži sedí nazí v sauně a mluví - ne všichni, jenom někteří - o svém životě, o svých problémech, o vzpomínkách. Smutek a stesk se střídají se smíchem a pocitem podivnosti. Je tu muž, kterému rodina zakázala stýkat se s dcerou, dalšího zase opustila žena. Je tu otec rodiny, kterému zemřelo dítě. A je tu taky párek bezdomovců, kteří vysedávají v sauně, ačkoliv nemají, kam by šli. Je tu chlapík, který si postavil saunu v autě zaparkovaném uprostřed pole. A jakýsi kutil, který si saunu udělal z veřejné telefonní budky u silnice. To všechno je ještě jaksi únosné. Co si ale počnout, když na scénu vpochoduje muž, který se rád saunuje se svým nejlepším přítelem - a jeho nejlepší přítel je medvěd? Medvěd je navíc nešika, protože je přece jenom medvěd, a na co sáhne, to rozbije. Scéna, kdy zrovna demoluje plastový zahradní stolek a jeho nejlepší kámoš vedle něj v županu konstatuje, že "tohle je tenhle měsíc už několikátý" je jakýmsi nepopsatelným způsobem povznášející.(5.12.2010)

 • Strider
  **

  Nápad to není špatný, atmosféru to taky do určité chvíle má. Jen škoda, že ve filmu nebylo víc originálních scén (medvěd). V druhé půli začnou muži v sauně řešit ty samé problémy, co řešili jiní muži v sauně v první polovině. A to už se film lehce podobá jakémusi kolovrátku, který hraje pořád tu samou písničku. Příběhy jsou si až příliš podobné, navíc občas někdo ani nic moc neříká. Až příliš často dlouhou chvíli sledujeme mlčícího a potícího se chlapa. Což není zrovna můj šálek čaje.(16.3.2011)

 • Svetlusacek
  *****

  Teprve druhý, ale doufám, že ne poslední komentář k tomuto kouzelnému filmu...je to film, který jsem ještě nikdy neviděla..má neuvěřitelnou atmosféru, náboj, něco, čím člověka dostane, i když by si na první pohled řekl, co je tak zvláštního na saunách...ale v tom je to kouzlo tohoto filmu...mým osobním hodnocením nebo spíše doporučením je, že tenhle film, by měla vidět každá žena, která chce porozumět mužům....(13.2.2011)